13. 2. 2020

Kauza zmenky TV Markíza

Kauza zmenky TV Markíza


Senát Špecializovaného trestného súdu odročil pojednávanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti na 27. februára do budovy Justičnej akadémie. Senát tak urobil po záverečných rečiach procesných strán. Podľa Trestného poriadku by mali nasledovať posledné vyjadrenia obžalovaných a rozsudok.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov. V záverečnej reči poukázal, že obžalovaní neviedli doteraz riadny život, nevidí poľahčujúce okolnosti. Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol. Zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.
Hlavnými témami záverečných rečí obhajcov obžalovaných Mareka Paru a Michala Mandzáka boli prezumpcia neviny a porušenie práva na obhajobu. Neskôr sa vyjadrili aj samotní obžalovaní. Pavol R. hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Zopakoval tiež argumenty o ohrození licencie Markízy, ako aj o svojich podpisoch na zmenkách. Pre obžalovaného Mariana K. je zase hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika.
Splnomocnenec poškodenej Markízy Daniel Lipšic v záverečnej reči viackrát citoval komunikáciu obžalovaného Mariana K. cez šifrovanú aplikáciu Threema. Zopakoval, že zločin bol dobre premyslený, avšak situácia sa pre obžalovaných drasticky zmenila po vražde novinára. "Podľa mňa to bolo pomerne tesné, že sa im nepodarilo dokonať tento zločin," vysvetľoval Lipšic. Druhý splnomocnenec Markízy Tomáš Kamenec ich legendu považoval za hlúpu a fungujúcu iba preto, že mal Marian K. vplyv na vyšetrovacie orgány a sudkyňu.
Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.Pre obžalovaného Mariana K. je hlavným dôkazom o existencii zmeniek výpoveď bývalého majiteľa produkčného domu Forza a prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika. Uviedol to vo svojej záverečnej reči pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek.
"Pre mňa je výpoveď Jána Kováčika hlavným dôkazom toho, že zmenky existovali tak, ako to tvrdíme," vyhlásil Marian K. Kováčik vlani v svedeckej výpovedi povedal, že pri rokovaniach s Pavlom R. o vstupe do Markízy sa spýtal na možné záväzky. Pavol R. mu mal vtedy povedať, že podpisoval „niečo“ s nebohým advokátom Ernestom Valkom. Aj pred vyšetrovateľom vypovedal, že vedel o akomsi záväzku Pavla R. voči Marianovi K. a Štefanovi Á.
Kováčik však tiež vo svojej výpovedi skonštatoval, že o žiadnych zmenkách nevedel a záväzky voči Marianovi K. a Štefanovi Á. nemali s firmami Pavla R. nič spoločné. Na sporných zmenkách je ručiteľom TV Markíza.
V záverečnej reči sa Marian K. tiež sťažoval na zaradenie na sankčný zoznam. Americká administratíva ho tam podľa jeho slov dala pre porušovanie ľudských práv. "Čie ľudské práva som ja porušil," spýtal sa na súde obžalovaný. Marian K. je obžalovaný z vraždy novinára Jána Kuciaka.
Senát Špecializovaného trestného súdu ukončil v stredu dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Prokurátor Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov.   
   

Obžalovaný Pavol R. vo svojej záverečnej reči hovoril o amerických záujmoch, tajných službách aj vražde novinára Jána Kuciaka. Zopakoval tiež argumenty o ohrození licencie Markízy, ako aj o svojich podpisoch na zmenkách. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza momentálne reční Marian K. Je rád, že sa jeho záverečná reč prenáša naživo. "Myslíte si, že na Slovensku sú zástupcovia ruských tajných služieb? Keď sú tu Rusi, tak Američania tu nie sú? A čo asi robia tí Američania, keď najväčšej vlajkovej lodi ich štátu hrozí, že bude platiť 70 miliónov eur?" spýtal sa obžalovaný exriaditeľ televízie. Verziu o americkom sprisahaní predostrel novinárom už v pondelok (10. 2.). Má ju podporovať aj zaradenie obžalovaného Mariana K. na americký sankčný zoznam.
Zavraždený novinár Ján Kuciak by podľa Pavla R. mohol žiť, ak by sa neprišlo v roku 2016 so zmenkami. Rovnako si je istý, že by nebol obžalovaný z prípravy vraždy bývalej spoločníčky Sylvie Klaus-Volzovej.
Očakáva, že bude odsúdený pre "mediálny lynč", spolieha sa na odvolacie konanie na Najvyššom súde SR.
Senát Špecializovaného trestného súdu ukončil v stredu dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Prokurátor Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov.
Copyright © TASR 2020