26. 3. 2019

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Zakladateľka a redakčná rada ženskej prílohy vatikánskeho denníka L'Osservatore Romano - Donne Chiesa Mondo (Ženy, cirkev a svet) - podali hromadnú výpoveď na protest proti údajnej diskreditačnej kampani Vatikánu. V utorok o tom informovala agentúra AP.
K tomuto rozhodnutiu malo členky redakčnej rady priviesť úsilie Vatikánu diskreditovať ich a následne ich dostať "pod priamu kontrolu mužov". Príčinou tejto situácie mala byť februárová príloha, v ktorej novinárka a zakladateľka Donne Chiesa Mondo Lucetta Scaraffiová na margo informácií o znásilňovaných mníškach okrem iného napísala, že "ak bude cirkev aj naďalej zatvárať oči pred týmito škandálmi, utláčanie žien v cirkvi bude pokračovať".
Oznámenie o hromadnej výpovedi urobila redakčná rada v komentári, ktorý by mal byť publikovaný 1. apríla, ako aj v otvorenom liste pápežovi Františkovi.
"Končíme, pretože sa cítime obklopené nedôverou a pretrvávajúcou delegitimizáciou," napísala Scaraffiová ešte minulý týždeň v komentári, ktorý nebol publikovaný.
V roku 2018 obvinila mníška v Indii biskupa Franca Mulakkala z opakovaného znásilňovania. Polícia zadržala Mulakkala 21. septembra v juhoindickom štáte Kérala pre podozrenie, že mníšku v rokoch 2014 až 2016 až 13-krát znásilnil. Pápež František ho deň pred jeho zatknutím vylúčil z cirkvi. Mulakkal obvinenia odmietol.
Neschopnosť cirkevných predstaviteľov zakročiť v súvislosti s obvineniami zo sexuálneho zneužívania je jedným z najväčších škandálov za posledné roky, ktoré zasiahli rímskokatolícku cirkev na celom svete.

Americký prezident Donald Trump po tom, čo ho správa osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera očistila od podozrení z tajnej spolupráce s Ruskom pred voľbami v roku 2016, označil v utorok mainstreamové médiá za "nepriateľov" a "opozičnú stranu" a novinárov obvinil, že vyšetrovanie tejto kauzy pokrývali neobjektívne. Informovala o tom agentúra AFP.
"Mainstreamové médiá sú pod paľbou a po celom svete opovrhované za to, že sú skorumpované a šíria FALOŠNÉ správy. Dva roky šírili blud spolčenia sa s Ruskom, aj keď vždy vedeli, že žiadne spolčenie neexistuje," napísal Trump na Twitteri.
"Oni sú skutočnými nepriateľmi ľudu a skutočnou opozičnou stranou!" vyhlásil.
Trump často označuje médiá, ktoré kritizuje, za "nepriateľov ľudu". Tentoraz reagoval na prácu osobitného vyšetrovateľa Muellera, ktorý viedol dva roky trvajúce vyšetrovanie možných zásahov Ruska do predvolebnej kampane v USA v roku 2016.
Mueller v piatok ukončil vyšetrovanie a svoju záverečnú správu doručil ministrovi spravodlivosti Williamovi Barrovi, ktorý v liste adresovanom americkému Kongresu i verejnosti zhrnul najdôležitejšie závery správy.
Mueller podľa Barra nenašiel dôkazy, že by sa Trump alebo jeho spolupracovníci "spolčili" s Ruskom alebo že by s ním "koordinovali" svoju činnosť s cieľom zasahovať do kampane pred prezidentskými voľbami v Spojených štátoch.

Smernica o digitálnom autorskom práve (smernica o copyrighte) zaručuje silnejšiu pozíciu tvorcov a vydavateľov pri vyjednávaniach s internetovými gigantmi a zároveň zachovanie slobody prejavu na internete. Uvádza sa to v stanovisku Európskeho parlamentu (EP) potom, ako europoslanci schválili v utorok uvedenú smernicu.
V priebehu apríla text smernice schváli aj Rada EÚ (ministri členských krajín), následne bude nová smernica zverejnená v Úradnom vestníku EÚ a po dvadsiatich dňoch vstúpi do platnosti. Členské štáty budú mať dva roky na zavedenie nových pravidiel do svojich vnútroštátnych predpisov.
Smernica by mala rozšíriť pôsobnosť ustanovení autorského práva EÚ na internet. Nové pravidlá sa priamo dotknú služieb poskytovaných platformami ako YouTube, Facebook či Google News. Legislatívna úprava sa však usiluje o zachovanie internetu ako priestoru s garantovanou slobodou prejavu.
Po novom sa technologickí giganti budú musieť podeliť, čo v praxi znamená odmeny pre novinárov a umelcov. Vydavatelia budú mať právo rokovať v mene novinárov s platformami o zmluvách týkajúcich sa využívania ich článkov. Internetové platformy budú zodpovedné za obsah nahratý na svoje stránky.
Zdieľanie úryvkov novinových článkov bolo explicitne vyňaté z pôsobnosti smernice a nebude považované za porušenie autorských práv vydavateľa. Súčasťou novej legislatívy sú však ustanovenia, ktoré by mali takzvaným agregátorom správ zabrániť zneužívať túto situáciu. Dĺžka úryvkov, ktoré bude možné zverejniť napríklad na platforme Google News či voľne zdieľať na Facebooku, bude obmedzená.
Smernica umožňuje a uľahčuje využívanie diel chránených autorským právom za účelom citácie či parafrázy, kritiky alebo recenzie, karikatúry či paródie. Obrázky GIF a meme bude možné zdieľať a šíriť na sociálnych sieťach.
Text smernice stanovuje, že nekomerčné nahrávanie obsahu do online encyklopédií (Wikipedia) či softvérových platforiem s otvoreným zdrojovým kódom (GitHub) bude z pôsobnosti smernice vyňaté. Miernejšie pravidlá sa budú vzťahovať aj na začínajúce platformy.
Autori a umelci si budú môcť nárokovať dodatočnú odmenu od distribútorov svojich diel, pokiaľ je pôvodne dohodnutá odmena neúmerne nízka v porovnaní s príjmami distribútora za dané diela.
Nové pravidlá by mali uľahčiť využívanie materiálov chránených autorským právom pri hĺbkovej analýze textu a údajov a odstrániť tak konkurenčnú nevýhodu európskych výskumníkov. Obmedzenia vyplývajúce z autorského práva sa nebudú vzťahovať ani na obsah využívaný za účelom výučby alebo ilustrácie.
Smernica rovnako umožňuje bezplatné využívanie materiálu chráneného autorským právom za účelom zachovania kultúrneho dedičstva. Využívanie komerčne nedostupných diel bude možné za predpokladu, že neexistuje organizácia kolektívnej správy, ktorá by mohla vydať licenciu.
V súčasnosti majú internetové spoločnosti malú motiváciu uzatvárať spravodlivé licenčné dohody s majiteľmi autorských práv. Ich povinnosťou je odstrániť obsah porušujúci autorské práva až v momente, keď ich o to požiada majiteľ daných práv. Presun zodpovednosti na internetové platformy zvýši šance majiteľov autorských práv (hudobníkov, umelcov, scenáristov, ale aj vydavateľov a novinárov) na získanie spravodlivej licenčnej dohody a vďaka tomu aj spravodlivejšej odmeny za digitálne využívanie ich diel.
"Smernica je dôležitým krokom pre nápravu situácie, ktorá umožňovala zopár spoločnostiam zarábať obrovské sumy peňazí bez riadnej odmeny tisíckam umelcov a novinárov, na prácach ktorých závisela ich činnosť," vysvetlil spravodajca uznesenia, nemecký poslanec Alex Voss.
Dodal, že odobrený text obsahuje početné ustanovenia, ktoré garantujú, že internet zostane priestorom slobody prejavu, čím EP zareagoval na vznesené obavy a rozhodol sa poskytnúť "dvojitú garanciu slobody prejavu". "Táto smernica chráni živobytie ľudí, slobodu prejavu a prostredníctvom obrany rozmanitého mediálneho prostredia aj demokraciu a podporuje start-upy a technologický rozvoj. Pripravuje internet na budúcnosť, v ktorej by mal byť priestorom prinášajúcim úžitok pre všetkých, a nie iba pre zopár mocných," opísal situáciu Voss.

Copyright © TASR 2019