Kto pôjde odpočí /ú/vať 4 ?
V kauze odpočúvania novinárov denníka Pravda a riaditeľa televízie TA3 Michala Gučíka chce podať trestné oznámenie minister obrany Ľubomír Galko (SaS), ale aj novinári. Zatiaľ čo minister reaguje na to, že niekto zverejnil údajné prepisy odposluchov, Slovenský syndikát novinárov (SSN) zaujíma samotná skutočnosť monitorovania novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS). "Ak nikto iný nepodá trestné oznámenie pre podozrenie zo zneužitia funkcie verejného činiteľa, podáme ho my," zdôraznil pre TASR podpredseda SSN Zdenko Cho.
"Túto kauzu považujeme za mimoriadne vážnu. Boli by sme hlboko sklamaní porušovaním základných demokratických princípov na Slovensku, ak by sa to potvrdilo. Takéto porušenie demokracie si štát jednoducho nemôže dovoliť," vyhlásil Cho. Syndikát sa podľa neho pripojí k hlasom, ktoré budú vyžadovať dôsledné vyšetrenie kauzy a vyvodenie dôsledkov.
Na otázku, či v tomto prípade nemohol byť zneužitý legálny postup, Cho reagoval, že takéto závery sú zatiaľ predčasné, rovnako ako aj otázka potreby legislatívnych zmien. "Máme daný legislatívny rámec, v rámci ktorého je možné nasadenie informačno-technických prostriedkov. Prax ukazuje, že je ho možné zneužiť. V konečnom dôsledku je to vždy na ľuďoch," poznamenal Cho.
Postupom Vojenského obranného spravodajstva je "rozhorčená a znepokojená" aj Slovenská asociácia novinárov (SAN). "Tajne odpočúvať novinárov 22 rokov po Novembri '89 je odsúdeniahodné. Postup proti novinárom považujeme za absolútne neprijateľný a v demokratickom štáte za nemysliteľný," uviedol predseda SAN Štefan Dlugolinský. "Ide o jasný príklad zneužitia moci a spochybnenia slobody tlače. Minister Ľubomír Galko by mal podať demisiu a odísť z politickej scény. To je totiž bežný postup vo vyspelých demokratických štátoch sveta," dodal s tým, že SAN vyjadruje solidaritu odpočúvaným novinárom a o postupe ministerstva bude podrobne informovať svojich zahraničných partnerov.
Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) sa v súvislosti s medializovanými informáciami o údajnom odpočúvaní novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) rozhodol podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti, ako aj neoprávneného nakladania s osobnými údajmi.
"Teraz bude všetko v rukách vyšetrovacích orgánov, ktorým plne dôverujem," uviedol po stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou (SDKÚ-DS) v krátkom vyhlásení pre médiá bez toho, aby prítomní novinári mohli klásť doplňujúce otázky.
Zároveň zdôraznil, že vojenská kontrarozviedka sama nerealizuje odpočúvania. "Každé odpočúvanie sa deje len so súhlasom sudcu, to znamená legálne a prostredníctvom policajného zboru. Toto je pre mňa rozhodujúce," podčiarkol.
Denníky Pravda a Nový Čas dnes priniesli informáciu o tom, že vojenské spravodajstvo malo odpočúvať a možno aj sledovať vybraných novinárov, a to až do polovice októbra, keď padla vláda. Medzi sledovanými osobami sa spomína generálny riaditeľ spravodajskej televízie TA3 Michal Gučík, ako aj trojica redaktorov domáceho spravodajstva Pravdy.
Na odpočúvanie civilnej osoby vojenskou spravodajskou službou je podľa zákona nevyhnutné, aby bola vážne ohrozená obrana alebo bezpečnosť štátu. Pre TASR dnes na to poukázal člen parlamentného brannobezpečnostného výboru a exminister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), ktorý o existencii takéhoto dôvodu pochybuje.
"Ja si neviem vysvetliť, ako mohol napríklad 19-ročný novinár vážne ohroziť bezpečnosť štátu. Toto mi nie je dostatočne jasné. A potom na to neexistuje dôvod, mimo samozrejme vyfabrikovaného. Tým pádom je nevyhnutné, aby sa okamžite vec podrobne vyšetrila a vyvodili sa, samozrejme, dôsledky," povedal.
Vzhľadom na to, že vláde bola v októbri vyslovená nedôvera, Kaliňák už nevidí dôvod, aby Smer-SD podával návrh na odvolanie ministra obrany Ľubomíra Galka (SaS). "To už je teraz iba v rukách prezidenta a premiérky," dodal.
Minister obrany dnes v reakcii na medializované informácie o údajnom odpočúvaní niektorých novinárov uviedol, že vojenská kontrarozviedka nerealizuje nelegálne odpočúvanie. "Každé odpočúvanie sa deje len so súhlasom sudcu, to znamená legálne a prostredníctvom policajného zboru," poznamenal. Legálnosť údajného odpočúvania nespochybnil ani exminister vnútra, spochybňuje však dôvod.
Copyright © TASR 2011