8. 11. 2022

Cenzorka zabojuje o cenu Európskej filmovej akadémie

Cenzorka zabojuje o cenu 
 Cenzorka (2021) | ČSFD.sk
Európskej filmovej akadémieFilm režiséra Petra Kerekesa a producenta Ivana Ostrochovského Cenzorka zabojuje o cenu Európskej filmovej akadémia (EFA). Akadémia v utorok zverejnila nominácie na svoje 35. výročné ceny, označované aj za európske Oscary. V kategórii Najlepší filmový debut (European Discovery – Prix FIPRESCI) je nominovaný Kerekesov celovečerný hraný film.
"O nominácii hlasovali vybraní experti EFA a Medzinárodnej federácie filmových kritikov FIPRESCI," uviedla pre TASR PR manažérka Dana Freyerová.
Dej drámy Cenzorka sa odohráva na Ukrajine, v jednej z odeských ženských väzníc, kde filmoví tvorcovia strávili návštevami a nakrúcaním šesť rokov. Väčšina protagonistiek vo filme hrá svoj skutočný príbeh.
Film už získal viacero ocenení. Svetovú premiéru mal vlani v septembri na filmovom festivale v Benátkach, kde si jeho tvorcovia prevzali cenu za najlepší scenár v sekcii Horizonty.
Európske filmové ceny udeľuje každoročne od roku 1988 EFA za vynikajúce výsledky v oblasti európskeho filmu. V poradí 35. ročník odovzdávania Európskych filmových cien sa uskutoční 10. decembra v Reykjavíku.Zdroj: TASR