Kto pôjde odpočí /ú/vať 13 ?
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) príde o svoje kreslo. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) predloží návrh na jeho uvoľnenie z poverenia výkonu funkcie. Zo svojho postu odíde pre kauzu odpočúvania novinárov denníka Pravda a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom (VOS).
Radičová priznala, že toto rozhodnutie sa jej osobne s ministrom prediskutovať nepodarilo. "S troma riaditeľmi tajných služieb sme na neho čakali dve hodiny. Osobne som mu telefonovala, nedvíhal. Ja by som s ním rada konzultovala vzniknutú situáciu," uistila. Na otázku, či sa v tejto situácii neobáva nepodporenia štátneho rozpočtu zo strany SaS, odvetila, že ak je záujmom politikov SR a život občanov, tak vedia, aké dôležité ho je prijať.
O svojom rozhodnutí už informovala Radičová prezidenta SR Ivana Gašparoviča, ktorý je dnes na pracovnej ceste a osobne sa stretnú v stredu (23.11.) pred rokovaním vlády. Termín samotného uvoľnenia Galka z poverenia výkonu funkcie zatiaľ nie je jasný. Jasné nie je ani to, kto bude do predčasných marcových parlamentných volieb rezort obrany riadiť a či vôbec ostane pod kuratelou SaS. Radičová zdôraznila, že to bude jej rozhodnutie, o ktorom bude včas informovať.
Odpočúvanie novinárov, či už legálne alebo nelegálne, je podľa nej nezlučiteľné s princípmi právneho štátu a demokracie, na ktorých je postavená súčasná vláda. "Žiadne odôvodnenie odpočúvania nie je opodstatnené, keďže VOS nemá vyšetrovacie právomoci," upozornila na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že tieto právomoci mala naposledy na území Slovenska ŠtB. "Pokiaľ došlo k podozreniu z trestnej činnosti, mali ju riešiť orgány činné v trestnom konaní," pripomenula.
Na margo odpočúvaní, ktoré podpísali sudcovia, podotkla, že v tejto súvislosti už v rámci svojich kompetencií koná ministerstvo spravodlivosti. To prešetrí rozhodnutia sudcov, ktorí odpočúvania legalizovali. "O výsledkoch tohto šetrenia bude verejnosť informovaná," deklarovala Radičová.
Podľa nej prišlo k porušeniu zákona tiež pri zverejnení utajovaných skutočností médiami. "Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) koná, lebo je povinnosťou každej osoby podľa zákona odovzdať utajovanú skutočnosť, pokiaľ sa k nej dostane," upozornila premiérka.
Šéfka exekutívy zdôraznila, že základným dôvodom na odchod Galka je zlyhanie VOS, ktoré ministrovi obrany priamo podlieha. "Chýba nám elementárna kontrola tajných služieb, a tak si kladiem otázku, prečo tá vôľa po takom spôsobe kontroly nie je. Možno preto, že sú vlády a premiéri, ktorí zneužívali a využívali tajné služby. Spomíname si na obdobie pána Lexu?" pýtala sa.
Radičová pripomenula, že v celom prípade koná na jej podnet Úrad boja proti korupcii a zároveň aj Generálna prokuratúra SR a NBÚ. "Novinári porušili vážny zákon. V minulosti sa to zaobišlo s pokutou, aké budú dôsledky dnes, prepáčte, ja nie som vyšetrovací orgán," dodala.
Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa oneskorila s návrhom na uvoľnenie Ľubomíra Galka (SaS) z postu ministra obrany o 18 mesiacov. "My sme na to upozorňovali hneď, keď pán Galko mal byť menovaný za ministra obrany, že na to nemá profesionálne a ukázalo sa po viacerých týchto prípadoch, že na to nemá ani osobnostne," uviedol pre TASR exminister obrany Jaroslav Baška (Smer-SD).
Galko zo svojho postu odíde pre kauzu odpočúvania novinárov denníka Pravda a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka Vojenským obranným spravodajstvom (VOS). Radičová svoje rozhodnutie zdôvodnila tým, že aj legálne odpočúvanie novinárov vníma ako nezlučiteľné s princípmi právneho štátu a demokracie. "Chcem povedať, že to nie je chyba len pani premiérky Radičovej, ale aj samotnej politickej strany SaS, ktorá tak veľmi rada hlása o slobode a solidarite pre občanov tejto republiky a na druhej strane ich podpredseda odpočúva novinárov," uviedol Baška.
Vyšetrovanie celej kauzy by podľa neho malo pokračovať aj naďalej. Poslanci brannobezpečnostného parlamentného výboru sa dnes dohodli, že pôjdu na poslanecký prieskum na ministerstvo vnútra, kde preskúmajú použite informačno-technických prostriedkov (ITP). "Chceme vidieť ktorí novinári boli odpočúvaní, ako boli použité tieto ITP no a chceme vedieť aj od riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva všetky tieto odposluchy a príkazy," priblížil exminister.
Predseda KDH Ján Figeľ víta dnešné rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) uvoľniť ministra obrany Ľubomíra Galka z poverenia viesť ministerstvo obrany.
"Aj po dnešných vyjadreniach počas zasadnutí parlamentných výborov to je jediné možné riešenie vzniknutej situácie. Minister Galko nedokázal dôveryhodne vysvetliť konanie VOS, za ktoré priamo zodpovedá," pripomenul.
Zároveň verí, že všetky skutočnosti sa dôkladne prešetria tak, aby sa podobné prípady v budúcnosti neopakovali a zbytočne netraumatizovali občanov. "Je smutné, že minister Galko nebol schopný prebrať zodpovednosť a neodstúpil sám. Ignorovanie rokovania s premiérkou len potvrdzuje nielen jeho odborné, ale aj morálne zlyhanie," konštatoval šéf kresťanských demokratov.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nepovažuje dnešné rozhodnutie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) ohľadom ministra obrany Ľubomíra Galka za slušné a korektné. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii šéf liberálov Richard Sulík s tým, že ide o ďalšie pokračovanie útokov na jeho stranu.
Odôvodnil to tým, že predsedníčka vlády sa dnes predpoludním stretla s Galkom a nepožiadala ho o uvoľnenie kresla ministra. Rovnako ho neinformovala o svojom úmysle predložiť prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi návrh na jeho uvoľnenie z poverenia výkonu funkcie. O tom nedala vedieť ani samotnému Sulíkovi. Tomu to pripomína situáciu, ktorá viedla k pádu súčasnej vlády.
Sulík deklaroval, že jeho strane bude pozorne sledovať, či poverenie riadiť rezort obrany nebude smerovať k jej straníckemu šéfovi Mikulášovi Dzurindovi.
Copyright © TASR 2011