Vyhlásenie Predsedníctva SSN
Na Slovensku neexistujú vážnejšie obmedzenia vo využívaní ústavného práva na slobodu prejavu a na informácie. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení Predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov (SSN) k Svetovému dňu slobody tlače, ktorý si pripomenieme vo štvrtok, okrem tradičných žurnalistických foriem sa v poslednom období sloboda tlače rozvíja aj v rovine občianskej žurnalistiky na internetových blogoch. SSN víta možnosti, ktoré občanom poskytujú nové technológie na realizáciu ich práva na slobodu prejavu. Zároveň dodáva, že len žurnalistika na vysokej profesionálnej úrovni - cieľavedomé vyhľadávanie, výber a spracovávanie informácií vzdelanými a odborne fundovanými novinármi môže naplniť právo občana na objektívne informovanie. V tejto súvislosti syndikát prekvapilo stanovisko vlády z 25. apríla, v ktorom vláda "berie na vedomie narastajúci počet nepravdivých, neobjektívnych a pravdu skresľujúcich údajov" v médiách o vláde, jej predstaviteľoch a politických stranách vládnej koalície. "Aj keď nemáme k dispozícii nijaký relevantný výskum, ktorý by toto konštatovanie podporil alebo vyvrátil, a nevieme ani, na základe čoho vláda konštatuje, že právne inštitúty zabezpečujúce opravu nepravdivých a pravdu skresľujúcich údajov prakticky nefungujú, domnievame sa, že je predovšetkým potrebné zlepšiť komunikačnú prax vlády a jednotlivých ministerstiev vo vzťahu k médiám a k novinárom," tvrdí sa vo vyhlásení Predsedníctva SSN.
Novinári si podľa SSN zaslúžia, "aby sa na nich predstavitelia vlády pozerali ako na ľudí pracujúcich v neľahkých pracovných podmienkach, v neustálom časovom strese a v nepravidelnom pracovnom čase, ktorí sú hodní úcty, ochrany a porozumenia práve tak ako pracujúci v iných odboroch činnosti. Syndikát pripomína, že pred vlaňajšími júnovými parlamentnými voľbami vypracoval materiál o tom, čo treba urobiť pre riadne a kultivované fungovanie médií. Žiada v ňom formulovanie štátnej mediálnej politiky, vytvorenie samostatného parlamentného výboru pre médiá, mediálnej rady vlády a prijatie viacerých zákonov, najmä mediálneho. Podľa SSN sa tieto návrhy čiastočne plnia, no zatiaľ neexistuje štátna mediálna politika.
SSN vo vyhlásení v predvečer Svetového dňa slobody tlače upozorňuje aj na silný ekonomický tlak, ktorý vychádza z tvrdenia, že informácia je tovar ako každý iný. "Myslíme si, že to tak nemá byť a odporuje tomu aj ústavné právo na slobodu informácií." Syndikát považuje ekonomický tlak za faktor, ktorý najviac ohrozuje slobodu tlače, siaha novinárom na živobytie a obmedzuje vyhľadávanie nových zdrojov informácií. Preto chce presadzovať zavedenie redakčného štatútu nielen ako možnosť, ale aj ako povinnosť zo zákona. "Úprava vzťahov redakcie a vydavateľa (majiteľa média) na základe redakčného štatútu môže zabezpečiť výraznejšie oddelenie redakcie a novinárskej samosprávy od ekonomického manažmentu médií," tvrdí vyhlásenie.