16. 5. 2020

MEDIA NEWS



MEDIA NEWS



Sociálna sieť Facebook opäť zablokovala konto čečenskému lídrovi Ramzanovi Kadyrovovi. Nie je to po prvý raz, čo tak spravil tento mediálny gigant, kritizovaný za nerovnaký prístup k podobným prípadom, informovala vo štvrtok rozhlasová stanica Slobodná Európa.
Facebook, ktorý vlastní aj sociálnu sieť Instagram, uviedol, že tento krok uskutočnil so zámerom "vymazať účet osoby, ktorá spadá pod sankcie".
Kadyrovove kontá na sociálnych sieťach majú kombinovaný súčet okolo štyroch miliónov sledovateľov.
Kritici Kremľa tvrdia, že ruský prezident Vladimir Putin zámerne prehliada nedodržiavanie zákonov v Čečensku, pretože sa spolieha na to, že Kadyrov, bývalý povstalecký veliteľ, tam drží "na uzde" separatistické tendencie.
Facebook údajne zablokoval aj instagramové kontá Kadyrovových blízkych spojencov - ruského zákonodarcu Adama Delimčanova, predsedu čečenského parlamentu Magomeda Daudova a zástupcu regionálneho vicepremiéra Abuzaida Vismuradova.
Kadyrovov účet na Facebooku a Instagrame bol po prvý raz zablokovaný v roku 2017, keď Facebook argumentoval Magnitského zákonom z roku 2012, ktorý trestá ruských činiteľov za porušovanie ľudských práv.



Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol do platnosti rozhodnutie Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) o predĺžení zákazu fungovania ruských webov a sociálnych sietí na Ukrajine o ďalšie tri roky. V piatok o tom informovala agentúra Ukrinform.
Toto nariadenie na Ukrajine platilo od roku 2017. Vtedajší prezident Petro Porošenko nariadenie o blokovaní ruských webov a sociálnych sietí zdôvodnil bezpečnostnými dôvodmi.
Na čiernej listine sa vtedy ocitla aj najpopulárnejšia sociálna sieť na Ukrajine VKontakte, ktorú podľa prieskumov využívalo približne 12 miliónov Ukrajincov. Na sieti Odnoklassniki bolo v čase vydania zákazu registrovaných asi 50 percent používateľov sociálnych sietí na Ukrajine. Porošenkovo nariadenie sa týkalo aj spoločnosti Yandex a služby Mail.ru.
Porošenko pred tromi rokmi spoluobčanom odporučil, aby sa presunuli na Facebook, Instagram či Twitter.
Začiatkom apríla tohto roku Bezpečnostná služba Ukrajiny (SBU) zaslala RNBO návrh na predĺženie sankcií o ďalšie tri roky.
Tajná služba SBU vysvetlila svoju iniciatívu potrebou zaistiť bezpečnosť štátu.
RNBO návrh schválila minulú stredu a následne ho zaslala ukrajinskému prezidentovi na zváženie a konečné schválenie.
Zároveň 13. mája ukrajinský parlament prijal uznesenie, v ktorom žiada predĺženie sankcií voči ruským internetovým spoločnostiam.



Copyright © TASR 2020


Americká investičná skupina KKR kúpila zhruba päťpercentný podiel v nemeckej televíznej a rozhlasovej spoločnosti ProSiebenSat.1 Media. Oznámila to dnes KKR. Vo firme ProSiebenSat.1 Media vlastní desaťpercentný podiel koncern Czech Media Invest (CMI) českého miliardára Daniela Křetínského.
 Minulý mesiac Křetínský odmietol špekulácie, že chce firmu ProSiebenSat.1 Media ovládnuť v spolupráci s talianskou mediálnou skupinou Mediaset. Tá v nemeckom podniku vlastní podiel okolo 24 percent, napísala agentúra Reuters.
Skupina KKR a spoločnosť Permira v roku 2006 firmu ProSiebenSat.1 Media kúpili, o osem rokov neskôr ju však opäť predali. "Rozhodli sme sa do ProSiebenSat.1 Media znova investovať na základe svojho presvedčenia, že finančné trhy tento podnik v súčasnosti podhodnocujú," uviedol hovorca KKR. "Považujeme to za finančnú investíciu," dodal.
ProSiebenSat.1 Media sa teraz stretáva s konkurenciou zo strany streamovacích služieb, ako je napríklad Netflix. "Považujeme za pozitívny signál, že okrem Mediaset a CMI považujú ProSieben za atraktívnu investíciu aj ďalšie, a to dokonca v období krízy," uviedla nemecká firma v reakcii na prevzatie podielu skupinou KKR.

Copyright © ČTK 2020

Facebook v spolupráci s telekomunikačnými spoločnosťami vybuduje podmorské káblové internetové pripojenie pre 16 afrických krajín s celkovou dĺžkou 37-tisíc kilometrov, čo je takmer obvod Zeme. Gigant sa tak rozhodol v rámci úsilia poskytnúť svoje služby pre čo najviac mladých Afričanov.
Projekt by mali začať využívať v roku 2024 a poskytne trikrát väčšiu kapacitu ako všetky doterajšie podmorské káblové spojenia v Afrike. Podľa vyjadrenia Facebooku novinka uspokojí rastúci kapacitný dopyt na Blízkom východe a podporí 4G a 5G siete a širokopásmový prístup pre stovky miliónov ľudí.
Afrika zaostáva za zvyškom sveta v dostupnosti k internetu, ktorú majú štyria z desiatich ľudí žijúcich na kontinente, pričom vo svetovom priemere je to šesť z desiatich ľudí. Cena projektu 2Africa zatiaľ nie je známa, no podľa Bloombergu je to takmer miliarda dolárov (v prepočte 926 miliónov eur).
Podmorské káble sprostredkúvajú prevažnú väčšinu svetových medzikontinentálnych dát, pričom dokážu prenášať oveľa viac dát vo vyššej rýchlosti a s nižšími nákladmi v porovnaní s inými metódami. Kábel z dielne Alcatel Submarine Networks povedú okolo celého kontinentu, po dne Atlantického a Indického oceánu a tiež Stredozemného a Červeného mora. Zakopú ho hlbšie ako predchádzajúce systémy, a to pre zabezpečenie väčšej ochrany proti externému poškodeniu, ktoré môžu spôsobiť napríklad aj kotvy lodí.
Káble z optických vlákien budú mať dvojnásobne väčšiu kapacitu ako tie staršie. Okrem menovaných na projekte spolupracujú aj MTN Group z Johannesburgu, Telecom Egypt, Vodafone a Orange SA. Vodafone pritom pripraví cestu pre rozvoj digitálneho obchodu na kontinente.

Facebook kupuje online databázu Giphy a plánuje ju "lepšie začleniť" do Instagramu a ďalších svojich platforiem. Cena nie je známa, no podľa firmy Axios sa dohodli na sume 400 miliónov dolárov (v prepočte približne 370 miliónov eur).
Zástupca Instagramu potvrdil, že do knižnice Giphy s krátkymi videami, takzvanými GIF, budú mať naďalej prístup aj iné spoločnosti, pričom mnohé z nich, ako napríklad Twitter alebo Pinterest sú priamou konkurenciou Facebooku.
GIF využívajú používatelia na sociálnych sieťach najmä na "vyjadrenie emócií" v konverzácii. Facebook vyhlásil, že 50 percent používateľov Giphy už pochádza z jeho platforiem, a z nich polovica z Instagramu.
Facebook zaznamenal vďaka obmedzeniam týkajúcich sa boja proti šíreniu nového koronavírusu nárast v počte používateľov.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.