21. 7. 2020

Prvý dokument z cyklu Slovenský panteón bude venovaný M. R. Štefánikovi

 Prvý dokument z cyklu Slovenský panteón bude

 venovaný M. R. Štefánikovi


Film uvedú v utorok večer na Dvojke, pri príležitosti osláv 140. výročia Štefánikovho narodenia.

ho uvedie v utorok 21. júla o 20:10 na Dvojke, pri príležitosti osláv 140. výročia Štefánikovho narodenia.
Dokument v sebe spája hrané scény, moderátorský komentár Štefana Chrappu a vyjadrenia slovenských historikov Dušana Kováča a Michala Kšiňana. „Keď som prvýkrát videl dokument o histórii Dánska, ktorý robila dánska verejnoprávna televízia, zostal som šokovaný. Ten postup, keď sa moderátor prepája s inscenovanými historickými scénami, som dovtedy ešte nevidel a z môjho pohľadu je to veľmi elegantný spôsob, ako priniesť tému histórie v dnešných časoch, keď ľudia čoraz ťažšie prijímajú komplikované témy a je čoraz ťažšie udržať ich pozornosť. Povedal som si, že práve toto môže byť spôsob, ako tú tému priniesť a spracovať tak, aby tých zhruba 50 minút ľudia aj dokázali dopozerať,“ povedal počas dnešného stretnutia s médiami režisér a koproducent cyklu Peter Núňez.
Príbehovou líniou divákov a diváčky prevedie hlas Dušana Jamricha. Generála Štefánika v čerstvej dokudráme stvárni Juraj Hrčka. „Ďakujem za príležitosť všetkým, čo do mňa vložili dôveru. Nízky som, kúty už mi idú, takže tá plešivosť už tam je tiež, teraz som mal 40 rokov, aj vekovo to teda viac-menej vychádza... Štefánik už pri viacerých príležitostiach vstúpil do môjho života a musím povedať, že som za to rád... Je to pre herca veľmi vďačná postava na stvárnenie a veľmi zaujímavá osobnosť, ktorú som vždy obdivoval. Jeho myšlienky sú naozaj pekné,“ poznamenal herec.
Dokument nakrúcali v prostredí spätom so Štefánikovým životom. Filmári zavítali do jeho rodného domu, do obce Košariská, na Mohylu M. R. Štefánika, do Primaciálneho paláca v Bratislave, do kaštieľa a priľahlého lesa v Oponiciach, kaviarne Štefánka, hvezdárne v Hurbanove, na bratislavské letisko M. R. Štefánika a ilúziu brazílskeho pralesa vytvorili v priestore skleníkov v Botanickej záhrade v Bratislave. „Ten dokument je svojím spôsobom fascinujúci, možno, že je to slovo trochu nadnesené, ale je stavaný tak, že naozaj drží diváka. Ja sa na to pozerám trochu schizofrenicky, ako divák aj ako historik, no videl som už veľa dokumentov a myslím si, že tento je naozaj, aspoň z môjho pohľadu, najlepšie urobený,“ uviedol historik Dušan Kováč.
V rámci cyklu Slovenský panteón popri Štefánikovi predstavia aj ďalšie výrazné osobnosti slovenskej histórie. Budú to Jánošík, Cyril a Metod, Ľudovít Štúr, Jozef Gabčík, Alexander Dubček, Andrej Hlinka, Gustáv Husák, Anton Srholec a Peter Sagan. Jednotlivé dokumenty bude televízia vysielať postupne na jeseň. „Našou nespochybniteľnou úlohou je vzdelávať, pripomínať, ukazovať a zároveň, samozrejme, reagovať na dobu, v ktorej žijeme a na jazyk, ktorým chceme tieto odkazy dávať nášmu divákovi. Myslím, že týmto projektom sa nám to podarilo,“ uzavrel dočasne poverený riaditeľ Programových služieb RTVS Matej Hajko.