4. 5. 2020

MEDIA NEWS



MEDIA NEWS

Rodičia zavraždeného amerického novinára Daniela Pearla podali v sobotu odvolanie na pakistanský najvyšší súd a žiadajú ho, aby anuloval rozhodnutie, ktorým boli oslobodení štyria muži odsúdení v kauze.
Ako informovala agentúra AFP, Pearlov otec Judea vysvetlil, že takto žiadajú spravodlivosť nielen pre svojho syna, "ale aj pre všetkých našich drahých priateľov v Pakistane, aby mohli žiť v spoločnosti bez násilia a teroru a vychovávať svoje deti v mieri a harmónii."
Podľa vyjadrenia právnika novinárových rodičov existujú závažné dôkazy - ústne aj forenzné - o tom, že štvorica mužov spáchala činy, za ktoré boli odsúdení. Advokát Fajsal Siddiki dodal, že súd v pakistanskej provincii Sindh pri oslobodení odsúdených nesprávne vyhodnotil dôkazový materiál.
Odvolanie proti rozhodnutiu súdu podal už aj generálny prokurátor provincie Sindh.
Daniel Pearl ako novinár pracoval pre americký denník The Wall Street Journal. Bol vedúcim jeho juhoázijskej redakcie v Bombaji, odkiaľ podnikal pracovné cesty aj do Pakistanu. V januári roku 2002, keď tam zbieral materiál na článok o islamistických militantov, sa stal obeťou únosu.
Jeho násilná smrť sa potvrdila 21. februára 2002. Na americké veľvyslanectvo bola vtedy doručená videonahrávka so záznamom Pearlovej popravy, po ktorej vrahovia odrezali hlavu od tela.
Za jeho únos a vraždu bola v roku 2002 odsúdená štvorica mužov. Medzi nimi aj v Británii narodený Ahmed Omar Saeed Sheikh, odsúdený v minulosti za únosy západných turistov v Indii i únos lietadla.
V apríli tohto roku však súd v pakistanskej provincii Sindh zrušil rozsudky nad všetkými štyrmi odsúdenými mužmi, čo vyvolalo ostré protesty USA i organizácií na ochranu práv novinárov.
Deň po zrušení rozsudkov pakistanské úrady nariadili vziať túto štvoricu na tri mesiace do väzby.
Brutálna vražda Daniela Pearla vyvolala pobúrenie po celom svete. Pozorovatelia v tom čase uviedli, že vrahovia sa pomstili za podporu, ktorý Pakistan poskytol USA v operácii proti režimu fundamentalistického hnutia Taliban v Afganistane a proti vzmáhajúcej sa teroristickej sieti al-Káida.
Výbor na ochranu novinárov v reakcii na podanie odvolania Pearlovými rodičmi uviedol, že oslobodenie štyroch mužov v kauze Pearlovej vraždy "by len zvýšilo hrozby, ktorým novinári v Pakistane čelia, a posilnilo povesť Pakistanu ako útočiska teroristov".
Agentúra AFP nedávno pripomenula, že v januári roku 2011 bola zverejnená správa združenia Pearl Project z Georgetownskej univerzity, ktorá tvrdila, že títo odsúdení muži neboli pri novinárovej poprave.
Podľa Pearlovej bývalej kolegyne a blízkej priateľky Asry Nomaniovej, ktorá nezávislé vyšetrovanie viedla, Daniela Pearla popravil Chálid Šajch Muhammad, známy ako KSM a podozrivý zo zosnovania útokov na USA z 1. septembra 2001.
KSM bol zadržaný v roku 2003, je väznený v americkom väzení Guantánamo na Kube. Psychológ, ktorý s ním komunikoval, uviedol, že sa priznal k Pearlovej poprave.



Nemecká spravodajská stanica Deutsche Welle (DW) udelila tohtoročnú cenu slobody slova "Freedom of Speech Award" 17 novinárom zo 14 krajín, ktorí v dôsledku spravodajstva o koronavírusovej kríze zmizli, boli zadržaní alebo sa im vyhrážali. Informoval o tom denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.
"(Cena) Freedom of Speech Award 2020 je venovaná všetkým odvážnym novinárom na celom svete, ktorí boli vystavení represiám pre informovanie o pandémii (koronavírusu)," vyhlásil v nedeľu v Berlíne intendant DW Peter Limbourg, ktorý zároveň apeloval na to, aby boli bezodkladne prepustení všetci novinári zadržaní pre podávanie správ o koronavírusovej kríze.
Represie voči žurnalistom týkajúce sa aktuálnej pandémie COVID-19 takisto ostro odsúdila vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Michelle Bacheletová. "Sú to útoky na slobodu tlače a útoky na právo verejnosti na informácie," vyhlásila prostredníctvom videoposolstva. Bacheletová ocenila "odvahu novinárov, ktorí sa k slovu hlásia napriek takýmto útokom a bez strachu naďalej kriticky rešeršujú a informujú".
Medzi ocenenými novinármi sú napríklad dvaja čínski reportéri, ktorí sú nezvestní od februára, keď informovali o koronavírusovej pandémii v čínskom meste Wu-chan. Deutsche Welle ocenila ďalej novinárov a novinárky z Bieloruska, Filipín, Indie, Iránu, Jordánska, Kambodže, Ruska, Slovinska, Srbska, Turecka, Ugandy, Venezuely a Zimbabwe.





Európska aliancia tlačových agentúr (EANA) sa domnieva, že v stále zložitejšom mediálnom prostredí a v kontexte rozsiahlych dezinformačných kampaní, pomaly nahlodávajúcich dôveru verejnosti v médiá, sú zásady, ktoré boli základom Deklarácie z Windhoeku, dôležitejšie ako kedykoľvek predtým pre to, aby si médiá mohli udržať svoju úlohu "strážneho psa demokracie", ale aj vlastnú existenciu do budúcnosti. EANA to uviedla v nedeľu pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače.
Z tohto dôvodu EANA podporuje nezávislú, pluralitnú a slobodnú tlač ako stavebný kameň demokracie. Dôležité je tiež to, aby médiá neboli vystavené tlaku, či už politickému alebo ekonomickému.
EANA pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače vyslovila vďaku všetkým novinárom, ktorí robia svoju prácu aj v najťažších podmienkach, vedení neustálym hľadaním pravdy.
Deklarácia z Windhoeku bola prijatá 3. mája 1991 na zasadaní Organizácie Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) v namíbijskom hlavnom meste Windhoek. V deklarácii sa píše o vytvorení "nezávislej, pluralitnej a slobodnej tlače" ako "základného stavebného kameňa demokracie a ekonomického rozvoja". Na návrh UNESCO vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 20. decembra 1993 deň prijatia deklarácie za Medzinárodný deň slobody tlače.
EANA, ktorej členom je aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR), je tradičná stavovská organizácia tlačových agentúr z Európy. Jej úlohou je formulovať, koordinovať a spoločnými silami riešiť výzvy agentúrnej žurnalistickej práce v dynamicky sa meniacich trhových, legislatívnych a technologických podmienkach a v otázkach autorských práv.




Copyright © TASR 2020

Vlády na celom svete zneužívajú pandémiu nového koronavírusu na obmedzovanie slobody tlače. V nedeľu sa tak pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače 2020 vyjadril Medzinárodný tlačový inštitút (IPI).
"Kríza verejného zdravia" podľa IPI umožnila v demokratických aj autokratických štátoch kontrolu médií pod zámienkou "bránenia v šírení dezinformácií". Autoritárske režimy podľa organizácie zneužívajú núdzové opatrenia na "ďalšie potláčanie nezávislých médií a kriminalizovanie žurnalistiky".
Organizácia so sídlom vo Viedni zaznamenala za uplynulých dva a pol mesiaca 162 porušení slobody tlače súvisiacich s informovaním o šírení koronavírusu, pričom takmer tretina z nich zahŕňala zatknutie, väznenie alebo obžalovanie novinárov.
Správa vyšla tri dni po tom, ako Medzinárodná federácia novinárov zverejnila prieskum, podľa ktorého sa počas pandémie zhoršili pracovné podmienky novinárov na celom svete, pričom mnohí prišli o prácu a ďalší sa zase stali obeťami útokov na slobodu tlače.
Svetový deň slobody tlače vyhlásila v roku 1993 Organizácia Spojených národov (OSN). Generálny tajomník OSN António Guterres sa pred tým tohtoročným vyjadril, že pandémia ochorenia COVID-19 podčiarkla dôležitosť silných a slobodných médií. "Spolu so šírením pandémie sa zároveň šíri aj druhá pandémia dezinformácií, škodlivých rád a šialených konšpiračných teórií," uviedol s tým, že práve médiá ponúkajú protijed - "overené, vedecky a fakticky podložené správy a analýzy".


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.