26. 5. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS




Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v pondelok oznámil, že ho prepustili z nemocnice, kde podstúpil liečbu po tom, čo sa infikoval novým koronavírusom.
"Prepustili ma z nemocnice. Nateraz zostávam v karanténe," povedal Peskov pre agentúru TASS a dodal, že sa chce pomaly vrátiť k svojim pracovným povinnostiam. "Postupne začnem pracovať z domu," uviedol hovorca Kremľa.
Peskov 12. mája potvrdil, že sa nakazil novým koronavírusom. Pre denník Kommersant následne uviedol, že prvý deň po pozitívnom teste na koronavírus SARS-CoV-2 nemal žiadne príznaky, potom sa mu však začala zvyšovať teplota a neskôr išiel do nemocnice na CT vyšetrenie, ktoré ukázalo, že má zápal pľúc.
Ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobované koronavírusom SARS-CoV-2, diagnostikovali ešte predtým ruskému premiérovi Michailovi Mišustinovi, ministrovi výstavby, bývania a komunálnych služieb Vladimirovi Jakuševovi a ministerke kultúry Oľge Ľubimovovej.


Prokuratúra v rakúskej metropole Viedeň zastavila vyšetrovanie dvoch nemeckých novinárov, ktorí zverejnili video súvisiace s korupčnou kauzou Ibiza týkajúcou sa bývalého vicekancelára a expredsedu krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinza-Christiana Stracheho. Zverejnenie tohto videa vlani v máji totiž podľa prokuratúry bolo "prínosom do diskusie vo verejnom záujme". Informoval o tom v utorok denník Kurier.
Novinári denníka Süddeutsche Zeitung Frederik Obermaier a Bastian Obermayer o tom, že je voči nim vo Viedni vedené vyšetrovanie, podľa vlastných slov síce nevedeli, ale správa o jeho ukončení ich potešila.
Nemeckí novinári zverejnili časti videa, ktoré im zaslal anonymný zdroj, v máji 2019. Obermayer pre denník Der Standard uviedol, že vyšetrovanie voči nim sa viedlo zrejme pre porušenie paragrafov č. 120 a 293 - ide o zverejnenie zvukových nahrávok bez súhlasu nahrávanej osoby a o falšovanie dôkazov. Čo sa týka falšovania dôkazových materiálov, novinári boli obvinení z toho, že vedome vybrali tie časti videa, ktoré Stracheho ukazovali v zlom svetle.
Prokuratúra uviedla, že zverejnenie videa znamená príspevok do diskusie, ktorá je vo verejnom záujme najmä z toho hľadiska, že občania sa dostali do situácie, v ktorej si môžu sami vytvoriť obraz o osobnej integrite popredných politikov a vyvodiť dôsledky, či sú vhodnými osobnosťami na vysoké politické funkcie. Prokuratúry v nemeckých mestách Mníchov a Hamburg už predtým konanie proti spomínanej dvojici spravodajcov s podobným zdôvodnením takisto zastavili.
Na videonahrávke tajne zhotovenej na španielskom ostrove Ibiza v roku 2017 Strache diskutuje o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo voľbách.



Európska komisia (EK) v utorok pripomenula, že v rámci svojho záväzku chrániť spotrebiteľov v online prostredí koordinovala skríning webových stránok s cieľom zistiť, kde sú spotrebitelia v EÚ najviac vystavení obsahom propagujúcim nepravdivé tvrdenia alebo podvodné výrobky v kontexte pandémie nového koronavírusu. Po výzve EK digitálne platformy odstránili alebo zablokovali milióny klamlivých reklám alebo zoznamov produktov.
Proces preverovania, ktorý vykonala Sieť spolupráce v oblasti ochrany spotrebiteľa (CPC), pozostával z dvoch častí - skríning online platforiem a hĺbková analýza konkrétnych reklám a webových stránok prepojených na výrobky, ktoré v súvislosti s koronakrízou boli predmetom veľkého záujmu spotrebiteľov.
Eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders v správe pre médiá privítal, že veľké online platformy pozitívne zareagovali na výzvu Európskej komisie na boj proti podvodom a zavádzajúcim ponukám a dodržali svoje záväzky odstrániť škodlivé obsahy.
"Ako sa však ukázalo, nečestní obchodníci aj naďalej hľadajú nové spôsoby, ako využiť zraniteľné miesta spotrebiteľov, obísť algoritmické kontroly a vytvárať nové webové stránky. Uprostred globálnej pandémie spotrebitelia musia vedieť, že neexistujú žiadne zázračné online liečby," upozornil Reynders. Ocenil, že vnútroštátne spotrebiteľské úrady krajín EÚ sú pohotové a spolupracujú s EK na ochrane spotrebiteľov pri online nákupoch.
Na skríningu internetových platforiem sa zúčastnili orgány na ochranu spotrebiteľa zo všetkých 27 členských krajín EÚ a predložili 126 prípadov týkajúcich sa spoločností, s ktorými je eurokomisia v pravidelnom kontakte. Osobitná pozornosť sa venovala skúmaniu ponúk spojeným s ochrannými maskami, dezinfekčnými gélmi, testovacími súpravami, ale aj s potravinami, potravinovými doplnkami či nepotravinovými výrobkami, ktoré mali mať údajné liečebné účinky pri boji s novým koronavírusom.
V 38 prípadoch orgány CPC zistili množstvo pochybných ponúk a zavádzajúcich reklám týkajúcich sa výrobkov, ktoré mali reagovať na koronavírus. Išlo o všeobecné tvrdenia, že ponúkaný produkt je schopný zabrániť šíreniu infekcie alebo ju vyliečiť, a išlo aj o nadmerné ceny. Prieskum tiež odhalil, že nečestní obchodníci používajú nové agresívne praktiky, aj za pomoci obrázkov, grafických ilustrácií či úmyselných preklepov, ktoré sťažujú ich odhalenie.
Uvedená operácia potvrdila, že prebiehajúca výmena informácií medzi EK a hlavnými internetovými platformami prináša výsledky. Spoločnosť Google napríklad celosvetovo zablokovala alebo odstránila viac ako 80 miliónov reklám súvisiacich s koronavírusom, spoločnosť eBay zablokovala alebo odstránila zo svojho globálneho trhu viac ako 17 miliónov záznamov, ktoré porušujú spotrebiteľské pravidlá EÚ, a spoločnosť Amazon v porovnaní s marcom zaznamenala 77-percentný pokles týždenného počtu nových zoznamov produktov, spájaných s koronavírusom.
Hĺbkové kontroly sa týkali 268 webových stránok, z ktorých 206 bolo označených na účely ďalšieho vyšetrovania z dôvodu možného porušenia spotrebiteľských právnych predpisov EÚ. Z toho 88 webových stránok obsahovalo výrobky s tvrdeniami o liečivých alebo preventívnych účinkoch proti novému koronavírusu, 30 webových stránok obsahovalo nepresné tvrdenia o nedostatkoch výrobkov a 24 webových stránok bolo podozrivých z nekalých praktík na získanie neprimeraných cien.
Orgány CPC okrem toho odhalili, že spotrebiteľom neboli poskytnuté jasné a komplexné informácie o všetkých relevantných aspektoch, ako sú totožnosť obchodníka, geografická adresa sídla obchodníka alebo kontakt na obchodníka.


Copyright © TASR 2020

Medzinárodné vysielacie stanice na celom svete zdôraznili rolu, ktorú zohrávajú v boji proti dezinformáciám v čase pandémie koronavírusu. V spoločnom stanovisku zverejnenom v utorok médiá zo Spojených štátov, Európy, Kanady, Japonska a Austrálie uviedli, že "boj proti šíreniu falošných správ o ochorení a liečbach, predovšetkým na sociálnych médiách, zmobilizoval všetky naše pracoviská".
Médiá a mediálne spoločnosti, medzi nimi France Médias Monde, Deutsche Welle, BBC World Service, NHK World, CBC Radio-Canada, ABC Australia a U.S. Agency for Global Media, ktorá zahŕňa stanicu Voice of America a Radio Free Asia, tiež uviedli, že počas pandémie zaznamenali silný nárast sledovanosti.
Podľa zverejnených údajov sa im každý týždeň prostredníctvom ich webových stránok, televíznych a rozhlasových staníc darí prinášať informácie k viac než jednej miliarde ľudí na celom svete.

©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.