KTO PO HREHOVI XIII. ?
Všetci traja kandidáti na post riaditeľa Slovenskej televízia (STV), ktorí postúpili do druhého kola voľby, kladú dôraz na nezávislosť televízie. Uviedli to pre TASR po skončení svojich prezentácií pred prvým kolom voľby, v ktorom Rada STV posunula do druhého kola ôsmimi hlasmi Štefana Nižňanského, tromi hlasmi Jozefa Mračnu a rovnako tromi hlasmi Vladimíra Repčíka .
"Ja sa budem snažiť, ak by som sa stal generálnym riaditeľom STV, viesť ju pod jediným zámerom, aby to bola profesionálna, demokratická, pluralitná, kultúrna a kvalitná inštitúcia," odpovedal Nižňanský na otázku, či by sa ako riaditeľ neobával politických tlakov. Úlohou spravodajcov a publicistov je podľa neho snažiť sa o čo najprofesionálnejšie spracovanie príspevku, aby politikom nedávali šancu využívať formálne nedostatky na kritiku televízie. Na druhej strane je odhodlaný brániť STV pred kritikou, ktorá je neodôvodnená.
"Slovo nezávislosť vo vzťahu k spravodajcom a vysielaniu STV, mám na mysli obsahovú nezávislosť, vychádza práve z povinností verejnoprávnej inštitúcie, k tomu je ťažké niečo dodávať," reagoval pre TASR Jozef Mračna.
Verím v politickú nezávislosť STV a Rady STV, či je to skutočne tak, to neviem posúdiť. To uvidím až po tomto konkurze," povedal Repčík. Domnievam sa, že STV má v súčasnosti obrovské šance," odôvodnil pre TASR svoje rozhodnutie kandidovať. Uvedomujem si totiž, v akom stave sú komerčné televízie," doplnil Repčík, ktorý má za sebou 23-ročnú mediálnu prax. Podotkol, že za pozitívne považuje aj to, že Európska únia verejnoprávne vysielanie veľmi podporuje.
Suma 2,6 miliardy Sk, ktorá predstavuje ročný rozpočet STV, podľa Repčíka stačí na pokrytie obidvoch súčasných programov televízie, aj na plánovaný športový okruh. Podľa dlhoročného riaditeľa najsilnejšej slovenskej komerčnej televízie je príčinou finančných problémov STV neefektívne využívanie týchto prostriedkov.
"Divák je predovšetkým objektom nášho záujmu, musí okamžite vidieť zmeny," povedal Štefan Nižňanský na margo otázky, čo by urobil v prípade, ak by bol v konkurze úspešný. Prvé zmeny sa majú týkať najmä profesionality pracovníkov STV, ale v prípade zvolenia ráta aj s postupným zavádzaním nových formátov. V publicistike a spravodajstve by Nižňanský nechcel zapĺňať čas "čiernou kronikou", témami ako sú napríklad dopravné nehody, ale snažil by sa, aby sa diváci dozvedeli o všetkých podstatných spoločenských udalostiach.
Nižňanský si myslí, že podiel reklamy vo verejnoprávnej televízii by časom mohol klesať, v určitých typoch relácií, ako je napríklad šport, však až tak nevyrušuje. Začleniť sa podľa neho dá napríklad do prestávok medzi tretinami či polčasmi. Je odhodlaný spustiť aj tretí, športový kanál, nemusí to však byť nevyhnutne v plánovanom augustovom termíne pri príležitosti olympijských hier v Pekingu. "Ja si nemyslím, že je to hotová vec. Pokiaľ viem, STV zatiaľ nemá ani licenciu, takže nemôže začať vysielať," povedal s dodatkom, že spustenie športového programu naráža aj na nedostatočnú personálnu pripravenosť televízie. Nižňanský chce oživiť vlastnú tvorbu, dokumenty, rozprávky pre deti, ale aj diskusné relácie.
Mračna pre TASR uviedol, že zlomovým momentom pre STV bolo prijatie nového koncesionárskeho zákona. Myslím si, že situácia v legislatívnej oblasti sa vo vzťahu k výberu finančných prostriedkov zásadne zmenila. Druhý moment je ten, že na zákon o poplatkoch za služby STV a SRo sa dá nadviazať novelizovaním v závislosti od ďalšieho vývoja," dodal Mračna, ktorý sa spolieha aj na pripravované zmluvy so štátom a podporuje aj zriadenie audiovizuálneho fondu.
"Rozvoj vlastnej domácej tvorby, dokumentov, časozber, aby naša generácia videla, ako sa vyvíjala krajina, ale aj náboženské a národnostné vysielanie, programy pre deti a mládež. Poviem pekný príklad, STV abdikovala na animovanú tvorbu, radi by sme sa k nej vrátili, len nájsť ľudí, ktorí to kedysi pre nás robili, je už ťažké," konkretizoval Mračna oblasti, ktoré by chcel financovať prostredníctvom zmluvy so štátom.
Podľa Mračnu by sa mal podiel reklamy v STV postupne znižovať. Plánuje tiež lepšiu koordináciu Jednotky a Dvojky, ktoré si podľa neho niekedy navzájom konkurujú. Mračna počíta so spustením tretieho športového kanálu, za ideálnu príležitosť považuje olympijské hry. "Aj pri istých finančných nastaveniach vieme nájsť zdroje, aby sme sa mohli pustiť do tohto projektu," tvrdí.
Na otázku TASR, či digitálne vysielanie bude schopné uniesť tri až štyri programy STV aj v najvyššom rozlíšení, Mračna odpovedal, že je to otázka kódovania.
Predseda Rady STV Bohumír Bobocký vyhlásil druhé kolo voľby riaditeľa na stredu 16. apríla o 13.00 h. V prvej voľbe druhého kola je na zvolenie potrebných 10 hlasov z 15-člennej komisie, v druhej voľbe ich stačí osem.
Copyright © TASR 2008