23. 7. 2020

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka


V kauze vraždy Jána Kuciaka sú splnené podmienky na doživotný trest. Myslí si to splnomocnenec poškodených Daniel Lipšic, ktorý prednášal na Špecializovanom trestnom súde svoju záverečnú reč. V jej závere uviedol, že dúfa v spravodlivý trest, samotnú výšku v trestnom konaní navrhuje iba prokurátor. Ten navrhol obžalovaným 25-ročné väzenie.
Vo svojej argumentácii sa Lipšic opieral o usvedčujúce výpovede Zoltána Andruskóa, sledovanie novinárov komandom Petra Tótha a motív. Aj keď spolupracujúci obvinení nemajú „čistú minulosť a krištáľovočistý charakter“, Lipšic pripomenul, že Andruskóove výpovede sedia s viacerými dôkazmi vrátane komunikácie Mariana K. cez aplikáciu Threema. Má ísť o dôkazy, o ktorých existencii v čase výpovede nemohol vedieť Andruskó ani polícia.
Lipšic nepovažuje za náhodu, že sa sledovanie novinárov začalo v roku 2017. Upriamil pozornosť na vtedy aktuálnu kauzu Čistý deň, v ktorej sa angažoval aj Marian K. „Môj dom aj moja rodina bola sledovaná už v prvej polovici júna 2017,“ doplnil Lipšic. Predstava, že by si exnovinár a niekdajší SIS-kár Peter Tóth organizoval sledovanie z vlastných zdrojov, je podľa advokáta na úrovni absurdity. Organizovanie zo strany Mariana K. potvrdzuje podľa Lipšica nielen výpoveď Tótha a nájdené USB kľúče, ale aj jasná komunikácia cez Threemu.
Na margo spochybňovania Threemy obhajobou sa Lipšic pýtal, prečo by v nej neboli doplnené priame zmienky o vražde, ale iba náznaky, šifry a metafory. To, že sa Marian K. mal s Alenou Zs. rozprávať o vražde iba v šifrách, má podľa Lipšica potvrdzovať jej autenticitu.
V súvislosti s motívom Lipšic poukázal aj na kauzy, ktoré Ján Kuciak odhalil. Podľa obžalobnej verzie prišla objednávka vraždy novinára na prelome rokov 2017 a 2018. V decembri 2017 publikoval článok o kauze Unipharma, v ktorej mohol Marian K. podľa Lipšica získať 45 miliónov eur. Rovnako v ďalších kauzách ako Technopol, Donovaly a Glance House malo ísť o desiatky miliónov eur. Lipšic sa vrátil aj k výpovedi Zoltána Andruskóa o pripravovaných vraždách prokurátorov Maroša Žilinku, Petra Šufliarskeho aj jeho samotného. Tvrdí, že motív na tieto tri vraždy mohla mať na Slovensku iba jedna osoba, a to Marian K.
Lipšic je presvedčený, že bol vylúčený iný priebeh skutkového deja, než aký stanovuje obžaloba. Okrem toho má za to, že boli splnené podmienky na doživotný trest, a dúfa, že senát udelí obžalovaným spravodlivý trest. „Úkladná vražda Jána a Martiny šokovala Slovensko, Európu a svet,“ uviedol v závere advokát s tým, že Kuciak žil pre svoju prácu, lepšie Slovensko, a preto aj zomrel.


Obhajca obžalovaného Mariana K. Marek Para bude vo svojej záverečnej reči trvať na nevine svojho klienta. Uviedol to na brífingu po prednesení záverečných rečí prokurátora a splnomocnencov poškodených v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka. Pojednávanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) bude pokračovať 31. júla.
„Splnomocnenci jednoznačne prekročili povolený rozsah záverečnej reči. Je absolútne zakázané, aby sa vyjadrili k výške trestu,“ tvrdí Para. Myslí si, že Daniel Lipšic a Roman Kvasnica vzbudili diskusiu nie o tom, či je niekto vinný, ale o tom, aký má dostať trest, či doživotie alebo 25 rokov. „Je to zásadné porušenie spravodlivého procesu,“ doplnil obhajca.
Tvrdenia prokuratúry považuje Para v tomto konaní za spochybnené až vyvrátené, a tým aj hodlá argumentovať.
Senát ŠTS ukončil vo štvrtok dokazovanie v kauze vraždy novinára. Nasledovali tak záverečné reči, ktoré niekoľko hodín prednášali prokurátor Vladimír Turan a následne advokáti Lipšic a Kvasnica. Prokurátor navrhuje všetkým obžalovaným 25-ročný trest odňatia slobody.
Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti.






Neexistujú pochybnosti, že si Marian K. objednal prostredníctvom Aleny Zs. vraždu Jána Kuciaka. Vo svojej záverečnej reči v kauze vraždy novinára to pred Špecializovaným trestným súdom uviedol splnomocnenec Zlatice Kušnírovej Roman Kvasnica. K tomuto záveru dospel po hodnotení dôkazov. Senát po jeho reči odročil pojednávanie na 31. júla a 5. augusta.
Kvasnica sa pozastavoval najmä nad komunikáciou medzi obžalovanými cez šifrovanú aplikáciu Threema. Kvasnica v nej nachádzal rovnako ako splnomocnenec Kuciakovcov Daniel Lipšic a prokurátor Vladimír Turan viaceré šifry. Prevažne išlo o odkazy na sneh, svrab, zuby alebo stavebné práce. „Často predstierajú, že komunikujú na úplne inú tému,“ uviedol Kvasnica. Podľa neho je jasné, že mali k aplikácii Threema a jej zabezpečeniu dôveru, avšak komunikovali bezpečne s náznakmi obavy z budúcich trestnoprávnych postihov.
Kvasnica poukázal aj na majetkové pomery obžalovanej Aleny Zs., ktoré sa podľa neho po vražde zmenili. Dovolenka v Dubaji, nové auto od Mariana K., ako aj zmenu jej nálady považuje za argumenty v prospech jej viny.
V súvislosti s motívom Mariana K. upozornil Kvasnica aj na svedectvo exnovinára a niekdajšieho SISkára Petra Tótha. „Povedal mu, že v procese zakladania strany Cieľ bude pre neho trestné stíhanie v kauze Donovaly veľký problém a že by nerád vstupoval do volebnej kampane na krku s týmto trestným konaním," povedal. Kauzu Donovaly otvoril v médiách Ján Kuciak a následne bol Marian K. znovu obvinený prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry Marošom Žilinkom. Jeho vraždu si mal podľa Zoltána Andruskóa tiež Marian K. objednať.
Kvasnica upozornil aj na telefonát Mariana K. s Tóthom, keď bol čerstvo vo väzbe za falšovanie televíznych zmeniek. Marian K. mal v minulosti spomínať Tóthovi, že so zberom podpisov na založenie politickej strany mu pomáhala tlmočníčka z Komárna. Tú však v telefonáte Tóthovi poprel. "Toto je podľa mňa dôkaz, že mal obžalovaný Marian K. strach z toho, že sa Peter Tóth zľakol,“ doplnil Kvasnica. Tóth si mal podľa neho uvedomiť, že ho prostredníctvom sledovania novinárov Marian K. v skutočnosti zneužil na prípravu vraždy Jána Kuciaka.
Na záver sa Kvasnica vyjadroval aj k nároku na náhradu škody, ktorý si uplatňuje jeho mandantka Kušnírová, ako aj manželia Kuciakovci. „Prišla o to najcennejšie, čo mala," skonštatoval. „Sme presvedčení, že pred súdom stoja skutoční páchatelia,“ uzavrel.
Z vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní neprávoplatne odsúdený Miroslav M., Tomáš Sz., Alena Zs. a Marian K. Ten si mal podľa obžaloby objednať vraždu ako pomstu za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Turan navrhol vo svojej záverečnej reči obžalovaným Marianovi K., Alene Zs. a Tomášovi Sz. 25-ročné tresty odňatia slobody.




Senát Špecializovaného trestného súdu odročil pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na 31. júla a 5. augusta.



Copyright © TASR 2020