SLOVAK RADIO NEWS
Zákon o digitálnom vysielaní, ktorý začne platiť 31. mája, mení viacero právnych noriem, medzi nimi aj zákon o Slovenskom rozhlase . Ako povedala generálna riaditeľka SRo Miloslava Zemková, pre rozhlas z toho vyplývajú isté povinnosti a začnú plynúť aj isté lehoty. Úpravou zákona o SRo sa zmení povinnosť SRo vysielať najmenej na piatich celoplošných okruhoch. Zákon rozhlasu určil povinnosť vysielať šesť programových služieb, z nich aspoň tri celoplošne. "Dnes máme na území SR päť programových služieb a jednu, ktorá vysiela do zahraničia - rádio RSI," konštatovala Zemková s tým, že formulácia zákona v tejto časti bližšie nešpecifikuje okruhy. Môžu to teda byť napríklad aj satelitné či digitálne okruhy. V súčasnosti rozhlas vysiela na piatich okruhoch - informačnom Rádiu Slovensko, regionálnom Rádiu Regina, národnostnom Rádiu Patria, umeleckom Rádiu Devín a Rádiu_FM, ktorý je určený mladým. Okrem toho vysiela do zahraničia prostredníctvom Rádia Slovakia International. Služby SRo dopĺňa internetové Rádio Inet.
Zákon o digitálnom vysielaní otvoril aj rozhlasový multiplex, o ktorý má SRo záujem. "Vyžiadame si metodické stanovisko od Rady pre vysielanie a retransmisiu, lebo niektoré ustanovenia zákona sú nejasné," uviedla šéfka SRo. Zároveň upozornila, že keď sa SRo zaviaže plniť úlohy, ktoré mu zákon ukladá a nebude mať na to krytie, môže sa stať, že o multiplex aj príde. "V tejto fáze preto robíme analýzu výstupov zákona a návrh postupu. Dôležité na zákone o digitalizácii je to, že zmenil zákon o Slovenskom rozhlase."
Verejnoprávny rozhlas zatiaľ podľa Zemkovej nie je na digitalizáciu technologicky pripravený. SRo nechce byť šírený ako doplnková služba digitálneho televízneho vysielania. "Neviem, či niekto bude ochotný počúvať cez televíziu rozhlas, aj keď dnes to už je možné. Takto sú vysielané satelitné programy, kde je zaradený aj SRo. Napriek tomu 99 % všetkých našich poslucháčov nás počúva cez terestrické vysielanie." Príjem rozhlasového vysielania musí byť mobilný a bezdrôtový, aj preto sú odhady prechodu rozhlasu na úplnú digitalizáciu oproti televíznemu vysielaniu posunuté o zhruba o tri až päť rokov. Pri televízii je termín prechodu na digitálne vysielanie plánovaný na rok 2012, pri rozhlasových staniciach na rok 2015, dodala Zemková.