20. 4. 2021

Sloboda médií sa počas pandémie zhoršil

Sloboda tlače vo svete sa od začiatku pandémie dramaticky

TV and MEDIA: Reportéri bez hraníc sa obávajú, že nový tlačový zákon môže  ohroziť slobodné šírenie informácií

zhoršila.Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v utorok vo svojom výročnom rebríčku slobody tlače varovala, že žurnalistika je úplne alebo čiastočne blokovaná v takmer troch štvrtinách zo 180 krajín, ktoré tento index pokrýva. Informovala o tom agentúra AFP.

Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku. Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku. RSF si všimli najmä proces s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a oslobodenie podnikateľa Mariana K. spod obžaloby. Rozhodnutie nie je právoplatné, v kauze bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Podľa tohtoročného globálneho indexu novinárskej profesii "úplne alebo vážne bránilo" 73 krajín, zatiaľ čo v 59 ďalších štátoch bola "obmedzovaná". Reportéri bez hraníc upozornili, že mnoho vlád koronavírusovú pandémiu využilo na zhoršenie potlačenia slobody tlače.

Na čele rebríčka je Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Dánsko a Kostarika. Na opačnom konci sa umiestnili Eritrea, Severná Kórea, Turkménsko, Čína a Džibutsko.

 

Copyright © TASR 2021