20. 10. 2021

Zomrel Hanuš Domanský

Zomrel Hanuš Domanský

Hanuš Domanský - O slovenskej hudbe | Hudobne Centrum
Vo veku 77 rokov zomrel v utorok (19. 10) v Bratislave hudobný skladateľ a organizátor hudobného života Hanuš Domanský. Dlhé roky až do roku 2005 bol redaktorom a neskôr aj šéfredaktorom redakcie symfonickej, opernej a komornej hudby Slovenského rozhlasu RTVS. Informoval o tom redaktor a publicista Slovenského rozhlasu Martin Jurčo.
Hanuš Domanský sa narodil 1. marca 1944 v Novom Hrozenkove. Študoval kompozíciu v Konzervatóriu v Brne, neskôr v Bratislave na Vysokej škole múzických umení u Dezidera Kardoša.
Celý život pôsobil v oblasti hudby a hudobnej kultúry ako zástupca vedúceho koncertného oddelenia umeleckej agentúry Slovkoncert. Bol tiež predsedom sekcie skladateľov Zväzu slovenských skladateľov, predsedom výboru Slovenského hudobného fondu, zástupcom šéfredaktora hlavnej redakcie hudobného vysielania Československého rozhlasu v Bratislave, ako aj predsedom medzinárodnej rozhlasovej súťaže Prix Musical de Radio Brno. Za svoju autorskú tvorbu získal viacero ocenení.
"Hanuš Domanský patrí medzi skladateľov nastupujúcich do slovenského hudobného života v 70. rokoch, ktorých charakterizoval odklon od avantgardných zdrojov takzvanej novej hudby a záujem o tvorbu klasikov európskej hudby prvej polovice 20. storočia. Nesiahal po racionálne určených kompozičných technikách, rešpektoval tradičné tektonické princípy," dodal muzikológ Ľubomír Chalupka.Zdroj: TASR