SLOVAK FREE MEDIA
Prezident SR Ivan Gašparovič zrejme podpíše nový tlačový zákon, ktorý pred dvoma týždňami presadila vládna koalícia. Vydavatelia tlače vyzvali prezidenta, aby ho nepodpísal, lebo zasahuje do slobody tlače. "Keďže všetci prezentujú, že zákon pôjde pred ústavný súd, tak tým sa to aspoň urýchli, pôjde pred ústavný súd," povedal Gašparovič na dnešnej tlačovej besede v sídle Rady Európy po vystúpení v pléne Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (RE) v Štrasburgu. Podľa neho vydavatelia tlače môžu spor ťahať aj na Európsky súd pre ľudské práva, nebude mu to prekážať. Gašparovič si myslí, že obe inštitúcie sú nezávislé a ich rozhodnutia sa budú musieť akceptovať.
Tvrdí, že jeho podpis neovplyvní podobu nových pravidiel pre novinárov. Ak ho nepodpíšem, pôjde naspäť do parlamentu a koalícia schváli takú istú podobu, konštatoval. "Nič by sa na tom nezmenilo," dodal prezident. Priznal, že schválený tlačový zákon ešte nevidel. Podľa neho pôvodná verzia, ktorú navrhol minister kultúry Marek Maďarič, určite nezasahuje do slobody slova. Práve naopak, je presvedčený, že slobodu slova rozširuje, lebo ľudia budú môcť reagovať na zverejnené články, keďže zákon zavádza právo na odpoveď. Noviny budú musieť zverejniť reakcie aj na pravdivé informácie, čo kritizovali aj medzinárodné inštitúcie, napríklad OBSE.
Tlačový zákon v pléne RE zaujímal aj poslanca Mátyása Eörsiho z frakcie európskych liberálov, ktorý sa opýtal Gašparoviča, či ako pravý demokrat podporí zákon zasahujúci do slobody tlače. "Žiadne potlačenie slobody slova tam nie je," odpovedal Gašparovič. Kritizoval opozíciu, najmä SDKÚ-DS, že pri schvaľovaní tlačového zákona zneužila Lisabonskú zmluvu. Gašparovič SDKÚ-DS vyčítal, že Smeru-SD povedala, že nepodporí Lisabonskú zmluvu, pokiaľ do tlačového zákona nepremietne jej predstavy.
Gašparovič na pôde Rady Európy dnes spomínal na komunistov, ktorí obmedzili slobodu tlače v Československu. Podľa neho komunisti sa báli slobody v Československu, preto nás v auguste 1968 obsadili tanky Varšavskej zmluvy. "Predstavitelia komunistického bloku videli, že myšlienka slobody v Československu ohrozuje najmä ich," vyhlásil dnes Gašparovič v Štrasburgu pri otváraní výstavy o slovenskej histórii. Príchod tankov považuje za "prebudenie do tvrdej reality". "Znova sa zavreli hranice, noviny začali písať len to, čo smeli. Začal sa proces diskriminácie tých, ktorí mali tú peknú myšlienku o slobode," povedal prezident.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.