27. 2. 2020

Kauza zmenky TV Markíza

Kauza zmenky TV Markíza

Podľa predsedu vlády SR Petra Pellegriniho dnešné rozhodnutie súdu znamená, že nikto na Slovensku nie je chránenou zverou a platí „padni komu padni“. "Urobil som zmeny v polícii a vytvoril podmienky na zmeny v súdnictve a prokuratúre. Som rád, že tieto moje kroky prinášajú reálne výsledky a tí, čo porušujú zákon, budú potrestaní."©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Generálny riaditeľ TV Markíza Matthias Settele považuje rozsudok v kauze falšovania zmeniek za dôkaz o nezávislosti súdu a pozitívny signál pre každého investora na Slovensku. Pripomína, že trestný čin bol preukázaný množstvom dôkazov.
"Od začiatku sporu sme trvali na tom, že zmenky nie sú pravé. Nevznikli v roku 2000, ale až oveľa neskôr, keď Pavol R. už nebol konateľom Markízy," uviedol Settele. V konaní pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) bol aj svedkom.
Riaditeľ Markízy pripomína, že trestný čin bol preukázaný množstvom listinných dôkazov, vypočutých svedkov ako aj znaleckými posudkami. "Súd v odôvodnení uviedol, že nemal žiadne pochybnosti o tom, že ide o trestný čin, ktorý spáchali obžalovaní spoločne," doplnil Settele.
Marian K. a Pavol R. boli senátom ŠTS neprávoplatne odsúdení na 19-ročný trest odňatia slobody za falšovanie zmeniek a marenie spravodlivosti. Marian K. okrem toho dostal aj peňažný trest 10.000 eur.
Obžalovaní podľa prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Získali by tak 69 miliónov eur.
Náhrada škody nebola senátom Markíze priznaná, pretože zmenky neboli nikdy vyplatené. Televízia si bude v prípade právoplatného rozsudku vymáhať škodu v civilnej žalobe.Copyright © TASR 2020