11. 2. 2020

Kauza zmenky TV Markíza

Kauza zmenky TV Markíza
Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v kauze falšovania zmeniek TV Markíza bolo prerušené do stredy (12. 2.). Súd si chce nechať čas na dlhšiu poradu, kým rozhodne o pokračovaní v dokazovaní, alebo pristúpení k záverečným rečiam.
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta už nemá žiadne návrhy na dokazovanie. Je presvedčený, že sa môže pristúpiť k záverečným rečiam. Obhajoba obžalovaného Mariana K., naopak, žiada ďalšie skúmanie podpisov spoluobžalovaného Pavla R., konfrontácie viacerých svedkov aj vypočutie nových. Chcela by tiež testovať metódy znalkyne, ktorá už podpisy Pavla R. skúmala.
Skončenie dokazovania podporuje aj splnomocnenec Markízy Daniel Lipšic. "Domnievame sa, že skutkový stav bol preukázaný mimo dôvodnú pochybnosť svedeckými a znaleckými výpoveďami. Navrhujeme, aby súd odmietol tieto dôkazy vykonať," skonštatoval.
Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol R. v utorok odišiel z hlavného pojednávania po tom, ako senát ŠTS schválil jeho žiadosť o konanie v neprítomnosti. Proces označil za tendenčný. Následne sa niekoľko hodín Marian K. vyjadroval k svedeckým výpovediam, pri ktorých nebol prítomný.
Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.
Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.Copyright © TASR 2020