Kto pôjde odpočí /ú/vať 15 ?
Riaditeľ Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Pavol Brychta by mal byť pre kauzu odpočúvania novinárov odvolaný z funkcie. Myslia si to predseda Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Peter Žiga (Smer-SD) aj šéf brannobezpečnostného výboru Martin Fedor (SDKÚ-DS).
"Odvolanie Brychtu mala byť prvá vec ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS). Mal ho odvolať ešte predtým, ako prípad médiá vôbec zverejnili. Prevalenie informácií spravodajskej služby zakladá, aby človek, ktorý riadi spravodajskú službu, ale aj minister, ktorý priamo riadi a zodpovedá za činnosť vojenských služieb, nezostali na svojich stoličkách," vyhlásil Žiga.
O odchode Brychtu je presvedčený aj Fedor. Myslím, že jeho odchod je prirodzená súčasť záverečného dejstva tejto kauzy," povedal. O funkciu pre túto kauzu príde Galko. Dnes ho poverenia riadiť ministerstvo obrany na návrh premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) zbaví prezident Ivan Gašparovič.
Premiérka Iveta Radičová nebola zvedavá na informácie o závažnej korupcii, ktorá smeruje do najvyšších miest. S nimi sa jej chceli zveriť riaditelia vojenského spravodajstva. Povedal to dnes minister obrany Ľubomír Galko.
„ Premiérka sa riaditeľov na korupciu vôbec nepýtala. Iba im oznámila, že dá riaditeľa vojenského spravodajstva odvolať a že dá odvolať aj mňa,“ povedal Galko o utorkovom (22.11.) stretnutí Radičovej a riaditeľov tajných služieb. „Moja otázka je, kam sa tak ponáhľala a či sa zľakla informácii o korupcii na najvyšších miestach,“ pýtal sa Galko.
Minister obrany, ktorý by mal prísť o svoju funkciu, povedal, že nemá vedomosť o tom, že by premiérka bola odpočúvaná ako to bolo dnes medializované. Dodal, že si to ani nevie predstaviť. „Treba na to súhlas sudcu, ja si neviem predstaviť, že by na to sudca súhlas dal,“ povedal Galko. Nevylúčil však, že nebola odpočúvaná osoba, ktorá si s Radičovou telefonovala. „To je ale problém pani premiérky, prečo sa v jej blízkosti pohybujú takíto ľudia,“ uviedol. Zdôraznil, že Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) dodržalo zákon.
Členovia Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu Vojenského spravodajstva sa počas dnešného poslaneckého prieskumu na Vojenskom obrannom spravodajstve do spisov týkajúcich sa odpočúvania troch novinárov a šéfa TA3 nedostali. Potvrdil to šéf výboru Peter Žiga (Smer-SD).
Poslancom na VOS ukázali len žiadosti o odpočúvania aj s odôvodnením a následné súhlasy sudcov. "My teda vieme povedať, že odpočúvania boli, že VOS žiadala sudcu o použitie ITP a sudca im vyhovel. To je jediné konštatovanie, ktoré môžem povedať. To, čo je vo vnútri, nevieme," informoval Žiga.
Poslanci si od VOS dnes vyžiadali aj ďalšie materiály týkajúce sa nových prípadov odpočúvaní, ktoré sa aktuálne objavujú. "Dnes na to neboli pracovníci VOS pripravení. Náš výbor zasadne a dohodneme sa na ďalšom postupe," avizoval opozičný poslanec.
Spokojný nie je ani Martin Fedor (SDKÚ-DS). "Formálna stránka veci nám bola preukázaná, budeme však požadovať ďalšie vysvetlenie. To by sa malo týkať porovnania vyhodnotenia zo strany sudcu s vyhodnotením, ktoré spracovala služba a išlo pre ministra. To je dosť dôležitý okamih," avizoval.
Fedor upozornil, že je možné sa baviť o legálnosti odpočúvaní, teda či boli odobrené pečiatkou sudcu, ale aj o ich odôvodnenosti. "Ja stále tvrdím, že ak unikajú utajované skutočnosti z nejakej inštitúcie, koho necháte odpočúvať? Príjemcu alebo toho, kto dokumentmi disponuje? Podľa môjho názoru B je správne," povedal.
Na otázku, či sa poslanci na prieskume pýtali aj na údajné odpočúvanie novinárky Patrície Poprockej v roku 2007, keď bol ministrom obrany František Kašický (Smer-SD), odpovedal Fedor negatívne. "Ako hlboko pôjdeme do minulosti? Budeme sa pýtať, čo bolo za Fedora, za Lišku, za Kanisa alebo pokiaľ? Nás zaujíma aktuálna kauza, ktorá je v rozsahu, aký si Slovensko nepamätá," povedal exminister obrany.
Sám však nevie vylúčiť, či k odpočúvaniu novinárov nedochádzalo aj za jeho ministrovania. "Rozhodne som o tom nevedel a nedával som nijaké príkazy. Netuším, ale dávam tomu 0,01 percenta," podotkol.
Žiga nechcel údajné odpočúvanie novinárky za Kašického komentovať. "Neviem k tomu zaujať stanovisko, zrejme tam bol nejaký postup, ten bol vyhodnotený a ja neviem, či bol oprávnený alebo nie. Nie som sudca ani policajt, neviem ísť hlbšie do spisov, viem riešiť momentálnu situáciu," vyhlásil. Prípad údajného monitorovania premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) za ministra Galka, o ktorom vie Žiga len z médií, však považuje za zaujímavý a škandalózny.
Copyright © TASR 2011