MEDIA NEWS
Vojenský súd v Južnom Sudáne odsúdil vo štvrtok desiatich vojakov za ich účasť na znásilnení zahraničných humanitárnych pracovníčok a vražde novinára počas útoku na ubytovacie zariadenie pre cudzincov v juhosudánskej Džube z roku 2016. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.
Dvaja z odsúdených dostali doživotný trest odňatia slobody za zabitie miestneho novinára Johna Gatluaka Nhiala.
Traja ďalší boli uznaní za vinných za znásilnenie humanitárnych pracovníčok. Ďalších odsúdili za rôzne trestné činy nižšej závažnosti a vymerali im tresty od siedmich do 14 rokov za mrežami.
Podľa vyhlásenia medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International sú dnešné rozsudky prvým krokom k "ukončeniu chronickej beztrestnosti v Južnom Sudáne".
Brutálny útok na humanitárnych pracovníkov sa stal v júli 2016 v ubytovacom zariadení Terrain Hotel. Prípad šokoval početnú komunitu mimovládnych organizácií pôsobiacich v Južnom Sudáne.
Vládni vojaci vtrhli do ubytovacieho zariadenia pre približne 50 pracovníkov medzinárodných organizácií pôsobiacich v Južnom Sudáne. Zabili novinára patriaceho do rovnakej etnickej skupiny ako vodca miestnych povstalcov Riek Machar, znásilnili viacero cudziniek, zbili desiatky zamestnancov a priestory zariadenia vyrabovali, popísala neskôr útok ľudskoprávna skupina Human Rights Watch (HRW).
Nezávislé vyšetrenie tohto činu nariadil aj vtedajší generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Copyright ©TASR 2018
Polícia v Thajsku zatkla 12 ľudí, ktorí na Facebooku zdieľali príspevok o obvinení britskej turistiky, ktorej údajne thajskí policajti odmietli zaevidovať oznámenie o znásilnení. Mužov zatkli počas tohto týždňa vo viacerých provinciách a hrozí im obvinenie z porušenia zákona o počítačovej kriminalite, informoval ich právnik. Ak ich obvinia zo šírenia falošných informácií a poškodenia národnej bezpečnosti, hrozí im trest odňatia slobody až na päť rokov.
Thajská polícia popiera tvrdenia, že by Britku odmietla a tvrdí, že turistkine tvrdenia, že ju v júni znásilnili na ostrove Koh Tao, sú nepravdivé.
Zákon o počítačovom zločine často v krajine doteraz využívali na stíhanie ľudí zverejňujúcich príspevky o thajskej kráľovskej rodine alebo politických záležitostiach krajiny, stíhanie v súvislosti s čisto kriminálnymi prípadmi bolo skôr zriedkavé.
©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.