2. 12. 2018

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS 


Generálnym tajomníkom Asociácie európskych novinárov (AEJ) sa v sobotu po štvrtý raz stal zahraničnopolitický redaktor Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Tibor Macák. Delegáti národných sekcií v západogréckom meste Vonitsa rozhodli, že vo funkcii predsedu AEJ ostane Rakúšan Otmar Lahodynsky. TASR o tom informoval člen AEJ slovenskej sekcie Július Lőrincz.
Tibor Macák pracuje v mediálnej oblasti vyše dvadsať rokov. Okrem iného bol korešpondentom Tlačovej agentúry SR v Bonne, redaktorom zahraničného spravodajstva Slovenskej televízie a pracoval vo francúzsko-nemeckej televízii ARTE. Absolvoval štúdium na Dunajskej univerzite v rakúskom Kremse, oddelení Európska akadémia žurnalizmu, kde získal titul Master of Advanced Studies.
AEJ založili v roku 1962 v San Reme. Medzi ťažiskovými aktivitami asociácie je monitorovanie dodržiavania slobody tlače a prejavu v Európe. V rámci tejto agendy úzko spolupracuje s Radou Európy a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Neexistujú "priame dôkazy", ktoré by spájali saudskoarabského princa Muhammada bin Salmána s vraždou novinára Džamála Chášukdžího. Vyhlásil to v sobotu americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, ktorého citovala agentúra DPA.
Denník The Wall Street Journal len niekoľko hodín predtým zverejnil prísne utajenú správu americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA). Podľa nej princ poslal šéfovi tímu, ktorý vykonal novinárovu vraždu minimálne 11 sms správ a to v priebehu niekoľkých hodín pred a po čine.
Šéf tímu bol pritom princovým blízkym spolupracovníkom. Vyšetrovatelia na základe týchto indícií dospeli k záveru, že zabitie novinára "pravdepodobne" nariadil vplyvný korunný princ.
Pompeo sa však pre CNN vyjadril, že čítal všetky dostupné správy tajných služieb a presvedčivé dôkazy v tomto smere v nich nenašiel.
"Keď vykonáte takúto analýzu, nenájdete žiaden priamy dôkaz, ktorý by spájal (princa) s vraždou Džamála Chášukdžího," uviedol Pompeo.
Novinár Chášukdží žil v dobrovoľnom exile v USA a písal pre americký denník The Washington Post. Zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra však neskôr priznala, že bol zámerne zavraždený.
Zodpovednosť za vraždu sa neoficiálne pripisuje vplyvnému korunnému princovi Salmánovi. Saudskoarabskí činitelia však označujú tento zločin za svojvoľnú operáciu agentov, ktorí prekročili svoje právomoci.
Saudská Arábia predstavuje pre Spojené štáty kľúčového spojenca v oblasti Blízkeho východu.

Copyright © TASR 2018