23. 1. 2015

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Posledný termín na vyplatenie výkupného za dvoch japonských rukojemníkov zajatých organizáciou Islamský štát (IS), ktorým sa militanti v prípade nevyplatenia peňazí vyhrážali smrťou, dnes vypršal. Zatiaľ nie sú žiadne správy o osude rukojemníkov. Informovali o tom tlačové agentúry Reuters a AP.
Premiér Šinzó Abe zvolal už skôr Národnú bezpečnostnú radu. Japonská vláda uviedla, že situácia je "mimoriadne ťažká" a že záchrana životov mužov je prvoradá, ale Japonsko neustúpi terorizmu.
Matka jedného zo zajatcov zároveň naliehavo žiadala vládu o záchranu svojho syna.
Japonská vláda pokladá za konečný termín vyplatenia výkupného dnešok 02.50 h miestneho času (06.50 h SEČ).
Nie je jasné, v akom štádiu sú snahy o oslobodenie dvoch mužov. Vláda mala 72 hodín na vyplatenie požadovaného výkupného 200 miliónov dolárov. Táto suma zaznela na videu, ktoré dostala japonská vláda v utorok 20. januára.
Džunko Išidová, matka 47-ročného žurnalistu Kendžiho Gota, poslala vláde už skôr srdcervúcu výzvu na jeho záchranu.
"Čas beží. Japonská vláda, prosím, zachráň život môjho syna," uviedla Džunko Išidová, ktorá sa označila za pedagogičku.
"Môj syn nie je nepriateľom Islamského štátu," povedala matka, keď vystúpila s výzvou na tlačovej konferencii v Tokiu, kde bola sála nabitá novinármi. "Keby som mohla ponúknuť svoj život, prosila by som ich, aby môjho syna prepustili. Bola by to odo mňa iba malá obeť," dodala.
"Išiel len zachrániť priateľa. Vždy sa staral o slabších ľudí, vždy pomáhal slabším deťom, než bol on sám," povedala matka.
Išidová dodala, že bola šokovaná a nahnevaná, keď sa od svojej nevesty dozvedela, že Goto odišiel v októbri, necelé dva týždne po narodení ich dieťaťa, do Sýrie, aby sa pokúsil zachrániť iného rukojemníka, 42-ročného Harunu Jukawu.
"Môj syn cítil, že musí urobiť všetko, čo je v jeho moci, aby sa pokúsil zachrániť priateľa a známeho," povedala matka.
Išidová sa typicky japonsky viackrát ospravedlnila za "všetky problémy, ktoré môj syn spôsobil".
Japonsko nemá dostatočný vplyv ani diplomatický dosah na Blízkom východe, ale zo všetkých síl sa snaží zariadiť prepustenie oboch Japoncov - jedného novinára a druhého muža, dobrodruha fascinovaného vojnou. Istí dvaja Japonci, ktorí podľa svojich slov majú kontakty s lídrom Islamského štátu, vo štvrtok navrhli, že sa pokúsia vyrokovať prepustenie, ale nie je jasné, či bola japonská vláda prístupná tejto myšlienke.
Išidová vyhlásila, že nie je s japonskou vládou v žiadnom kontakte.
Hovorca vlády Jošihide Suga dnes zopakoval, že Japonsko sa snaží všetkými možnými kanálmi skontaktovať s osobami zadržiavajúcimi rukojemníkov a že politika vlády poskytovať humanitárnu pomoc pre ľudí, vyhnaných konfliktom na Blízkom domove z domovov, sa nezmenila.
"Robíme všetko, čo môžeme, aby sme sa skoordinovali s príslušnými stranami, aj za pomoci kmeňových vodcov," dodal hovorca vlády.
Japonskí predstavitelia nepovedali priamo, či uvažujú nad vyplateným výkupného, ale uviedli, že životy rukojemníkov sú najvyššou prioritou.
Japonsko sa pripojilo k ďalším priemyselným krajinám skupiny G7, ktorá je proti vyplácaniu výkupného. Americkí a britskí predstavitelia takisto vyhlásili, že kolegom poradili nezaplatiť peniaze.
Dvoma Japoncami ochotnými ísť vyjednávať s IS sú: odborník na islamské právo a bývalý profesor na Univerzite Došiša v Kjóto, Ko Nakata, ako aj novinár na voľnej nohe Kósuke Cuneoka. Obaja prestúpili na islam a vo štvrtok vyhlásili, že majú kontakt s IS.
Títo muži boli v roku 2010 zadržiavaní ako rukojemníci v Afganistane. Vlani v septembri navštívili Sýriu a snažili sa zariadiť prepustenie Jukawu, ale bez úspechu. Gotu zajali niekedy koncom októbra, keď vstúpil do oblasti.

Copyright © TASR 2015