25. 2. 2020

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


Štátne múzeum Auschwitz-Birkenau namieta proti scéne v novom americkom televíznom seriáli Hunters (Lovci), v ktorej väzni koncentračného tábora slúžia ako figúrky v partii šachu. Prvý diel seriálu sa na videoplatforme Amazon Prime Video objavil 21. februára.
Pawel Sawicki, hovorca muzeálneho komplexu nachádzajúceho sa na území bývalého koncentračného tábora, v pondelok podľa agentúry AP vyhlásil, že nič podobné sa v koncentračnom tábore nedialo.
Hovorca upozornil, že vymýšľanie falošných scén je "nebezpečnou pochabosťou a karikovaním", ktoré len "povzbudzuje popieračov holokaustu". Dodal, že takýto prístup je neúctivý voči viac ako miliónu obetí tábora.
Vo svojom vyhlásení Sawicki zdôraznil, že autori diel a umelci majú osobitnú povinnosť rozprávať o tomto tábore pravdu. Dodal, že autori seriálu Hunters (Lovci) múzeum bývalého koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau nekontaktovali, aby si preverili fakty.
Seriál Hunters je o povojnovej honbe za nacistickými vojnovými zločincami v New Yorku. Zahŕňa scénu, kde sú väzni tábora figúrkami v šachovej hre a sú zabití, keď z hry vypadnú.
"Toto je nepravdivé. Neexistovalo nič také," povedal Sawicki. Film hovorí o mieste, kde sú ľudské utrpenie, bolesť a tragédia veľmi dobre zdokumentované, a "faktov sa treba držať", zdôraznil Sawicki.
Seriál Hunters rozpráva príbeh skupiny lovcov nacistov žijúcich v New Yorku v roku 1977. Lovci zistia, že stovky vysokopostavených nacistov bývajú v Spojených štátoch a majú v úmysle vytvoriť tam Štvrtú ríšu. Skupina lovcov preto začína svoju misiu, ktorej cieľom je postaviť nacistov pred súd a zmariť ich nové plány týkajúce sa ďalšej genocídy.

Copyright © TASR 2020


Pirátsky senátor Lukáš Wagenknecht a poslanec tejto strany Jan Lipavský požiadali členmi amerického Kongresu a akcionárov skupiny CME o prešetrenie plánovaného predaja CME spoločnosti PPF najbohatšieho Čecha Petra Kellnera. PPF v Číne pôsobí prostredníctvom firiem Home Credit alebo Soti. Piráti sa obávajú šírenia čínskej propagandy v Česku i ďalších štátoch. Uviedli to v dnešnej tlačovej správe. CME vlastní v Česku televízii Nova, pôsobí aj v Bulharsku, Rumunsku, Slovinsku a na slovenské. Skupina PPF obavy Pirátov odmietla, oznámila ČTK.
CME vlani v októbri podpísala zmluvu s dcérskymi spoločnosťami skupiny PPF, a PPF tak mediálne firmu ovládne. Podmienkou dokončenie transakcie je ale súhlas akcionárov CME, Európskej komisie a národných regulátorov v niektorých z krajín, kde CME pôsobí.
"Akvizícia, vďaka ktorej by Petr Kellner získal tieto televízne stanice, by zvýšila možné riziká opätovného zásahu a šírenie čínske propagandy na území SR a ďalších štátov nášho regiónu, ktoré sú členmi NATO a EÚ," uviedol v tlačovej správe senátor Wagenknecht.
Pirátští zákonodarcovia sa preto obrátili na svoje americkej náprotivkami a požiadali ich o ich stanovisko k veci a na prejednanie možných významných rizík. Poukazujú napríklad na údajnú snahu o manipuláciu akademickej sféry a verejného priestoru zo strany subjektov financovaných spoločnosťou Home Credit, ktorá spadá do PPF. Cieľom manipulácia malo ovplyvnenie verejnej mienky v prospech Číny, tvrdí Wagenknecht. Home Credit už skôr uviedol, že nenajímali v ČR služby, aby presadzoval záujem cudzej krajiny.

2020 © ČTK Copyright