3. 5. 2018

RTVS by mala lepšie komunikovať s verejnosťou, uzniesol sa výbor

RTVS by mala lepšie komunikovať s 
verejnosťou, uzniesol sa výbor

Výbor Národnej rady SR pre kultúru a médiá dnes zobral na vedomie informáciu o súčasnom stave vo verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS), ktorú podal generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník. Výbor odporúča zlepšiť komunikáciu RTVS s verejnosťou. V úvode rokovania výboru podpredseda NR SR Béla Bugár (Most-Híd) vyhlásil, že je znechutený z debaty, ktorá sa okolo situácie v RTVS vedie, a kritizoval dnešné spoločné vyhlásenie, pod ktoré sa podpísalo vyše 190 novinárov z rôznych médií, v ktorom vyjadrujú znepokojenie zo súčasného diania v RTVS. „Čokoľvek tu povieme, ortieľ už je povedaný. Akokoľvek sa budeme snažiť, sme pre vás politická moc, ktorá sa snaží umlčať novinárov. Viac k tejto téme ani nepoviem, lebo už je rozhodnuté,“ povedal Bugár.

Rezník sa v úvode svojho vystúpenia razantne ohradil voči vyjadreniam, ktoré v spoločnosti a v médiách na adresu rozhodnutí vedenia RTVS zaznievajú. Pripomenul, že v minulosti, keď bol generálnym riaditeľom Slovenskej televízie Richard Rybníček, prepustili 1 096 zamestnancov, počas pôsobenia prvej generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej viac ako 200 ľudí a za Václava Miku vedenie ohlásilo hromadné prepúšťanie 298 zamestnancov. Priblížil, že k 30. aprílu tohto roka má RTVS 97 interných a 141 externých redaktorov. "Externí prevažujú nad internými. To, čo spustilo lavínu je, že vedenie spravodajstva ukončilo spoluprácu so štyrmi externistami. Odvtedy počúvame o nás klamstvá, vyfabulované záležitosti. Napriek tomu deklarujem, že vysielanie je slobodné, redakčná práca je slobodná," vyhlásil s tým, že spravodajstvo má byť pre všetkých, má dávať priestor všetkým svetonázorom, je a bude kritické a otvorené. Dodal, že doteraz bol presvedčený, že nie je dobre, aby sa verejne komunikovali interné veci. Pripomenul, že pravidelne chodil na porady sekcie spravodajstva a stav, ktorý tam bol, považuje za optimálny. "To, že sme zaviedli zápisy z porád považujem za elementárnu záležitosť. Chceme, aby príspevky redaktorov hodnotili aj editori," dodal. Zároveň odmieta nazývať situáciu v RTVS normalizácia. „Všeličo viem zniesť, ale ak som na niečo citlivý, tak je to slovo normalizácia. Ja som zažil, čo je to normalizácia,“ povedal. „Nijaká politická moc nezasahuje do vysielania. Ale pokiaľ tam budem, nebude do vysielania zasahovať ani žiadna iná moc," vyhlásil rezník a ubezpečil, že žiadna normalizácia v RTVS nenastane.

Podľa exministra kultúry Mareka Maďariča je ilustrovanie počtov prepustených počas pôsobenia predchodcov Rezníka veľmi lacný manéver. "Situácia v RTVS nie je dobrá. Nie je dobrou vizitkou, ak odchádzajú skúsení kvalitní zamestnanci," povedal Maďarič. Zároveň však vyhlásil, že na súčasnej situácii majú podiel aj politici a neprišla príchodom Rezníka. "Politici hovorili že RTVS je protivládna, protiprávna. Nadradili politický aspekt nad výsledky," povedal Maďarič s tým, že toto viedlo k tomu, že z RTVS odchádzajú kvalitní, mladí, ambiciózni, nadšení redaktori, s ktorými treba pracovať a nie rozväzovať s nimi pracovné zmluvy. Rezník je vo funkcii deväť mesiacov, a za ten čas podľa Maďariča stihla RTVS zrušiť investigatívu a desiatky novinárov verejne prejavujú svoju nespokojnosť. "Som na hrane povedať, že súčasné vedenie zlyháva. Dnes považujem za nevyhnutné, aby spravodajstvo neriadili ľudia prepojení na politické strany.

Predseda mediálneho výboru Dušan Jarjabek (Smer-SD) pripomenul, že za Rezníka ako šéfa RTVS hlasovalo v parlamente 95 poslancov, teda aj poslanci z radov opozície. Maďarič sa s tým podľa Jarjabka zrejme doteraz nezmieril. Nezaradený poslanec Peter Marček uviedol, že treba dať Rezníkovi čas, aby boli viditeľné výsledky jeho práce. Karol Farkašovský (SNS) uviedol, že nový manažment má právo robiť personálne zmeny. Nevidí problém v tom, že ľudia z politiky sa vrátia späť do médií. "Prečo by sa nemohli vrátiť do médií?" pýtal sa. Maďarič následne uviedol, že môže sa vrátiť skúsený človek z politiky, ale nie hneď na vysokú pozíciu.

Rezník dnes informoval na výbore aj o tom, že Gustáv Murín spolupracoval s RTVS dlhodobo a aj v predchádzajúcom období. "A nikomu to neprekážalo. Momentálne sa zjavilo toľko výhrad voči nemu," uviedol s tým, že dnes dostal informáciu, že Murín končí spoluprácu s RTVS a verejnoprávne médium to zoberie na vedomie. RTVS podľa Rezníka chystá tretí športový kanál. Rovnako pripravujú nové televízne formáty a pripravuje aj novú diskusnú reláciu, ktorá bude súperiť o priazeň divákov s Večerou s Havranom. Rezník povedal, že Havranovu reláciu chce napriek kritickým ohlasom ponechať. Ku komunikácii vo vnútri RTVS Rezník uviedol, že vo všetkých sekciách to bolo relatívne bezproblémové. "V spravodajstve to ide pomalšie, ale myslím, že dôjdeme k tomu, že sa dohodneme na dodržiavaní aj nepísaných pravidiel," povedal.

K štvorici externých redaktorov, ktorým RTVS nepredĺžila zmluvu, povedal, že napríklad Oľge Bakovej ponúkli významnú funkciu, čo bol podľa neho prejav dôvery voči nej. S Tiborom Búzom sa Rezník rozišiel kultivovaným spôsobom. "Konzultujem s ním výber jeho nástupcu," dodal. Ľudia, ktorí vedú spravodajstvo, sú podľa neho profesionáli. "Nikdy sa neznížili ku klamstvám," uviedol na adresu Vahrama Chuguryana a Hany Lyons. Podľa Rezníka je dôležité do budúcna nastaviť zmenu financovania RTVS, lebo súčasné nastavenie vydrží ešte tak dva roky.

Bugár v závere povedal, že na verejnoprávnosť má každý svoj názor. Podľa neho moderátori víkendových diskusných politických relácií sú dobrými oponentmi aj voči vládnym poslancom. "Pán Braňo Dobšinský aj pán Martin Strižinec, obaja sa správajú tvrdo aj voči mne. Toto má redaktor robiť. S tým problém nemám," uviedol.

Nezaradená poslankyňa Viera Dubačová dnes navrhovala, aby poslanci vykonali prieskum v RTVS a preskúmali situáciu. Jej návrh poslanci nepodporili.


2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.