Úroveň príspevkov do súťaže žiakov základných škôl Hodžov novinový článok je z roka na rok vyššia a často je až prekvapujúce, na akej úrovni dokážu súťažiaci zložité témy analyzovať. Pri príležitosti dnešného odovzdávania cien víťazom šiesteho ročníka tohto podujatia to povedal riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied (SAV) Miroslav Pekník.
Súťaž je súčasťou podujatí, ktoré prebiehajú pri príležitosti deviateho ročníka Dní Milana Hodžu, vedeckého, vzdelávacieho a kultúrneho podujatia, ktoré sa od roku 2005 každoročne uskutočňuje pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky. Zameriava sa na rozličné vekové kategórie a skupiny obyvateľstva Slovenska i rôzne typy aktivít a podujatí.
Porota súťaže Hodžov novinový článok, na ktorej čele stál literát Drahoslav Machala, ocenila 28 prác zo 114. Členom poroty bol aj nestor slovenskej literatúry, autor románu Tisícročná včela Peter Jaroš.
Víťazom tohoročnej súťaže sa stal Andrej Žember z Nitry, pred Martinou Podžubanovou (Michalovce) a Natáliou Rybnikárovou (Senica). Ocenené práce budú publikované v zborníku.
"Som ten šťastný človek, ktorý písal na tému Milan Hodža diplomovku. Hodža sa nesmierne zaslúžil o to, že Slováci sú dnes sebavedomý a suverénny národ," poznamenal Machala. Zároveň apeloval na učiteľov, aby viedli žiakov k láske k vlasti. "V Európe je to celkom prirodzené." zdôraznil.
Aktuálny rok bola súťaž orientovaná na tému Ako médiá formujú človeka. "Ako súťažiaci ste prestali byť pasívnymi prijímateľmi médií, ale dokázali ste sa k nim postaviť kriticky. Tento rok som sa tejto súťaže zúčastnila po prvýkrát, ale už sa teším na budúci ročník, ktorý sa bude konať počas jubilejného, desiateho ročníka Dní Milana Hodžu," povedala riaditeľka Národného osvetového centra Jana Kresáková.
Riaditeľka Základnej školy Milana Hodžu v Bratislave, ktorá sa na organizácii podujatia podieľala, Etela Hessová, upozornila na to, že slobodné médiá po roku 1989 neprinášajú len korektné a kvalitné informácie, ale často sa ženú za senzáciami. "Niektoré médiá sa vo väčšej či menšej miere podieľajú na rozklade morálnych hodnôt, na ktorých by mal byť postavený základ spoločnosti," povedala s tým, že bulvár často prekrýva seriózne spravodajstvo. "Ako sa v tom majú vyznať deti?," opýtala sa.
Riaditeľ Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied Miroslav Pekník otvoril dnešné podujatie menom organizačného výboru Dní Milana Hodžu. "Súťažiaci ukázali, čo znamená dobre spolupracovať so svojimi učiteľmi, ktorí ich pri práci navigovali," poznamenal Pekník. Dodal, že práce boli napísané na prekvapujúco vysokej úrovni. "Hodžov novinový článok sa každým rokom zlepšuje," komentoval súťaž. Jej účastníci z radov žiakov základných škôl sa v ďalších rokoch často zúčastňujú obdobnej súťaže pre stredoškolákov s názvom Hodžova esej. "Bol som milo prekvapený, aké kritické myslenie mali súťažiaci. Chcem oceniť kritický duch a odstup, ktorý mladá generácia v súčasnosti má," poznamenal aj Machala.
"Môj starý otec mal celoživotný záujem o vzdelanie, školstvo a vedu," odkázal účastníkom súťaže vnuk Milana Hodžu, emeritný profesor biológie na univerzite v Seattli John Palka. Dodal, že Hodža považoval vzdelávanie za základný spôsob pozdvihnutia slovenského národa. "Gratulujem všetkým víťazom a ich rodinám a ďakujem všetkým súťažiacim," dodal.
Literárna súťaž Hodžov novinový článok je určená pre žiakov základných škôl, Hodžova esej pre študentov gymnázií a stredných škôl. Vedecká konferencia o osobnostiach slovenskej politiky v gescii Ústavu politických vied SAV a Slovenskej národnej knižnice v Martine oslovuje odbornú i laickú verejnosť. Súčasťou Dní Milana Hodžu bude aj pietna spomienka na Národnom cintoríne v Martine, stretnutie seniorov Turca, spojené s besedou o slovenských politikoch. Medzi podujatia Dní Milana Hodžu patria aj Sučianske slávnosti, spojené s odovzdaním Ceny Milana Hodžu za vedeckú činnosť a Čestnej ceny Milana Hodžu za propagáciu Milana Hodžu a Slovenska v zahraničí.
Copyright © TASR 2013