Kto pôjde odpočí /ú/vať ?
Údajné odpočúvanie novinárov Vojenským obranným spravodajstvom (VOS) prešetria v utorok (22.11.) Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti vojenského spravodajstva aj brannobezpečnostný výbor. TASR to dnes potvrdili ich šéfovia Peter Žiga (Smer-SD) a Martin Fedor (SDKÚ-DS).
"Vnímam to ako dosť vážny škandál ministerstva obrany a nezvládnutie situácie. Buď minister vie o tom, čo mu robí tajná služba, alebo nie, a potom nemôže byť ministrom. Na výbor chceme pozvať aj ministra Ľubomíra Galka (SaS) a budeme ho žiadať o vysvetlenie," povedal Žiga.
Na Galkov argument, že vojenské tajné služby nemajú vlastné odpočúvacie zaradenia, Žiga poznamenal, že k nim majú prístup. "Vedia vojsť do systému a zhotoviť nahrávky," dodal.
Vysvetlenie od ministra očakáva v utorok aj Fedor. "Ak by sa potvrdili medializované informácie, že došlo k masovému odpočúvaniu, potom v rezorte obrany nastal problém porovnateľný iba s obdobím SIS Mečiarovej vlády. Očakávam, že minister vysvetlí túto situáciu, aké priority vojenské spravodajstvo pod jeho vedením má," vyhlásil Fedor.
Podľa denníka Nový čas šéf televízie TA3 Michal Gučík, ako aj novinári denníka Pravda mali byť odpočúvaní VOS, za ktorého činnosť zodpovedá minister obrany Galko. Obranné spravodajstvo údajne o riaditeľovi spravodajskej televízie zhromažďovalo údaje o jeho zdravotnom stave, intímnom živote, bankových účtoch či informácie o zabezpečení jeho domu i kancelárie.
O odpočúvaní svojich novinárov informuje na titulke aj denník Pravda. "Získali sme informácie usvedčujúce vojenskú tajnú službu, že sledovala novinárov niekoľko mesiacov v tomto roku. Posledné odpočúvanie bolo zastavené tesne po vyslovení nedôvery vláde v polovici októbra," uviedla jeho šéfredaktorka Nora Slišková v článku. Okrem pracovných, mali byť zaznamenávané aj súkromné telefonáty. Cieľom malo byť zisťovanie "stykovej bázy" novinárov.
Galko, ako aj jeho stranícky šéf Richard Sulík sa k zverejneným informáciám zatiaľ vyjadrili iba prostredníctvom sociálnej siete. "No pekne. Čakal som všeličo, ale takto? Pekne nechutná hra. Niekomu musím fakt poriadne šliapať na otlaky a ležať v žalúdku. Ak si myslia, že ma takouto špinavou kampaňou zlomia, sú na veľkom omyle. VOS ani Vojenská spravodajská služba nemá vlastné odpočúvacie zariadenie, všetky odposluchy sa robia len v zmysle zákona, po súhlase sudcu a cez Policajný zbor," napísal na svojom profile na Facebooku.
Ako rovnakým spôsobom podotkol líder SaS, Galko musí naozaj niekomu vadiť. "Vojenské obranné spravodajstvo nevie odpočúvať, lebo nevlastní odpočúvacie zariadenie. Môže sa iba obrátiť na SIS alebo políciu a to len so súhlasom sudcu," poukázal.
Odpočúvanie novinárov je v príkrom rozpore so zákonmi Slovenskej republiky. Reagoval dnes pre TASR bezpečnostný analytik Milan Žitný na informácie denníkov Pravda a Nový Čas, ktoré publikovali články o odpočúvaní novinárov a šéfa televízie Vojenským obranným spravodajstvom (VOS).
"To je neodôvodniteľné," povedal o odpočúvaní novinárov Žitný. Upozornil na zákon o ochrane pred odpočúvaním z roku 2003 a tlačový zákon, podľa ktorého majú novinári chránené zdroje. O dôvodoch, pre ktoré boli spomínaní ľudia odpočúvaní, nechcel špekulovať, rovnako ani o tom, či by sa verejnosť o odpočúvaní dozvedela, ak by sa neblížili predčasné parlamentné voľby.
"VOS ani VSS (Vojenská spravodajská služba - pozn. TASR) nemá vlastné odpočúvacie zariadenie, všetky odposluchy sa robia len v zmysle zákona, po súhlase sudcu a cez Policajný zbor," reagoval dnes na sociálnej sieti Facebook minister vnútra Ľubomír Galko. Žitný povedal, že o odpočúvaniach novinárov by mal minister vedieť. Dodal, že VOS realizuje odpočúvanie "vo vlastnej réžii". "Oni len využívajú terminály Policajného zboru, kam si chodia nahadzovať tieto ITP (informačno-technické prostriedky - pozn. TASR)," povedal Žitný.
Slovenská republika nemá podľa Žitného dostatočný systém dohľadu nad odpočúvaním a spomínaný zákon 166 z roku 2003 bol iba reakciou na podobný škandál s odpočúvaním v tom období. Na verejnosť vtedy prenikli informácie o nelegálnom odpočúvaní telefonického rozhovoru medzi šéfom strany ANO Pavlom Ruskom a redaktorom denníka SME. Podľa zákona o ochrane pred odpočúvaním z roku 2003 je možné ITP použiť iba vtedy, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, jeho obranu, predchádzanie a odhaľovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných.
Copyright © TASR 2011