Kto pôjde odpočí /ú/vať 5 ?
Konanie ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS) v súvislosti s kauzou údajného odpočúvania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) je útokom na demokraciu a základy štátu. Na dnešnej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru-SD Robert Fico, podľa ktorého by mala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová (SDKÚ-DS) okamžite konať a podať návrh na odvolanie Galka z funkcie.
"Pán Galko v priamom prenose potvrdil, že údaje zverejnené médiami sú pravdivé. Nepovedal, že ide o podvrh alebo klamstvo, ide preto o jeden z najzávažnejších prípadov zneužitia moci v rozsahu, o ktorom sa nám možno ani nesníva. Myslím si, že Galko sa zbláznil a myslel si, že môže robiť čokoľvek," povedal Fico, podľa ktorého je SaS vredom na slovenskej politickej scéne.
Šéf Smeru-SD sa domnieva, že minister mal dnes odstúpiť sám. "Je mi ľúto, že nestiahol uši a neodišiel naveky do politického dôchodku a tam ticho čakal, či voči nemu štátna moc použije represiu. Nie je pochýb, že pôjde o zneužívanie právomocí verejného činiteľa," podotkol s dôvetkom, že Galko tieto veci miloval a každé ráno na úrade začínal spravodajskými informáciami a len "počúval, počúval a počúval, až mu z toho narástli uši". "Preto vylučujem, že by o tom nevedel," uviedol expremiér.
Fico sa po dnešnej skúsenosti obáva, že v minulosti mohlo dôjsť aj k odpočúvaniu politikov či podnikateľov. "Vyšetrovanie môže ukázať, kam až to zašlo. Nepochybujem, že pán Galko bol schopný čohokoľvek," povedal. V Smere sú preto odhodlaní pozorne sledovať, čo sa ešte z tejto kauzy vyvinie. "Dnes môžeme konštatovať, že SaS, ktorá sa postavila za Galka, sa neštítila použiť akékoľvek prostriedky, aby sa udržala pri moci a hrala nejakú hru v zlepenci," povedal.
Expremiér je presvedčený, že ak by súčasná koalícia nebola v režime odvolanej vlády, po takomto škandálnom zneužití moci by musela odstúpiť. "Sme však niekoľko týždňov pred voľbami a tento inštitút neprichádza do úvahy. Bude preto potrebné hľadať iné rozuzlenie," povedal.
Smer-SD očakáva, že verejnosť sa dozvie všetky okolnosti okolo tohto prípadu. "Kto bol do toho zahrnutý a či išlo iba o novinárov. Chceme, aby sa verejnosť dozvedela všetko. Sľubujem, že naši nominanti v kontrolných orgánoch urobia všetko preto, aby sa verejnosť dozvedela celú pravdu," avizoval.
Na otázku, či môže byť do kauzy zapojené aj ministerstvo vnútra, odvetil, že charakter nejakého sprisahania je málo pravdepodobný. "Myslím si, že v tomto prípade ide o sólo akciu SaS," konštatoval. Podľa Fica celá kauza pochovala akúkoľvek predstavu o liberalizme a pravici, ktorá je najčistejšia a najspravodlivejšia.
Fico pripomenul, že až do dnešného dňa všetci žili v predstave, že nás niekto odpočúva. "Na túto atmosféru v spoločnosti vznikol aj fór, podľa ktorého platí, že to, že trpíte stihomamom, neznamená, že vás neodpočúvajú. Napriek tomu som vždy veril, že ide iba o reči, no po dnešnom ráne sa ukazuje, že naše pocity a fóry boli pravdivé a že niekto mohol mať nastrčené ucho," dodal.
"Odpočúvanie novinárov je nielen neprípustné, ale je nezlučiteľné zo zákonmi SR. Pre Združenie vydavateľov periodickej tlače (ZVPTS) je absolútne neprijateľné, že prišlo k tomuto bezprecedentnému kroku zo strany štátneho orgánu - VOS. Nevieme si predstaviť zákonný dôvod, ktorý k tomu viedol a ktorý súd schválil," vyhlásilo ZVPTS ústami svojho predsedu Michala Arpáša.
"Takéto počínanie považujeme za neodôvodniteľné a preto žiadame príslušné vyšetrovacie orgány o dôsledné vyšetrenie, vyvodenie zodpovednosti a označenie a zverejnenie vinníkov. Považujeme za neprípustné, aby bola takýmto spôsobom ohrozovaná a porušovaná sloboda slova a tlače a aby boli takýmito praktikami zastrašovaní novinári vykonávajúci si svoju prácu," zdôraznil Arpáš.
V prípade, že sa potvrdia informácie o nelegálnom odpočúvaní novinárov, minister obrany Ľubomír Galko (SaS) by už nemohol ostať vo svojej funkcii. Uviedol to dnes prezident SR Ivan Gašparovič po stretnutí so šéfom rezortu obrany v Prezidentskom paláci.
Súčasne však poznamenal, že v tejto veci je predčasné robiť nejaké závery. "Poznám len správy, ktoré boli v médiách, a jeho (Galkove) vyjadrenia - tie sú diametrálne rozdielne, čiže z toho ja usudzovať nebudem," povedal.
Minister sa dnes stretol s hlavou štátu, aby vysvetlil svoje stanovisko k informáciám denníkov Nový Čas a Pravda o odpočúvaní vybraných novinárov. "Povedal mi, že nemá s tým nič spoločné a že odposluchy, ak sa robili, tak jedine so súhlasom súdu. Samozrejme, že rozhodnutie bude na vláde, aký bude postup, ale pán minister povedal, že si je vedomý, že sa ničoho nedopustil," uzavrel prezident s tým, že ak by minister aj pochybil, návrh na jeho odvolanie musí predložiť vládny kabinet.
Ak s návrhom odpočúvať novinárov súhlasil príslušný sudca, ide o jeho zlyhanie a mal by sa za to zodpovedať. Okrem toho Vojenské obranné spravodajstvo (VOS) by nemalo spravodajsky rozpracovávať novinárov, zo strany tejto tajnej štátnej zložky môže ísť v tejto kauze odpočúvania o porušenie zákona. Pre TASR to povedal bývalý šéf sekcie vnútorného spravodajstva Slovenskej informačnej služby (SIS) a bývalý investigatívny novinár denníka Sme Peter Tóth.
"Odpočúvanie novinárov Vojenským obranným spravodajstvom má niekoľko rozmerov. VOS má podľa zákona za úlohu spravodajsky chrániť Ministerstvo obrany SR a Ozbrojené sily SR predovšetkým proti pôsobeniu cudzích spravodajských služieb a spravodajsky pôsobiť proti úniku utajovaných skutočností v pôsobnosti tohto rezortu. V tejto súvislosti považujem spravodajské rozpracovanie novinárov za porušenie zákona zo strany VOS, pretože to nie je jeho úloha. Ak s návrhom na odpočúvanie novinárov súhlasil zákonný sudca, považujem to za jeho zlyhanie a mal by byť braný na zodpovednosť, pretože nemá povinnosť podpísať všetko, čo mu VOS predloží, ale kriticky skúmať, či dôvody uvedené v príslušnom návrhu sú aj skutočne opodstatnené. Tiež stojí za pozornosť okolnosť, že majitelia odpočúvaných médií - televízia TA3 a denník Pravda - nie sú v najlepšom vzťahu so súčasnou vládnou koalíciou, čo môže byť jedným z vysvetlení, prečo sa VOS na túto pokútnu akciu podujalo. Či už minister obrany Ľubomír Galko o nezákonnej aktivite VOS namierenej proti médiám vedel, alebo nevedel, je to vždy tragický príbeh: v prvom prípade smutne tragický a v druhom tragikomický," odpovedal dnes na otázky TASR Peter Tóth.
Podľa jeho názoru Policajný zbor poskytuje v takýchto prípadoch VOS len technické zázemie, a preto nenesie zodpovednosť za samotný obsah spravodajských akcií realizovaných za použitia informačno-technických prostriedkov (ITP). "Plnú zodpovednosť za túto nechutnú aféru nesú minister obrany, vedenie VOS a prípadne sudca, ktorý zjavne neodôvodnený návrh na odpočúvanie novinárov podpísal," zdôraznil Tóth.
Súd nesmie v zmysle zákona zverejniť a informovať o rozhodnutiach, či dali, alebo nedali súhlas na odpočúvanie. "Rozhodnutia súdov v žiadostiach o vydanie súhlasu na použitie ITP (informačno-technických prostriedkov - poznámka TASR) podliehajú ustanoveniam Zákona číslo 215/1984 Zbierky zákona o ochrane utajovaných skutočností a zmene a doplnení niektorých zákonov. Keďže patria pod stupeň utajenia, súd v zmysle tohto zákona nesmie zverejniť údaje o nich a informácie z takýchto rozhodnutí. Porušenie týchto ustanovení môže mať za následok aj trestnoprávny postih," uviedol pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.
Polícia začala na základe medializovaných informácií o údajnom odpočúvaní novinárov konať ex offo. Pre TASR to uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka.
V tejto súvislosti podľa neho Úrad boja proti korupcii prijal aj žiadosť predsedníčky vlády Slovenskej republiky o preverenie, či medializované "aktivity Vojenského spravodajstva nezasiahli do práv a právom chránených záujmov v trestno-právnej rovine". Polícia tiež preverí všetky podnety, ktoré jej o podozrení zo spáchania protiprávneho konania budú v tejto súvislosti doručené.
"Ďalší postup koordinujeme v spolupráci s kompetentnými zložkami prokuratúry," uviedol Slivka.
V súvislosti s kauzou odpočúvania avizoval Slovenský syndikát novinárov pripravenosť podať trestné oznámenie kvôli podozreniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa.
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa v súvislosti s medializovanými informáciami o údajnom odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
Copyright © TASR 2011