SLOVAK MEDIA NEWS
Predstavitelia organizácií v zriaďovateľskej pôsobnosti Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) musia konzultovať mediálne výstupy s vedením TSK. Predseda TSK Jaroslav Baška potvrdil, že riaditelia krajských inštitúcii dostali usmernenie ako sa správať pri komunikácií s médiami. Dôvodom je podľa neho snaha zabrániť zverejňovaniu protichodných informácií.
Informácia o usmernení komunikácie s médiami prekvapila aj poslankyňu TSK Renátu Kaščákovú (SaS). „Myslím si, že pokiaľ boli Trenčianskym samosprávnym krajom zriadené nejaké organizácie, ktoré majú vlastnú právnu subjektivitu, tak ich zástupcovia sú svojprávne osobnosti, ktoré by mali možnosť sa pre média vyjadriť,“ povedala Kaščáková.
„Pred dvoma týždňami sa nám stalo, že tri rôzne médiá dostali na rovnakú otázku tri rôzne odpovede. Tým pádom zavádzame nielen médiá, ale najmä verejnosť. Princíp komunikácie prostredníctvom hovorcu funguje aj na ministerstvách. Nezazlievam riaditeľom stredných škôl a sociálnych zariadení, že nemajú všetky informácie, ktoré máme my. Preto si to chceme najskôr odkomunikovať vo vnútri, aby verejnosť dostala jednotné a objektívne informácie,“ zdôvodnil Baška usmernenie s tým, že platí pre všetky organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, rovnako ako pre Úrad TSK a negatívne neovplyvní rýchlosť poskytovania informácií.
Vydavateľstvo Tranoscius v Liptovskom Mikuláši, ktorého korene siahajú až do roku 1898, sa rozhodlo konkrétne a pohotovo prispieť do diania v našej literárnej kultúre.
Od začiatku tohto roku popri "intelektuálskom" štvrťročníku Tvorba začalo vydávať „Literárnu prílohu“ týždenníka Evanjelický posol spod Tatier. Ide o „Literárnu prílohu“, ktorá má ambíciu stať sa literárnym mesačníkom na svojom „nosiči“. Aspoň tak to naznačuje jeho prvé číslo. Má dvadsaťštyri strán formátu A4 a je viacfarebné. Vo svojom obsahu prináša ukážky z tvorby súčasných, v našej literárnej kultúre stále aktívne pôsobiacich spisovateľov.
Číslo uvádzajú štúdie literárnych vedcov Vladimíra Petríka Vydavateľstvo Tranoscius včera a dnes a Slavomíry Očenášovej - Štrbovej Kráčanie za skutkami a robenie stôp s úryvkami zo spomienok Hany Zelinovej a Milana Rúfusa na ich prvé literárne kontakty s vydavateľstvom. Vo vnútri nájdeme ukážky z najnovšej tvorby poetiek a básnikov Etely Farkašovej, Hany Koškovej, Tatiany Blichovej, Silvie Mojžišovej, Daniela Šovca, Ladislava Fričovského, Jaroslava Rezníka, Ondreja Nagaja a prózy Nory Baráthovej, Rút Lichnerovej, Daniely Hroncovej Faklovej a Jána Beňu. Dvojstranu „Pre deti“ vytvorili krátke prózy Jany Bodnárovej o zážitkoch jej detskej hrdinky Dity a básničky Jaroslava Rezníka, tematicky smerujúce k obdobiu nastávajúcich fašiangov. Číslo uzatvára recenzná dvojstrana z pera Dušana Tótha a zostavovateľky celého literárneho projektu Slavomíry Očenášovej - Štrbovej.
Číslo je ilustrované čiernobielymi i farebnými reprodukciami diel Jaroslava Uhela, Ľudmily Balkovej a Milana Stana. Nové literárne periodikum má predpoklady stať sa literárnou tribúnou a výtvarným ateliérom pre všetkých súčasných tvorcov bez ohľadu na ich konfesionálnu, generačnú či národnostnú príslušnosť.
Copyright © TASR 2013