16. 2. 2021

MEDIA NEWS

MEDIA NEWS
Úrady v Mjanmarsku už druhú noc po sebe "takmer úplne vypli internet". V utorok nadránom miestneho času to uviedla monitorovacia organizácia NetBlocks so sídlom v Spojenom kráľovstve. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.
"Mjanmarsko je uprostred takmer totálneho blokovania internetu, úrady to urobili už druhú noc po sebe," napísala v tvíte NetBlocks, ktorá sleduje výpadky internetu po celom svete.
Prerušenie internetu v krajine nastalo aj v pondelok v skorých ranných hodinách a trvalo takmer osem hodín.
Protestujúci v Mjanmarsku už desať dní demonštrujú proti vojenskému prevratu zo začiatku mesiaca a proti zosadeniu civilnej vlády. Žiadajú jej návrat a tiež prepustenie líderky Aun Schan Su Ťij z väzby. Vojenská junta predĺžila jej väzbu, ktorá sa mala skončiť v pondelok.
Mjanmarská polícia a vojaci strieľali do pokojných protestujúcich na demonštráciách, ktoré sa konali v pondelok v severnom meste Mandalaj, druhom najväčšom po Rangúne. Uviedli to miestne médiá.
Spravodajský portál Frontier Myanmar s odvolaním sa na novinára napísal, že polícia a vojaci náhodne strieľali aj do domov obyvateľov.
Zábery zverejnené na sociálnych sieťach zachytávali ľudí zranených zrejme gumovými projektilmi, uviedla tlačová agentúra DPA. Podľa nej nebolo jasné, či bezpečnostné sily použili aj ostré náboje a či zomreli ľudia.
Videá na Twitteri zachytávali, ako policajné sily s obuškami pochodujú ulicami.
Reportér citovaný portálom Frontier Myanmar informoval o niekoľkých zatknutých.Maďarsko doposiaľ nereagovalo na list Európske komisie (EK), v ktorom Brusel vyjadril znepokojenie pre zatvorenie poslednej nezávislej rozhlasovej stanice Klubrádió. Podľa spravodajského servera Index.hu to uviedol hovorca Komisie Christian Wigand v pondelok v Bruseli.
EK v liste zaslanom v piatok vyzvala Budapešť, aby zabezpečila, aby Klubrádió mohlo pokračovať vo vysielaní programu aspoň dovtedy, kým nebude prebiehajúci súdny spor úplne ukončený.
Maďarsko by pri uplatnení európskych noriem týkajúcich sa mediálnych služieb malo rešpektovať Chartu základných práv EÚ vrátane práva na slobodu prejavu a slobodný prístup k informáciám, zdôraznil hovorca.
Príslušné maďarské mediálne orgány Brusel vyzval, aby urýchlene konali v záujme splnenia podmienok európskych právnych noriem, ako aj v záujme toho, aby súčasný užívateľ frekvencie neutrpel nezvratné škody.
Súd v Budapešti minulý týždeň rozhodol, že rozhlasová stanica musí do pondelka zastaviť vysielanie po tom, čo jej mediálna rada v krajine nepredĺžila vysielaciu licenciu.
Mediálna rada svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že Klubrádió porušilo zákon o povinnej registrácii, hoci v takomto prípade sa väčšinou udeľuje pokuta.
Rozhlasová stanica sa proti rozhodnutiu súdu môže odvolať, zatiaľ však musí prestať vysielať. Online vysielanie bude pokračovať aj naďalej.
Komisia môže začať konanie o porušení právnych predpisov proti krajinám EÚ, keď sa domnieva, že došlo k porušeniu práva EÚ, čo môže viesť k vysokým pokutám. 

Copyright © TASR 2021