28. 2. 2020

Zomrel Alojz Čobej

Zomrel Alojz Čobej
Vo veku 84 rokov zomrel vo štvrtok (27. 2.) v Bratislave textár, spisovateľ a skladateľ Alojz Čobej. TASR o tom informoval redaktor RTVS Martin Jurčo. Informáciu o úmrtí potvrdila pre TASR i Čobejova dcéra Eva. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v stredu (4. 3.) o 11.00 h v Tomášove.
Alojz Čobej bol známy aj ako textár pre speváčky a spevákov ako Jana Kocianová, Eva Kostolányiová, Karol Duchoň či Dušan Grúň. Čobej sa narodil v Stropkove, absolvoval Vysokú školu pedagogickú v Prešove a pôsobil na gymnáziu v Banskej Bystrici. Počas jeho pôsobenia na gymnáziu sa stal aktívny ako autor textov mnohých populárnych piesní. Okrem textov pre spevákov populárneho prúdu bola výrazná aj jeho spolupráca s Jurajom Velčovským a jeho orchestrom.
Bol držiteľom mnohých ocenení, akými boli Bystrické zvony, Oravské minisynkopy, ale aj 1. cena rozhlasovej súťaže Košice '80. Čobej bol tiež ocenený zvláštnou cenou pri príležitosti Roku dieťaťa 1979, bol aj autorom Hymny Univerzity Mateja Bela.
Alojz Čobej bol aj autorom viacerých rozhlasových hier a muzikálov z dielne banskobystrického rozhlasu. Ja musím byť zbojník, Dotkni sa mramoru, Radostník alebo Anonymný poraz boli niektoré z jeho diel. Historické témy rozpracoval v hrách Adelka, Dlhá cesta do Ľubochne alebo Dezertér. Pre deti napísal diela Na zelenej lúke, Vláčik do rozprávky alebo Tajomstvo starej šperkovnice.
Výber jeho piesní si pripomenie RTVS v Rádiu Regina 6. marca o 23.00 h a opätovne 8. marca o 21.00 h. Posledné roky svojho života strávil Čobej v Tomášove.

Copyright © TASR 2020