Kto pôjde odpočí /ú/vať 16 ?
Sledovanie premiéra alebo premiérky v ktorejkoľvek krajine je podľa predsedníčky vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) neprípustné. "Áno, je to sklamanie a šok, pokiaľ je to pravda," skonštatovala po dnešnom rokovaní vlády v reakcii na medializované informácie o rozpracovaní jej osoby vojenskou kontrarozviedkou. Avizovala, že zverejnené informácie sa prešetria.
Ako poznamenala šéfka exekutívy, o rozpracovaní svojej osoby má informácie iba z médií, kde sa o akcii ohľadne jej osoby píše ako o údajnej. Zároveň poukázala, že materiál, ktorý mal vzniknúť, je analytický a nevznikol na základe odpočúvaní, ale iných metód. Na margo dôvodu jeho vzniku poznamenala, že "asi na to mali dôvod", podčiarkla však, že údajný.
Premiérka reagovala aj na vyhlásenie ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS), ktorý dnes príde o svoju funkciu. Ten vyhlásil, že Radičová nebola zvedavá na informácie o závažnej korupcii, ktorá smeruje do najvyšších miest. S nimi sa jej vraj chceli zveriť riaditelia vojenského spravodajstva. Premiérka vysvetlila, že nie je úlohou tajnej služby, aby vykonávala trestné vyšetrovanie, jej kroky preto mali smerovať ku kompetentným orgánom. "Ten proces je spustený," doplnila.
Predsedníčka vlády zatiaľ nevedela konkretizovať, kto zaujme pozíciu ministra Galka, ktorý odchádza pre kauzu odpočúvanie. Avizovala však, že nový minister menovaný nebude, Galkov nástupca bude iba v "dohľadom čase" poverený riadením rezortu. Ten by mal podľa jej slov riešiť aj personálnu výmenu na poste riaditeľa Vojenského obranného spravodajstva. "Prezident súhlasí s takýmto postom," uzavrela.
Odchádzajúcemu Galkovi premiérka zaželala v jeho budúcej kariére veľa úspechov a poďakovala mu za odvedenú prácu. "Chcem všetkých ubezpečiť, že všetky kroky na trestnoprávne postupy vo všetkých kauzách sa nielen podniknú, ale už som ich podnikla a ubezpečujem, že všetky podania, či už podané alebo dodnes nepodané, budú vyriešené, budú vyšetrené bez ohľadu na to, koho alebo čoho sa týkajú," zhrnula.
Ak by mal byť niekto odvolaný za odpočúvanie, mal by to byť predovšetkým minister vnútra Daniel Lipšic (KDH), ktorý má podstatne viac masla na hlave než všetci ministri dokopy. Takýmito slovami reagoval na zbavenie poverenia viesť rezort obrany ministrom Ľubomírom Galkom (SaS) predseda opozičnej SNS Ján Slota.
Šéf rezortu vnútra podľa Slotu odpočúva krížom-krážom už dávno, od svojho nástupu. "Pod kepienkom skúšobnej prevádzky, oficiálne či neoficiálne, uzatváranie zmlúv na nový systém odpočúvania za chrbtom celej koalície, vopred zaplatené hmlisté čiastky istej firme, zatajovanie reality okolo zmluvy... Toto je len zopár skutočností, za ktoré zodpovedá minister Lipšic," povedal predseda národniarov. Keďže premiérka Iveta Radičová zodpovedá za oboch ministrov, podľa Slotu musela vedieť o neporiadku v ich rezortoch a má zásadný podiel na neriešení problémov. "Jediným šťastím je, že ide o dosluhujúcu premiérku, ktorá nemá dôveru parlamentu, čiže by nemalo zmysel vyzývať ju na odstúpenie, je to predstaviteľka bez významu a vplyvu," podčiarkol.
Premiérkino gesto zbaviť Galka funkcie je pre SNS trápne a smiešne. Podľa národniarov mala Radičová riešiť problém odpočúvania vytvorením skupiny poslancov z každej parlamentnej strany. "Títo poslanci by mali, viazaní presnými pravidlami, právo vstupovať do databáz všetkých štátnych orgánov, ktoré môžu zo zákona odpočúvať, aj právo vstupovať do živých odsúhlasených odpočúvaní a nebolo by potrebné traumatizovať spoločnosť takýmito kauzami," doplnil Slota.
Minister obrany, ktorý by mal prísť o svoju funkciu, povedal, že nemá vedomosť o tom, že by premiérka bola odpočúvaná, ako to bolo dnes medializované. Dodal, že si to ani nevie predstaviť. "Treba na to súhlas sudcu, ja si neviem predstaviť, že by na to sudca súhlas dal," povedal Galko. Nevylúčil však, že nebola odpočúvaná osoba, ktorá s Radičovou telefonovala. "To je ale problém pani premiérky, prečo sa v jej blízkosti pohybujú takíto ľudia," uviedol. Zdôraznil, že Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) dodržalo zákon.
Galko povedal, že o údajnom odpočúvaní premiérky vie len z tlače. "Ak bol nasadený odposluch na nejakého človeka, ktorý bol podozrivý z poškodzovania vojenských - hospodárskych záujmov štátu a ak si tento človek s premiérkou telefonoval, tak sa to mohlo stať," pripustil minister. Zároveň uviedol, že premiérka mu nedala šancu obhájiť sa a postupovala oveľa prísnejšie ako voči ministrovi financií Ivanovi Miklošovi (SDKÚ-DS) v prípade kauzy budovy pre daňové úrady.
Premiérka podľa Galka verejne prehlásila, že má informácie, že po Slovensku koluje množstvo spravodajských a utajovaných informácií, ktoré pochádzajú z tajných služieb. Galko tvrdí, že Radičová pozná cenník, podľa ktorého stojí informácia zo Slovenskej informačnej služby (SIS) 250 eur a z Vojenského obranného spravodajstva 150 eur. "Ak sme právny štát, tak sa pýtam, či únik informácií zo SIS nie je totožný s únikom informácií z VOS?" vyhlásil Galko. Podľa neho by teda mali platiť rovnaké pravidlá a za úniky zo SIS by mala niesť zodpovednosť Radičová.
Galko pripomenul, že za obdobie, počas ktorého je vo funkcii, vojenské spravodajstvo realizovalo polovičný počet odpočúvaní ako jeho predchodca Jaroslav Baška (Smer-SD). Doplnil, že na základe získaných informácií podali 14 trestných oznámení. "Koľko trestných oznámení podal Baška a koľko z nich bolo dotiahnutých do konca?" pýtal sa Galko.
Copyright © TASR 2011