4. ročník Stredoeurópskych rádiokomunikačných dní
Dnes sa uskutočnil 4. ročník medzinárodnej konferencie Stredoeurópske rádiokomunikačné dni 2008, ktorej hlavnými témami boli rozvoj digitálneho televízneho vysielania v SR a v susedných štátoch a rozvoj variantných spôsobov šírenia digitálnej televízie v SR.
Slovenská televízia (STV) nemohla byť na slovenskom mediálnom trhu lídrom v procese prechodu z analógového vysielania na digitálne, pretože má úplne iné problémy.
V reakcii na vyjadrenie šéfa Telekomunikačného úradu Branislava Máčaja, ktorý očakával, že STV bude ťahúňom tohto procesu, keďže digitalizácia je procesom vo verejnom záujme a STV by sa tak mohla odlíšiť od súkromných konkurentov, to pre TASR uviedol člen Rady STV Miroslav Kollár.
Ten počas dnešnej konferencie usporiadanej pri príležitosti Stredoeurópskych rádiokomunikačných dní pripomenul, že verejnoprávna televízia je 15 rokov podfinancovaná. "STV v tejto veci vyhovuje defenzívny a pomalší prístup, pretože nie je vo finančnej ani technologickej kondícii."
Máčaj na podujatí poukázal aj na to, že v budúcnosti má byť na Slovensku vytvorený jeden verejnoprávny multiplex (balík frekvencií, ktorý prideľuje EÚ svojim členským štátom, pozn. TASR) len pre STV. V tejto súvislosti vyjadril obavu, či ho televízia dokáže efektívne využiť. Podobný názor má aj Kollár. "STV, ktorá nevie utiahnuť vlastné dva kanály, by tak mala naplniť multiplex, v prípade jeho zmysluplného využitia, až štyrmi kanálmi. Ak sa jej aj podarí tohto roku spustiť športový kanál, bude musieť do roku 2012 (práve koncom roku 2012 má byť podľa Európskej komisie vypnuté analógové vysielanie, pozn. TASR) spustiť štvrtý program," vysvetlil.
Pre samotných ľudí prechod na digitálne vysielanie znamená nutnosť zakúpiť si digitálny prijímač alebo si zvoliť lacnejšiu formu a zadovážiť si k súčasnému televízoru digitálny tuner (tie najlacnejšie sa dnes dajú zakúpiť asi za 1500 korún). "Digitálne vysielanie môže tiež znamenať, aspoň subjektívne, vnímanie lepšej kvality obrazu a zvuku, taktiež rozšírenie programovej ponuky a nové doplnkové služby," pripomenul Kollár.
Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácii v tejto súvislosti uvažuje aj o finančných dotáciách, pričom do úvahy pripadajú tri varianty. Kollár je za tzv. motivačný, teda že nárok na podporu by malo prvých 100.000 domácností, ktoré o ňu požiadajú.
V súčasnosti sa za najväčšieho "brzdiča" procesu transformácie považujú vysielatelia. "Oni si úplne logicky chránia svoje záujmy a vzhľadom na ich silné postavenie vyplývajúce zo zákona a vzhľadom na to, že majú užívanie analógových frekvencií predĺžené do roku 2019, sa snažia manažovať ten proces tak, aby ich to čo najmenej poškodilo," mieni člen rady STV. Uznal ale, že je potrebné prihliadať aj na záujmy štátu a koncových užívateľov.
Samotná informačná kampaň o prechode na digitálne vysielanie, ktorá by sa mala začať koncom tohto roka a na najbližších päť rokov si vyžiada zo štátneho rozpočtu najmenej 125 miliónov korún, by mala byť podľa neho kampaňou vysvetľovacou. "Bude musieť poskytnúť digitálne menej gramotným návod, napr. akým zariadením sa vybaviť," prognózuje Kollár.
Hlavným dôvodom snahy vypnúť analógové vysielanie je, že frekvenčné spektrum, ktorým disponujú jednotlivé krajiny, je obmedzené a digitálne vysielanie ho umožní lepšie využiť. "Keď dnes na jednej frekvencii vysiela jeden analógový kanál, tak digitálne vysielanie umožní na jednom kanáli vysielať štyrom až pätnástim staniciam," dodal.
Copyright © TASR 2008
Viac informáciií nájete na serveri Digimedia.sk