12. 2. 2020

Kauza zmenky TV Markíza

Kauza zmenky TV Markíza
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov za falšovanie zmeniek TV Markíza a marenie spravodlivosti. V záverečnej reči poukázal, že obžalovaní neviedli doteraz riadny život, nevidí poľahčujúce okolnosti.
Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol. "Zosnovateľom kauzy je obžalovaný Marian K., avšak bez aktívnej spoluúčasti, oddanosti a vernosti obžalovaného Pavla R. by tento trestný čin spáchať nemohol," poznamenal Šanta. Zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.
Šanta pripomenul, že obžalovaní chceli získať takmer 69 miliónov eur, čo označil za šialený rozsah činu. V dejinách slovenskej kriminalistiky je podľa neho nevídaný a neslýchaný. Verí, že takáto kauza sa nebude opakovať. Doplnil, že trestný čin sa podarilo dokončiť v rozsahu osem miliónov eur, o ktorých rozhodol Okresný súd Bratislava V. Preto nenavrhol maximálne hroziaci trest 25 rokov, ale 20.
Senát Špecializovaného trestného súdu ukončil v stredu dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Podľa Trestného poriadku prednášajú záverečné reči prokurátor, splnomocnenec poškodených, obhajca obžalovaných a napokon samotní obžalovaní. Tí musia mať v procese posledné slovo.
Prokurátor v záverečnej reči upozornil na to, že zmenky do roku 2016 nikto nikdy nevidel a na ich podpísanie nebol žiaden dôvod. Rovnako, že obžalovaným sa nepáčilo, že za Markízu zinkasovali oveľa menej ako Milan Fiľo a Ján Kováčik. V ich závisti vidí spúšťací mechanizmus celej kauzy.
Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Prezumpcia neviny a porušenie práva na obhajobu boli hlavné témy záverečných rečí obhajcov obžalovaných Mariana K. a Pavla R. v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Záverečné reči prednášali Marek Para a Michal Mandzák. Pred senátom hovoril záverečnú reč obžalovaný Pavol R., ktorý si myslí, že keby sa nezačala kauza zmenky, dnes by nebol obžalovaný v prípade prípravy vraždy Sylvie Klaus-Volzovej a novinár Ján Kuciak by možno žil. Po Pavlovi R. prednesie záverečnú reč Marian K.
Obhajca Para v záverečnej reči uviedol, že bolo "viackrát zasiahnuté do prezumpcie neviny". Myslí si, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta sa vyjadroval v médiách nad rámec zákona a prezentoval obžalovaných ako dopredu vinných. Senátu Para vyčítal, že nezasiahol, hoci na to existujú procesné nástroje.
Obhajcovia argumentovali aj odmietnutím dodatočných dôkazov v podobe ďalších znalcov a svedeckých výpovedí. Mandzák spomenul medzi možnými svedkami aj niekdajšiu poslankyňu Národnej rady SR za SNS Annu Belousovovú alebo vtedajšieho zástupcu amerického majiteľa Markízy CME Frederica Thomasa Klinkhammera.
Jeho výpoveď súd prečítal, lebo Klinkhammer žije dlhodobo v zahraničí. Súd tým podľa Paru porušil európske právo, podľa ktorého má súd vyvinúť väčšiu snahu na zaistenie svedka. Klinkhammer v prípravnom konaní konštatoval, že o žiadnych zmenkách nevedel a keby o nich vedel, tak by mu z toho vyplýval celý rad povinností smerom k americkým orgánom.
Obhajoba chcela vypočuť aj amerického znalca Geralda Laporteho, podľa ktorého posudku nie je možná chemická analýza zmeniek. Sťažovali sa aj na odmietnutie znalcov z Baskickej univerzity. Viacero posudkov znalcov sa čítalo ako listina, čo Šanta odôvodňoval judikatúrou. "Hneď ako by tu bol znalecký posudok a výsluch znalca, tak ho môžeme spochybniť. Listiny však spochybniť nemôžeme," reagoval Para.
Senát Špecializovaného trestného súdu ukončil v stredu dokazovanie v kauze falšovania zmeniek TV Markíza. Prokurátor Šanta navrhuje obžalovaným Marianovi K. a Pavlovi R. trest odňatia slobody vo výške 20 rokov.
Obžalovaní podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

Copyright © TASR 2020