11. 11. 2022

Riaditeľ Rady pre mediálne služby Ľuboš Kukliš sa rozhodol abdikovať


Riaditeľ Rady pre mediálne služby Ľuboš Kukliš
Ľuboš Kukliš
 sa rozhodol abdikovaťDoterajší riaditeľ Rady pre mediálne služby (RpMS) Ľuboš Kukliš požiadal k 10. novembru o uvoľnenie z funkcie. Ako dôvod uviedol názorovú odlišnosť s predsedníčkou RpMS Martou Danielovou i niektorými členmi regulačnej rady. TASR o tom informovala hovorkyňa RpMS Lucia Michelčíková, ktorá zároveň oznámila, že kompetencie odchádzajúceho riaditeľa dočasne preberie poverený zástupca.
"Vzhľadom na odlišné názory, týkajúce sa ďalšieho fungovania rady, som vyhodnotil ako najvhodnejší krok vzdanie sa funkcie," priblížil Kukliš, ktorý bol na svojej pozícii 16 rokov. Poďakoval sa zároveň spolupracovníkom, že počas tohto obdobia dokázali spoločne úspešne previesť radu všetkými turbulentnými zmenami v mediálnom prostredí. Kuklišovu prácu ocenila aj šéfka RpMS. Danielová vyzdvihla predovšetkým "význam a kvalitu aktivít Ľuboša Kukliša v rámci medzinárodnej agendy, v zastupovaní rady v nadnárodných združeniach a organizáciách regulátorov".
Kukliš do Rady pre vysielanie a retransmisiu (predchádzajúci názov regulačného orgánu) nastúpil v roku 2004 na pozíciu referenta právneho odboru, od januára 2006 bol jeho vedúcim, v septembri 2006 ho členovia rady zvolili za riaditeľa kancelárie. V rokoch 2018 a 2019 zastával pozíciu predsedu ERGA (Európska skupina regulátorov pre audiovizuálne mediálne služby), v ktorej od roku 2018 zároveň vedie aj pracovnú skupinu zameranú na problematiku boja proti dezinformáciám. Od roku 2021 je zvolený za predsedu EPRA, profesionálneho zoskupenia regulačných orgánov pre oblasť rozhlasového a televízneho vysielania z viac ako päťdesiatich krajín.


Zdroj: TASR