1. 3. 2020

Televízia JOJ odštartuje v marci nový seriál Jenny

Televízia JOJ odštartuje v marci 

nový seriál Jenny

Televízia JOJ odštartuje v marci nový desaťdielny seriál Jenny z medicínskeho prostredia. Novinka je adaptáciou úspešného kanadského formátu Jenny, ktorý vysielala tamojšia Unis TV.

Jana, ktorej nikto nepovie inak ako Jenny, je 15-ročná vášnivá tanečnica, ktorá žije len s otcom a mladším bratom. Počas tréningu na tanečnú súťaž však začne pociťovať slabosť a príznaky choroby. Postupne sa cíti čoraz horšie a jej telo v istom momente zlyháva. Aj keď dúfa, že je to len obyčajný vírus, z ktorého sa rýchlo vylieči, krutá realita onkologickej diagnózy prevráti život naruby jej aj celej rodine. Otec, ktorý už prišiel o manželku, sa cíti bezradný a mladšiemu bratovi chýba sestrička. Po počiatočnom šoku však v sebe Jenny objaví veľkú silu a rodina jej pomáha bojovať. Život je však nevyspytateľný a aj v tom najhoršom období prináša čosi dobré. Jenny si v nemocnici nájde priateľa Olivera aj svojho strážneho anjela v podobe sestričky Laury. Oporou sú pre ňu aj kamarátky tanečnice, ktoré vnesú pohyb a rytmus aj za múry nemocnice.

V hlavnej úlohe seriálu sa predstaví celkom nová tvár, Bára Očenášová, Jenninho otca si v novinke zahrá Ján Koleník, jeho zosnulú manželku stvárni Vlastina Svátková a Jenninu babičku Zuzana Kronerová. Sestričku Lauru uvidia diváci a diváčky v podaní Táne Pauhofovej a Jenninho kamaráta si zahrá Simon Štubniak. „Herecká príprava bola dosť náročná, skúšali sme, kombinovali, čo by ako mohlo fungovať, hľadali sme vhodných hereckých partnerov. Máme tam aj študentov herectva a dvoch nehercov, ktorí nemajú s hraním ešte žiadne skúsenosti. Neviem, či budú v herectve pokračovať. To bol taký vabank, no myslím, že sa nám to vyplatilo, lebo sú veľmi autentickí,“ uviedol počas stredajšieho stretnutia s médiami režisér novinky Peter Begányi. „Je to silná téma, ale to nám práve dávalo energiu robiť to a povedať si, že ten seriál má zmysel,“ dodal. Náročné podľa neho bolo nakrúcať v nemocnici. „Vždy, keď sme niečo natočili, prišla po nás totiž čata, ktorá musela hneď kompletne všetko vydezinfikovať. Všetko museli upratať a vyčistiť tak, aby to bolo zase schopné prevádzky,“ priblížil.

Podľa Tomáša Alschera z Národného onkologického ústavu nakrúcanie v nemocnici až také zložité nebolo. „Pracovali sme s profesionálnym tímom, ktorý vedel presne zadefinovať, čo od nás kedy bude potrebovať, takže musím úprimne povedať, že tá spolupráca bola relatívne jednoduchá. Museli sme dbať iba na to, aby sme štáb púšťali len do priestorov, kde sa nedostane priamo do kontaktu s pacientmi. Bolo to príjemné, neobmedzilo to prevádzku ani ústav ako taký,“ zhodnotil. V ústave, kde seriál vznikal, podľa jeho slov veria, že novinka môže onkologickým pacientom a pacientkam pomôcť v boji s ťažkou chorobou. „Myslíme si, že seriál pacientom umocní pocit, že v tom boji nie sú sami a dokáže ich namotivovať, aby bojovali s tou chorobou ďalej. Vidíme v seriáli Jenny pozitívny odkaz a pevne veríme, že rovnako pozitívne bude vplývať popri pacientoch aj na širokú verejnosť. Myslíme, že je strašne dôležité, aby onkologické ochorenie bolo komunikované aj takou ľahšou formou, aby nebolo vnímané ako taký strašiak, ale naopak, aby si ľudia uvedomili, že pri tých onkologických ochoreniach je hlavne u malých detí až 80-percentná šanca na vyliečenie. Boli by sme radi, aby tento odkaz fungoval a aby naozaj na tých ľudí vplýval,“ poznamenal Alscher. Ako odborní garanti sa na novinke podieľali lekári z Národného onkologického ústavu v Bratislave a Národného ústavu detských chorôb.

Seriál Jenny sa však odohráva nielen v nemocnici, ale aj v škole a doma v Jenninej rodine. Rozpráva síce príbeh o rakovine, no rozpráva ho cez postavy, ktoré sú pripravené bojovať a nestratiť humor ani nadhľad. Bojovať pritom v tomto prípade neznamená len vyliečiť sa. Jenny napriek svojej chorobe bojuje aj o prvú lásku, jej otec o lásku po smrti manželky, ostatné postavy bojujú o svoje sny. Seriál podľa jeho tvorcov nie je depresívny ani plný hnevu či ukazovania prstom. Všetci si uvedomujú, že to, čo Jenny prežíva, je len jedno zo štádií. Ďalšie štádiá so sebou prinášajú nádej a poznanie, že to najdôležitejšie, čo v živote máme, je práve rodina a láska.

Podľa generálneho riaditeľa JOJ Group Marcel Gregu je seriál Jenny zaujímavý aj pohľadom na to, ako sa deti k svojej diagnóze zvyčajne stavajú a ako svoj momentálny stav s pokorou prijímajú. Dospelí by im mali byť podľa jeho slov oporou. „My všetci si prežijeme iba jedno detstvo a každý si ho urobí také, aké mu ten život dopraje. Všetky detstvá by však mali byť šťastné, mali by sme sa všetci snažiť, aby deti mali detstvo spokojné a prežili ho čo najlepšie, a keď niekto musí prežiť svoje detstvo z veľkej časti v nemocnici, máme sa snažiť mu pomôcť," poznamenal riaditeľ TV JOJ, ktorý sa zároveň teší, že seriálom bude môcť televízia divákom a diváčkam priblížiť prácu a poslanie lekárov. „Je to výnimočný seriál, veľmi pekne urobený a ja dúfam, že ho diváci ocenia a budeme naň mať dobré ohlasy,“ dodal.
Seriál bude prístupný všetkým vekovým kategóriám. Pieseň Iba ďalej kráčam k nemu nahrala skupina Fallgrapp.


©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.