8. 8. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Spoločnosť Twitter Inc  začala osobitne označovať tie používateľské kontá, ktoré sú prepojené so štátom, niektorými jeho kľúčovými predstaviteľmi alebo vládnymi úradníkmi. Podľa agentúry Reuters to Twitter oznámil vo štvrtok vo svojom blogu.
V zozname mediálnych organizácií, ktoré budú takto špeciálne označené, Twitter uviedol ruskú tlačovú agentúru Sputnik, ruskú televíznu stanicu RT či čínsku tlačovú agentúru Sinchua. Hovorca Twitteru nateraz nechcel zverejniť celý zoznam médií.
V zozname Twitteru sú podľa Reuters médiá, v ktorých štát vykonáva kontrolu činnosti redakcie prostredníctvom finančných zdrojov, politického tlaku alebo kontrolou výroby a distribúcie.
"Veríme, že ľudia majú právo vedieť, ak je (twitterové) konto toho-ktorého média priamo alebo nepriamo spojené so subjektom štátu," uviedla spoločnosť vo svojom blogu, v ktorom dodala, že svojim používateľom prestane odporúčať tieto účty alebo zdieľanie ich tvítov.
Ruský veľvyslanec v USA Dmitrij Poľanskij vo svojom tvíte v reakcii kritizoval toto rozhodnutie, keď napísal: "Myslia si, že môžu stanoviť pravidlá hry! To je ilúzia. Takéto jasné dvojaké štandardy zlyhávajú a podkopávajú dôveryhodnosť západných médií, či už so štítkami o pridruženosti k štátu alebo bez nich. Ľudia tam už nenájdu pravdu a fakty".
Ruský spravodajský portál Novaja gazeta medzičasom informoval, že takéto upozorňovacie štítky už dostali účty agentúr TASS, RIA Novosti, RT i šéfredaktorka televíznej stanice RT Margarita Simoňjanová.
Twitter uviedol, že štátne médiá, v ktorých redakcie majú nezávislosť - ako napríklad National Public Radio (NPR) v USA alebo BBC či Rádio Sloboda v Británii -, nebudú takto označené. Reuters dodal, že NPR dostáva od vlády USA minimálny finančný príspevok.
Hovorca Twitteru tiež potvrdil, že na zozname nie sú žiadne americké médiá.
Ako Reuters dodal z citovaného blogu, Twitter bude štítkami označovať kontá vyšších štátnych úradníkov a subjekty, ktoré zastupujú daný štát v zahraničí, ako sú ministri zahraničných vecí, oficiálni hovorcovia a inštitúcie. Účty označené štítkami budú zahŕňať aj @WhiteHouse, @StateDept, @Elysee, @10DowningStreet a @KremlinRussia.
Podľa Reuters sa štítky spočiatku použijú iba na štátnych úradníkov z krajín, ktoré sú stálymi členmi Bezpečnostnej rady OSN: z Číny, Francúzska, Ruska, Británie a Spojených štátov.
Twitter oznámil, že osobné účty hláv štátov sa nebudú označovať, pretože o týchto jednotlivcoch existuje všeobecné povedomie verejnosti.
V súčasnosti - počas volebného cyklu v USA - Twitter označuje účty kandidátov do Snemovne reprezentantov USA a Senátu či kontá uchádzačov o post guvernéra.



Americký Senát vo štvrtok hlasoval za zákaz sťahovania aplikácie TikTok do telefónov vládnych zamestnancov, informovala agentúra AFP.
Návrh zákona, ktorý schválil republikánmi ovládaný Senát, musí potvrdiť Snemovňa reprezentantov, v ktorej má prevahu Demokratická strana.
"TikTok je obrovské bezpečnostné riziko a vo vládnych zariadeniach nemá miesto," povedal republikánsky senátor Josh Hawley.
Washington v súčasnosti aplikáciu vyšetruje pre podozrenie z narúšania bezpečnosti, pretože na svojich užívateľov zbiera informácie, ktoré je zákonom viazaná poskytnúť čínskym úradom, ak si ich vyžiadajú, píše AFP.
Americký prezident Donald Trump dal v pondelok čínskej spoločnosti ByteDance, ktorá aplikáciu vlastní, približne šesť týždňov na to, aby predala riadenie činnosti aplikácie v USA do rúk americkej firmy. Ak sa tak nestane najneskôr do 15. septembra, Trump aplikáciu v USA zakáže.


Americký prezident Donald Trump vo štvrtok (6. 8.) nariadil rozsiahle reštrikcie proti pôsobeniu čínskych sociálnych médií v USA.
Trumpove nariadenia zakazujú čínskym spoločnostiam ByteDance, ktorá vlastní aplikáciu na zdieľanie videa TikTok, a Tencent, prevádzkovateľovi aplikácie WeChat, vykonávať transakcie v USA. Tento krok povedie k eskalácii napätia medzi Washingtonom a Pekingom.
Nariadenia vstúpia do platnosti o 45 dní a prichádzajú po tom, ako Trumpova administratíva tento týždeň vyhlásila, že zintenzívňuje úsilie o očistenie amerických digitálnych sietí od „nedôveryhodných“ čínskych aplikácií, pričom označila TikTok a WeChat za „vážne hrozby“.
Nesmierne populárny TikTok sa dostal pod paľbu zákonodarcov a administratívy USA pre obavy zo zhromažďovania údajov o používateľoch, čo ohrozuje „národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov“.
TikTok automaticky zachytáva veľké množstvo informácií o svojich používateľoch, argumentujú USA, podľa ktorých by Čína mohla potenciálne využiť tieto údaje na sledovanie federálnych zamestnancov a dodávateľov či na podnikovú špionáž.
Americký minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo v stredu (5. 8.) uviedol, že USA zvýšia úsilie o zabezpečenie „čistej siete“ v snahe zabrániť rôznym čínskym aplikáciám, ako aj čínskym telekomunikačným spoločnostiam v prístupe k citlivým informáciám o občanoch a firmách v USA.
USA tak zvyšujú tlak na materskú spoločnosť ByteDance, aby uzavrela rokovania o predaji TikToku americkému Microsoftu.
Mobilnú aplikáciu TikTok si stiahlo v USA približne 175 miliónov používateľov a viac ako miliarda po celom svete.
Americký senát hlasoval vo štvrtok za zákaz pre zamestnancov vlády USA sťahovať si TikTok do telefónov. Po schválení návrhu zákona v republikánskom Senáte prichádza na rad Snemovňa reprezentantov, v ktorej majú väčšinu demokrati.
Niekoľko amerických agentúr už zakázalo zamestnancom sťahovať si TikTok do svojich telefónov.
Trump, ktorý vedie spory s Čínou v mnohých záležitostiach vrátane obchodu a pandémie nového koronavírusu, stanovil konečný termín v polovici septembra na predaj amerických operácií TikToku firme z USA. Ak k tomu nedôjde, aplikácia bude v Spojených štátoch zakázaná.
Microsoft medzitým rozšíril rokovania s vlastníkmi TikToku a má záujem o kúpu globálnych operácií rýchlo rastúcej aplikácie na zdieľanie videa, informovali o tom vo štvrtok noviny Financial Times.
Microsoft odmietol komentovať túto správu. Ale predtým naznačil, že zvažuje dohodu o kúpe operácií TikTok v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.


Čína v piatok obvinila Spojené štáty z represie po tom, ako prezident Donald Trump nariadil rozsiahle obmedzenie aktivít čínskych sociálnych médií TikTok a WeChat v USA.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang Wen-pin na pravidelnom brífingu vyhlásil, že krok Spojených štátov je na úkor amerických používateľov a firiem.
Nariadenie prezidenta Trumpa, ktoré zakazuje čínskym spoločnostiam ByteDance, vlastníkovi aplikácie na zdieľanie videa TikTok, a Tencent, prevádzkovateľovi aplikácie WeChat, vykonávať transakcie v USA, má nadobudnúť platnosť do 45 dní.
Tento krok tak ešte vystupňuje napätie medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, ktoré vedú celý rad sporov od obchodu cez nový koronavírus až po zákaz účasti čínskeho telekomunikačného gigantu Huawei na budovaní nových 5G sietí.
Trumpova administratíva tvrdí, že giganty čínskych sociálnych médií sú hrozbou pre americkú „národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a ekonomiku“, pretože zbierajú citlivé údaje o používateľoch a firmách v USA. Americký prezident sa snaží obmedziť moc Číny v globálnych technológiách.
Wang Wen-pin uviedol, že „USA často zneužívajú svoju moc a neoprávnene potláčajú firmy, ktoré sú z krajín mimo Spojených štátov“. A to aj na úkor práv a záujmov domácich používateľov.
Samotná aplikácia TikTok v piatok vyhlásila, že ju nariadenie amerického prezidenta o zákaze šokovalo a možno sa obráti na americké súdy, aby sa ubezpečila, že sa s ňou zaobchádza spravodlivo.



Copyright © TASR 2020


Zástupcovia videoaplikácie TikTok hrozia, že podniknú právne kroky proti novému zákazu, ktorý vo štvrtok vydal americký prezident Donald Trump. Šéf Bieleho domu podpísal dve nariadenia, ktoré začnú platiť o 45 dní a zakazujú transakcie v USA s čínskymi firmami ByteDance a Tencent. Prvá menovaná vlastní TikTok, druhá komunikačnú aplikáciu WeChat. Podľa Trumpa služby predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť a údajne zbierajú dáta pre Peking.
Trumpovo nariadenie zástupcov TikToku prekvapilo a podľa nich sa zakladá na "nemenovaných správach bez citácií". Firma, ktorá opakovane popiera obvinenia zo strany USA, sa pokúšala "v dobrej viere" komunikovať s americkou vládou, ale namiesto toho sa stretla s tým, že "administratíva nevenovala pozornosť faktom, nakazovala si podmienky bez štandardných legálnych procesov a pokúsila sa zapojiť do rokovaní so súkromnými podnikmi". Nové prezidentské nariadenie podľa TikToku "riskuje podkopanie dôvery globálnych podnikov v záväzok Spojených štátov k právnemu poriadku" a stanovuje "nebezpečný precedens pre koncept slobody prejavu a otvoreného trhu". "Budeme sa usilovať o všetky opravné prostriedky, ktoré máme k dispozícii, aby sme sa ubezpečili, že právny poriadok nie je vyradený a že s našou spoločnosťou a našimi používateľmi sa zaobchádza spravodlivo - ako zo strany administratívy, tak potom amerických súdov," uviedli zástupcovia.
Tencent, ktorý má napríklad aj 40-percentný podiel v Epic Games, ktoré vlastní mimoriadne obľúbenú hru Fortnite, na Trumpov krok reagoval s tým, že nariadenie preverujú, aby ho plne pochopili.
Trump už pohrozil, že TikTok v USA, ktoré pre aplikáciu predstavujú jeden z najväčších trhov, zakáže. Aplikácia je v súčasnosti predmetom rokovaní o kúpe zo strany americkej firmy Microsoft. Dohodu musia dosiahnuť do 15. septembra - termínu, ktorý stanovil americký prezident. Trump sa tento týždeň vyjadril, že kúpu podporí, ak vláda dostane značný obnos z predaja.
V oboch nariadeniach Trump uvádza, že aplikácie v USA, ktoré vyvíjajú a vlastnia čínske firmy, "ohrozujú národnú bezpečnosť, zahraničnú politiku a hospodárstvo Spojených štátov". TikTok a WeChat podľa jeho slov zbierajú obrovské množstvo informácií, čo predstavuje hrozbu, pretože to "umožňuje Komunistickej strane Číny prístup k osobným a majetkovým informáciám Američanov". Zároveň tiež podľa neho umožňujú zbierať dáta o čínskych občanoch v USA, aby ich mohla vláda v Pekingu sledovať, a mohli by tiež Číne umožniť sledovať amerických vládnych zamestnancov a zbierať súkromné informácie s cieľom vydierania alebo podnikovej špionáže.
Nariadenia sú ďalším opatrením čoraz väčšej kampane, ktorú Trump vedie proti Číne. Krajiny majú v súčasnosti značne napäté vzťahy. Washington vo štvrtok tiež oznámil odporúčania na vyradenie čínskych firiem vedených na amerických akciových trhoch, pokiaľ neposkytli regulačným orgánom prístup k svojim auditovaným účtom.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.