14. 2. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS


Novinári v Somálsku čelia vyhrážkam smrťou, bombovým atentátom, bitkám, útokom a zatýkaniu, vyhlásila to vo štvrtok organizácia Amnesty International (AI). O správe informovala agentúra AFP.
Východoafrická krajina je pre novinárov jednou z dlhodobo najnebezpečnejších.
Situácia sa podľa Amnesty International ďalej zhoršuje. V správe s názvom "Žijeme vo večnom strachu" opisuje "dramatické zhoršenie" slobody tlače.
"Prudký nárast počtu násilných útokov, hrozieb, obťažovania a zastrašovania pracovníkov médií robí zo Somálska pre novinárov jedno z najnebezpečnejších miest na svete," píše sa v správe. Amnesty International zároveň vyzýva somálsku vládu, aby sa situáciou zaoberala.
Novinári v Somálsku čelia hrozbám zo všetkých strán, od útokov militantnej skupiny aš-Šabáb, až po zastrašovanie medzinárodne uznanou vládou.
Somálska vláda správu Amnesty International odmietla. Označila ju za "výmysel" a "smiešne obvinenie". Novinári, ktorí z krajiny ušli si podľa vlády vymýšľajú príbehy, aby ju očiernili a získali azyl v zahraničí.
"Nedisponujeme nijakým konkrétnym dôkazom proti federálnej vláde vo veci útokov proti novinárom", uvádza sa v stanovisku somálskeho ministerstva informácií.
Správa tvrdí, že od roku 2017 v krajine zavraždili najmenej ôsmich novinárov. Ďalší z krajiny ušli. "Novinári čelia výbuchom bômb nastraženým v autách, streľbe, bitkám a svojvoľnému zatýkaniu. Pracujú v hrozných podmienkach," vyhlásil Deprose Muchena, šéf Amnesty International pre východnú a južnú Afriku. "Toto potláčanie slobody prejavu sa deje beztrestne. Úrady málokedy vyšetrujú alebo stíhajú páchateľov útokov na novinárov," dodal.
Organizácia Reportéri bez hraníc vo svojom rebríčku slobody tlače umiestnila Somálsko na 164. mieste zo 180 krajín. V uplynulej dekáde zavraždili v Somálsku viac ako 43 novinárov. Moskovský súd udelil vo štvrtok pokutu internetovým spoločnostiam Twitter a Facebook za ignorovanie ruského práva, ktoré im prikazuje uschovávať údaje ruských občanov na ruskom území. Informovala o tom agentúra AFP.
Súd udelil spoločnostiam pokutu vo výške štyroch miliónov rubľov (58 tisíc eur), pretože svoje servery obsahujúce údaje ruských občanov nepresunuli do Ruska.
Twitter a Facebook majú desať dní na odvolanie. Obe spoločnosti sú v dlhodobom spore s ruskou federálnou agentúrou Roskomnadzor, ktorá sa stará o dozor v oblasti telekomunikácií.
Od roku 2014 platí v Rusku zákon, ktorý od služieb na zasielanie správ, internetových vyhľadávačov a sociálnych sietí vyžaduje, aby údaje ruských občanov uschovávali v Rusku.
Šéf Roskomnadzora Aleksandr Žarov podľa agentúry Interfax vyhlásil, že tieto spoločnosti mali čas do 31. januára reagovať na žiadosť o presun svojich serverov do Ruska. Takisto uviedol, že iné spoločnosti zákon dodržiavajú.
Rusko už v minulosti zablokovalo aplikáciu na zasielanie údajov Telegram a sociálnu sieť Linkedin. Twitter a Facebook vo veľkom využíva politická opozícia.


Copyright © TASR 2020