Poplatky naše každodenné
Vláda nechce zvýšiť koncesionárske poplatky, aby si zabezpečila, že verejnoprávne médiá ju budú poslúchať, povedal dnes v parlamente poslanec za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý. Kritizoval novelu od ministra kultúry Mareka Maďariča, podľa ktorej koncesionárske poplatky za Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo) bude od apríla platiť každý odberateľ elektriny. Podľa neho súčasná výška koncesií nepostačuje a je otázkou času, kedy sa budú musieť zvýšiť. "Vláda si aj takto cez peniaze zariadi určitú mieru lojality," vyhlásil Galbavý s tým, že verejnoprávne médiá budú aj naďalej závislé od štátnych dotácií.
Podľa Galbavého vláda sa vyhýba zvýšeniu poplatkov. "Presunie to na budúcu vládu, ktorú za to bude kritizovať," dodal Galbavý. Tvrdí, že koncesionárske poplatky treba zrušiť a verejnoprávne médiá platiť výlučne zo štátneho rozpočtu. Malo by sa stanoviť presné percento zo štátneho rozpočtu, ktoré by dostávali STV a SRo. Percento by sa malo podľa Galbavého pravidelne valorizovať. "Dostávali by to, čo im patrí bez toho, aby ich riaditelia museli chodiť s vystretou rukou s prísľubmi o akejsi lojalite alebo poslušnosti na kompetentné inštitúcie," vyhlásil Galbavý.
Maďaričov návrh je podľa Galbavého nezmyselný a nezabezpečí skvalitnenie programu STV a SRo, hoci na koncesiách by mali získať o miliardu korún viac. Podľa neho koncesie budú musieť platiť aj tí, ktorí nemajú televízor alebo rádio. "Takýchto domácností je okolo 40-tisíc," dodal Galbavý. Podľa neho novela je trestom pre podnikateľov, pretože koncesie budú platiť podľa počtu zamestnancov. "Návrh zákona je podľa mňa hlboko nespravodlivý," dodal Galbavý. Podľa neho sledovanie médií je iné napríklad v hoteli, ako v železiarňach. Železiarne pritom budú platiť mnohonásobne viac.
Minister Maďarič povedal, že vyberanie koncesionárskych poplatkov od všetkých odberateľov elektriny má zabrániť tomu, aby sa niektorí ľudia vyhýbali plateniu koncesií. "To, čo predkladáme, má zachrániť systém verejnoprávneho vysielania v Slovenskej republike a dosiahnuť jeho lepší ekonomický výkon," uviedol v pléne Maďarič.
Nový zákon je podľa poslanca za SNS Rafaela Rafaja dobrou správou pre slovenských občanov, pretože sa na rozdiel od iných štátov nezvyšujú koncesionárske poplatky. "Zodpovedný prístup nám hovorí, aby sme predovšetkým hľadali efektívnosť výberu koncesionárskych poplatkov, skôr než pristúpime k štrukturálnych zmenám, možno aj viaczdrojového financovania verejnoprávnych médií," poznamenal Rafaj. V opačnom prípade podľa Rafaja, keď máme 30 percent "čiernych mediálnych pasažierov", by to bol istý hazard a nekorektný prístup voči tým poctivým 70 percentám občanom, ktorí si za verejnú službu platia.
Poslanec za KDH Pavol Minárik dal pozmeňujúci návrh, aby kandidáti na post generálneho riaditeľa STV a SRo nemuseli k prihláškam prikladať odpis z registra trestov, ale len výpis. Podľa Minárika ide o neštandardné riešenie, ale treba vyriešiť akútny problém, ktorý je s predkladaním prihlášok. Adepti o funkciu šéfa STV totiž nemôžu žiadať o odpis z registra trestov.
Vládna novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo ponecháva výšku koncesionárskych poplatkov za verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Ľudia budú naďalej platiť 140 korún mesačne. Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún. V súčasnosti ročne zinkasujú vyše dve miliardy korún. Z analýz vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov.
Koncesie by mali platiť aj tí, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Poplatky pre firmy majú závisieť od počtu zamestnancov. Úľavy pre zdravotne postihnutých, dôchodcov, zdravotnícke, sociálne a školské zariadenia a ďalších majú zostať. Koncesie nemajú platiť domácnosti s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi.
© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.