11. 2. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS

Filipínska vláda v pondelok požiadala najvyšší súd, aby zrušil vysielaciu licenciu pre najväčšiu televíznej sieť v krajine, informovala agentúra DPA. Kritici to označili za pokus o umlčanie médií.
Generálny prokurátor Jose Calida vyhlásil, že televízna sieť ABS-CBN zneužila svoju koncesiu a porušila ústavný zákaz zahraničných investícií vo filipínskych médiách.
V žiadosti zaslanej na najvyšší súd prokurátor uviedol, že ABS-CBN spustila prevádzku platenej stanice bez povolenia od príslušného úradu.
Prokurátor chce podľa svojich slov skoncovať s takýmito nekorektnými postupmi televíznej siete. "Takéto postupy zostávajú nepovšimnuté alebo sa ignorujú už celé roky," uviedol vo vyhlásení.
Filipínsky prezident Rodrigo Duterte opakovane pohrozil opatreniami voči ABS-CBN. Sieti vyčítal, že o ňom zverejňuje kritické reportáže, ktoré sa okrem iného venovali prezidentom vyhlásenej kontroverznej "vojne" proti drogovej kriminalite.
ABS-CBN obvinenia prokurátora odmietla s tvrdením, že dodržiava všetky potrebné vládne predpisy.
Ľudskoprávne organizácie vrátane Human Rights Watch (HRW) konanie prokurátora kritizovali a označili ho za pokus "zastrašiť alebo ovládať" ABS-CBN.

Britská televízna stanica BBC v pondelok oznámila, že nakrúti nový dokumentárny seriál so švédskou tínedžerkou a ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou. Seriál zmapuje jej život a bude sa zaoberať aj vedeckými poznatkami o klimatických zmenách, uviedla agentúra AFP.
"Seriál bude sledovať Gretinu medzinárodnú kampaň, ktorá ju doviedla až na prednú líniu boja proti klimatickým zmenám a na niekoľko najvýnimočnejších miest na Zemi, pričom skúma, aké kroky treba urobiť na obmedzenie klimatických zmien a škôd, ktoré spôsobujú," uviedla produkčná a distribučná spoločnosť BBC Studios, komerčná odnož britskej verejnoprávnej televízie.
Seriál zaznamená stretnutia 17-ročnej Grety s vedcami, politikmi a podnikateľmi, ktorých bude presviedčať, aby robili zmeny vo svojich aktivitách.
"Epizódy budú mapovať aj cestu do dospelosti Grety, ktorá sa stále stretáva s dôsledkami nečinnosti v reálnom svete," napísala spoločnosť.
Diváci uvidia aj "chvíle ticha a pokoja, keď píše svoje pôsobivé prejavy, ktoré sa v súčasnosti vysielajú a analyzujú po celom svete, a jej nevšedný život tínedžerky".
Thunbergová začala svoj boj za ochranu klímy nenápadne v auguste 2018, keď prvýkrát na tri týždne vynechala vyučovanie a potom vždy v piatok strávila deň pred švédskym parlamentom s pútačom s nápisom "Školský štrajk za klímu". Jej aktivizmus postupne prilákal pozornosť miliónov mladých ľudí po celej zemeguli.
"Zmena klímy je pravdepodobne najdôležitejším problémom nášho života, preto takýto odborne vierohodný seriál prichádza v správny čas. Bude skúmať fakty a vedu, ktoré sa skrývajú za celou touto zložitou témou," dodal výkonný producent BBC Studios Rob Liddell.
"Nakrúcať s Gretou je mimoriadna česť, lebo dostaneme zasvätený pohľad na to, aké je to byť celosvetovou ikonou a jednou z najslávnejších tvárí na tejto planéte," povedal Liddell.
 Copyright © TASR 2020