18. 5. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS


В отношении должностных лиц TUT.BY возбуждено уголовное дело — Блог Гродно  s13
Bieloruské bezpečnostné zložky v utorok vykonali raziu v redakcii nezávislého spravodajského portálu Tut.by a príbytkoch niekoľkých jeho redaktorov, informuje agentúra AFP s odvolaním sa na šéfredaktorku portálu.
Šéfredaktorka Tut.by Marina Zolatavová pre agentúru AFP uviedla, že jej dom prehľadali príslušníci z oddelenia finančného vyšetrovania.
Agentúra AFP uvádza, že v súčastnosti je v Bielorusku vo väzení 16 novinárov. Prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií sa zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb. Od augusta už zadržali niekoľko stoviek novinárov, pričom mnohí z nich sa stretli s mučením či vyhrážkami smrťou. Prácu im sťažuje obmedzený prístup na internet, nemôžu sa dostať na stránky nezávislých médií a úrady im odoberajú akreditácie. To sa týka aj zahraničných novinárov. Podľa novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov.

Белорусский портал TUT.BY. Новости Беларуси и мира 
 Nezávislý bieloruský spravodajský portál Tut.by v utorok zablokovali po razii bezpečnostných zložiek v priestoroch redakcie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na spoluzakladateľa portálu Kirilla Vološina.
"Spoluzakladateľ Tut.by Kirill Vološin oznamuje, že doména portálu bola zablokovaná," píše sa v príspevku portálu Tut.by na sociálnej sieti Telegram.
Šéfredaktorka portálu Tut.by Marina Zolatavová v utorok informovala, že príslušníci finančnej polície vykonali raziu v redakcii portálu, rovnako ako v jej dome a príbytkoch niekoľkých redaktorov.
Finančná polícia v utorok potvrdila, že portál vyšetruje pre podozrenie z daňových únikov. V minulosti vyšetrovala aj viacerých predstaviteľov opozície vrátane Lukašenkovho oponenta Viktora Babaryku, ktorého uväznili dva mesiace pred augustovými prezidentskými voľbami a doteraz ho neprepustili.
V súčastnosti je v Bielorusku vo väzení 16 novinárov. Prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií sa zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb. Podľa novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov.

 

Copyright © TASR 2021