3. 5. 2021

OĽANO považuje slobodu tlače za základnú hodnotu, avizuje reformu RTVS

OĽANO považuje slobodu tlače za základnú 

 

hodnotu, avizuje reformu RTVSSloboda tlače je pre OĽANO základnou hodnotou, deklarovalo koaličné hnutie pri príležitosti pondelkového Svetového dňa slobody tlače. K zlepšeniu mediálneho prostredia na Slovensku chcú prispieť postupnou reformou verejnoprávneho RTVS, avizujú tiež nový mediálny zákon z dielne Ministerstva kultúry SR. TASR o tom informoval hovorca OĽANO Matúš Bystriansky.
Predseda Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský (OĽANO) pripomenul, že cieľ zlepšovať mediálne prostredie aj cez väčšiu ochranu novinárov a ich zdrojov je aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Pripravuje sa podľa neho postupná reforma RTVS.
"V krátkom čase predstavíme zmenu spôsobu voľby generálneho riaditeľa RTVS tak, aby bol jeho výber profesionálnejší. Pripravenú máme novelu zákona o vzniku nezávislej etickej komisie RTVS, ktorá zvýši ochranu novinárov vo verejnoprávnej televízii a rozhlase, a Ministerstvo kultúry pripravuje nový mediálny zákon, ktorý predloží v najbližších mesiacoch. K zlepšeniu mediálneho prostredia môže prispieť každý poslanec," skonštatoval Čekovský.
Ako vyzdvihol predseda výboru, už v prvom roku vládnutia sa podarilo presadiť viacero krokov na zlepšenie mediálneho prostredia a ochranu novinárov. Poukázal napríklad na zmenu voľby členov Rady RTVS. V súvislosti so slobodou tlače hnutie zdôraznilo tiež potrebu pripomínať si vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.
Tretí májový deň vyhlásila za Svetový deň slobody tlače v roku 1991 Organizácia Spojených národov pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO). Tento deň pripomína základné princípy slobody tlače, taktiež slúži ako príležitosť informovať verejnosť o porušovaní práv na slobodu prejavu a ako pripomienka uväznenia alebo smrti mnohých novinárov, ktorí prinášajú ľuďom každodenné informácie o dianí vo svete.