SLOVAK RADIO NEWS
Za účelové považuje generálna riaditeľka Slovenského rozhlasu (SRo) Miloslava Zemková niektoré uznesenia, ktoré prijala Rozhlasová rada na svojom poslednom aprílovom rokovaní. Konkrétne ide o tri uznesenia, ktoré rada prijala 29. a 30. apríla. V prvom, z utorka 29. apríla, konštatovala, že šéfka verejnoprávneho rozhlasu neplní úlohy, ktoré jej vyplývajú zo zákona o SRo a ďalších zákonov, ktoré naň nadväzujú. Uznesenie bolo reakciou na výsledky kontrolu Najvyššieho kontrolného úradu o nakladaní s vlaňajšou štátnou dotáciou na vysielanie pre národnostné menšiny. Rada ďalej v utorok neschválila účtovnú uzávierku rozhlasu, ktorá je súčasťou Výročnej správy o činnosti SRo v roku 2007. V treťom uznesení, zo stredy 30. apríla, Rozhlasová rada konštatovala, že rozhlas porušil jej uznesenie, v ktorom rada Zemkovú zaviazala zachovať rozsah vysielania pre národnostné menšiny na stredných vlnách.
Zemkovú podľa jej vlastných slov rada "upozornila, že je volená parlamentom a môže prijímať uznesenia aké chce a prijala uznesenia aké chce". Označila ich tiež za účelové a politicky motivované. "Je nedostatočné, keď rada prijme uznesenia o údajnom porušovaní zákona, alebo o údajnom neplnení iných uznesení. Ak si myslí, že toto je dôvod na odvolanie riaditeľa, nie je to tak," povedala ďalej šéfka SRo. Uznesenia Rozhlasovej rady "nie sú založené na pravdivom vyhodnotení situácie a jednoducho sú účelové," dodala Zemková v reakcii na uznesenia, v ktorých rada napadla jej kroky a opatrenia.
Prioritným zámerom Rozhlasovej rady je kontrolovať, či manažment rozhlasu plní zákon o SRo, zdôraznil počas diskusie v Rozhlasovej rade prvý podpredseda rady Michal Dzurjanin. Situácia sa podľa neho po výmene piatich členov rady zmenila a rada bude bod po bode odhaľovať, v ktorých častiach vedenie pochybilo.
Uznesenia označil za účelové aj bývalý predseda Rozhlasovej rady, dnes jej radový člen Vladimír Talian. Ako konštatoval , v situácii, keď v rozhlase začala 37-miliónová exekúcia po prehre sporu so spoločnosťou PSMA ešte z čias bývalého manažmentu, by sa rada mala venovať prednostne týmto témam. Podľa Taliana, nie je správne, že rada spochybnila správu audítora - spoločnosti Deloitte a vďaka tomu neschválila účtovnú uzávierku SRo, čo sa stalo po prvýkrát v histórii rozhlasu. Paradoxom pritom podľa Taliana je, že sa tak stalo vo chvíli, keď má rozhlas najlepšie hospodárske výsledky, s výnimkou roka 2004, kedy SRo nebol v strate vďaka 183-miliónovej dotácii.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.