7. 8. 2020

MEDIA NEWS


MEDIA NEWS 


Americká spoločnosť Twitter v stredu oznámila, že dočasne zablokovala oficiálny účet volebnej kampane prezidenta Donalda Trumpa, lebo obsahoval tweet s dezinformáciou o ochorení COVID-19. Vo štvrtok to uviedla tlačová agentúra AFP.
Zavádzajúcou informáciou v tweete na účte Trumpovej kampane @TeamTrump bolo prezidentovo tvrdenie, že deti sú "takmer imúnne" voči smrtiacemu koronavírusu.
Tweet "je porušením pravidiel Twitteru vzťahujúcich sa na dezinformácie o ochorení COVID-19", uviedol pre agentúru AFP hovorca spoločnosti so sídlom v kalifornskom San Franciscu.
"Majiteľ účtu bude musieť najprv odstrániť spomínaný tweet, až potom môže Twitter znovu používať," dodal hovorca.
Aj spoločnosť Facebook v stredu už skôr oznámila, že odstránila odkaz zo stránky prezidenta Trumpa, lebo obsahoval "škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19". Tým odkazom bol videoklip z interview televízie Fox News, v ktorom Trump tiež tvrdil, že deti sú "takmer úplne imúnne" voči smrtiacemu koronavírusu. Išlo o vôbec prvý odkaz prezidenta odstránený poprednou spoločnosťou Facebook.
Účet Trumpovej kampane na Twitteri krátko po oznámení sociálnej siete už znovu fungoval - kritizovaný tweet bol teda odstránený.
"Silicon Valley (sídlo IT firiem v USA) je beznádejne zaujatý proti prezidentovi a dodržiavanie pravidiel vymáha iba jednostranne," napísal riaditeľ komunikácie v kampani Tim Murtaugh, ktorý tak okomentoval dočasný zákaz.
Aká veľké je riziko, že sa deti nakazia koronavírusom, alebo nakoľko ho šíria, to je v USA mimoriadne pálčivá téma. Znovuotvorenie škôl je totiž základný predpoklad, aby sa mohli rodičia vrátiť do práce.
Trump vyzýva na znovuotvorenie škôl aj firiem, pretože sa snaží oživiť americkú ekonomiku, ktorej zdravie bude hrať veľkú úlohu v blížiacich sa novembrových prezidentských voľbách.
Čoraz väčší počet školských okresov v USA sa však stavia proti znovuotvoreniu tried v septembri a volí si radšej čisto online vyučovanie, kým pandémie nezoslabne.


Spoločnosť Facebook v stredu oznámila, že odstránila odkaz zo stránky amerického prezidenta Donalda Trumpa, lebo obsahoval "škodlivé dezinformácie o ochorení COVID-19". Informovala o tom vo štvrtok tlačová agentúra AFP.
Odkazom bol videoklip z interview televízie Fox News, v ktorom Trump tvrdil, že deti sú "takmer úplne imúnne" voči smrtiacemu koronavírusu.
"Video obsahuje nepravdivé tvrdenia, že jedna skupina ľudí je voči ochoreniu COVID-19 imúnna, čo je porušením našej politiky týkajúcej sa škodlivých dezinformácií o COVID-19," uviedol pre agentúru AFP hovorca Facebooku.
Ide o vôbec prvý odkaz prezidenta odstránený spoločnosťou Facebook, ktorú už dlhšie ostro kritizujú za to, že opakovane dovoľovala Trumpovi porušovať jej vlastné pravidlá platné pre zverejňovanie obsahu. Upozornil na to denník The Guardian.
Sú dôkazy, že deti, ktoré sa nakazia koronavírusom, mávajú miernejšie príznaky infekcie než dospelí. Avšak deti nie sú voči nej imúnne a niektoré mali dokonca ťažký priebeh ochorenia alebo naň zomreli, pripomenul Guardian.



Populárna čínska aplikácia na zdieľanie videa TikTok, ktorej hrozí v USA zákaz, oznámila vo štvrtok plány na vybudovanie prvého európskeho dátového centra v Írsku.
Roland Cloutier, vedúci globálnej informačnej bezpečnosti spoločnosti TikTok, uviedol, že projekt v hodnote 420 miliónov eur bude uvedený do prevádzky začiatkom roka 2022.
Vo svojom príspevku na blogu uviedol, že "bude hrať kľúčovú úlohu pri ďalšom posilňovaní bezpečnosti a ochrany užívateľských údajov TikToku, pričom bude využívať najmodernejšie systémy".
"Toto nové regionálne dátové centrum prinesie hmatateľné výhody vrátane rýchlejšieho načítania údajov, čo pomôže komunite užívateľov dosiahnuť ešte lepší zážitok," napísal.
Dáta používateľov TikToku, ktorí pomocou aplikácie pre smartfóny vyrábajú krátke 60-sekundové videá, sa momentálne uchovávajú v USA a Singapure.
Spoločnosť, ktorá má až jednu miliardu používateľov na celom svete, je v súčasnosti predmetom najnovšieho diplomatického a obchodného sporu medzi Washingtonom a Čínou.
Prezident Donald Trump pohrozil zákazom aplikácie, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, pokiaľ jej americké operácie nebudú rýchlo predané americkej firme.
Predstavitelia USA tvrdia, že aplikácia predstavuje riziko pre národnú bezpečnosť, pretože môže zdieľať milióny osobných údajov Američanov s čínskymi spravodajskými službami. Peking následne obvinil Washington z "otvoreného šikanovania".


Copyright © TASR 2020




Domény, za ktoré prestanú spoločnosti platiť, sa často dostávajú na akčné stránky s tým, že sú na predaj. Na tie sú používatelia presmerovaní, keď sa usilujú neaktívnu webstránku navštíviť, aby zistili, že je na predaj. Takéto presmerovanie však dokážu zneužiť podvodníci, ktorí ho nahradia napríklad škodlivým odkazom a s pomocou rafinovaného systému infikujú používateľov alebo sa na nich obohacujú. Experti zo spoločnosti Kaspersky odhalili viac ako tisícku takýchto neaktívnych domén, ktoré presmerujú používateľov na nežiaduce, mnohokrát škodlivé, adresy.
Odborníci z Kaspersky pri skúmaní pomocného nástroja pre populárnu online hru objavili pokus aplikácie presmerovať ich na nechcenú URL adresu. Táto adresa bola uvedená na aukčnej stránke, že je na predaj. Namiesto presmerovania na adresu reálnej aukčnej stránky, však poslalo toto druhostupňové presmerovanie používateľov na inú webstránku, ktorá sa nachádzala na čiernej listine.
Dodatočná analýza odhalila približne 1000 webových stránok ponúkaných na predaj na rôznych aukčných platformách. Týchto tisíc stránok poslalo v druhej fáze presmerovania používateľov na viac ako 2 500 nežiaducich URL adries. Mnohé z nich pritom sťahujú trójskeho koňa Shlayer, ktorý predstavuje rozšírenú hrozbu pre operačný systém macOS, na infikovaných zariadeniach inštaluje advér a šíri sa prostredníctvom webových stránok so škodlivým obsahom.
Na stránky súvisiace s reklamami viedlo od marca 2019 do februára 2020 až 89 percent daných druhostupňových presmerovaní. Zvyšných 11 percent bolo škodlivých, pričom ponúkali inštaláciu škodlivého softvéru, stiahnutie infikovaných dokumentov alebo obsahovali škodlivý kód.
Odborníci predpokladajú, že tento viacvrstvový systém má finančný charakter - za smerovanie návštevnosti na webové stránky, legitímne i škodlivé, podvodníci získavajú príjmy. Kyberzločinci pravdepodobne dostanú platbu na základe počtu návštev. Napríklad na jednu z odhalených škodlivých stránok viedlo len za 10 dní v priemere 600 presmerovaní. V prípade trojana Shlayer dostali jeho distribútori platbu za každú inštaláciu na zariadení.
"Žiaľ, nie je toho veľa, čo by mohli používatelia urobiť, aby sa vyhli presmerovaniu na škodlivú stránku. Domény, na ktorých sa tieto presmerovania nachádzajú, boli v istej chvíli legitímnymi zdrojmi, pravdepodobne tými, ktoré používatelia v minulosti často navštevovali. Neexistuje žiaden spôsob ako zistiť, či v súčasnosti nedochádza k presmerovaniu návštevníkov na stránky, ktoré sťahujú malvér. Osobitnou výzvou je aj skutočnosť, že to, či používateľ bude alebo nebude presmerovaný na škodlivú webstránku, závisí od viacerých faktorov. Ak jedného dňa navštívite nejakú stránku z Ruska, nič sa nemusí stať. Ak sa ju však následne pokúsite navštíviť cez VPN, môže vás presmerovať na stránku, ktorá stiahne malvér Shlayer. Vo všeobecnosti sú tieto malvertising schémy zložité, a teda aj celkom náročné na odhalenie, takže najlepšou ochranou je komplexné bezpečnostné riešenie na vašom zariadení," vyjadril sa na margo škodlivých webov generálny riaditeľ spoločnosti Kaspersky pre východnú Európu Miroslav Kořen.
Je pravdepodobné, že tento podvod je výsledkom nedostatkov vo filtrovaní reklám pre modul, ktorý zobrazuje obsah reklamnej siete tretej strany, konštatuje Kaspersky. Používateľom odporúča, aby si pre zníženie rizika infikovania inštalovali programy a aktualizácie iba z dôveryhodných zdrojov a používali spoľahlivé bezpečnostné riešenie.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.