Free media - Reporters sans frontières
Novinárska organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) si myslí, že tlačová sloboda v krajinách Európskej únie je realitou, ale že situácia napriek tomu nie je dokonalá. Uvádza to vo svojej prvej správe na túto tému, ktorú vydala vo svojom sídle v Paríži.
Medzi výstražnými príkladmi uvádza aj útok na bývalého šéfredaktora českého týždenníka Respekt Tomáša Němečka v roku 2004. Najviac priestoru je ale venovaného Francúzsku, Taliansku, Španielsku, Dánsku a Severnému Írsku. Spor ohľadom nedávno prijatého slovenského tlačového zákona nie je v materiálu zaznamenaný.
Organizácia uviedla, že aj keď v EÚ nebol na príkaz štátu zavraždený ani uväznený žiadny novinár a cenzúra oficiálne zmizla, je nutné byť v strehu pred prílišnou koncentráciou médií a pred pokusmi o vyzradenie zdroja. Ďalším zdrojom starostí sú hrozby na adresu novinárov, ich napadanie a zastrašovanie ich rodín súkromnými, nacionalistickými alebo náboženskými skupinami.
Vo Francúzsku označujú "Reportéri" za znepokojivú najmä situáciu na niektorých predmestiach, ktoré sa stávajú pre novinárov "stále neprístupnejšie". Tí, kto informujú o tamojšom dianí, sa vystavujú fyzickým represáliám. Iného rázu je prípad filozofa Roberta Redekera, ktorý musí žiť pod policajnou ochranou od roku 2006, keď v novinách Le Figaro zverejnil článok o moslimskom prorokovi Mohamedovi, považovaný moslimskými radikálmi za urážlivý.
V podobné súvislosti správa pripomína vyhrážky na adresu autorov karikatúr Mohameda v dánskych novinách Jyllands-Posten v roku 2005. Proti jednému z nich sa chystal aj atentát, ktorého prípravy ale polícia odhalila.
V Taliansku sú terčom hrozieb novinári, ktorí píšu o mafii, zvlášť na Sicílii, v Španielsku je rizikovou oblasťou Baskicko. Tam teroristi z organizácie ETA jedného novinára v roku 2000 zavraždili, jeden prišiel pri atentáte o niekoľko prstov a o oko. Problémom v Severnom Írsku sú polovojenské skupiny. Stále nevyšetrili vraždu jedného severoírskeho novinára z roku 2001.
Ani nové členské krajiny Európskej únie neunikajú tomuto násiliu, uvádza ďalej RSF. V Rumunsku je podľa správy zaznamenaný útok na novinára skoro každý mesiac. Materiál ďalej uvádza hrozby poliatím kyselinou na adresu jednej bulharskej novinárky, a zbitie maďarského novinára, ktorý písal o mafiánskom obchode s ropou.
Zdroj : ČTK