Poplatky naše každodenné
Poplatky za verejnoprávnu televíziu a rozhlas bude od apríla platiť každá domácnosť a každá firma.
Počíta s tým nový zákon o poplatkoch Slovenskej televízii (STV) a Slovenskému rozhlasu (SRo), ktorý dnes schválili poslanci. Doposiaľ poplatky platili len majitelia televízora či rádioprijímača a z platenia poplatku sa mohol každý odhlásiť vyhlásením, že prijímač nevlastní. Opozícia namietla, že návrh sťaží život podnikateľom, ktorí budú platiť podľa počtu zamestnancov.
Po novom bude poplatok v doterajšej výške 140 Sk mesačne platiť každý odberateľ elektriny spoločnej firme televízie a rozhlasu. Peniaze si v pomere 7:3 rozdelia STV a SRo.
Nový zákon už nepozná úroky z omeškania. Tie koncesionárom v minulosti narobili veľké problémy, keďže v niektorých prípadoch narastali do miliónových súm. Parlament potom dlhy riešil generálnym pardonom. Po novom bude musieť spoločná firma STV a SRo meškajúcich poplatníkov vyzvať do 60 dní. Ak dlžník nezaplatí viac ako 30 dní po doručení výzvy, dostane pokutu 500 Sk. Doteraz to bolo 5 000 Sk (SRo) a 15 000 Sk (STV) za každý mesiac omeškania.
Sankcie pre firmy budú od 1000 do 5000 Sk.
Platenie koncesií sa odpúšťa domácnostiam s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi. Dôchodcovia budú po novom platiť polovičný poplatok len v prípade, ak nežijú v jednej domácnosti so zarábajúcou osobou.
Každý koncesionár bude platiť poplatky len za jedno odberné miesto, aby sa predišlo duplicitnej platbe napríklad v prípade chát. Informácie o odberateľoch elektrickej energie bude vyberateľovi povinný poskytnúť jej dodávateľ, kým Sociálna poisťovňa bude mať povinnosť poskytnúť údaje o počte zamestnancov právnických osôb.
"Nie je to trest pre podnikateľov, veď najmenších živnostníkov sme oslobodili," odmietal v pléne kritiku minister kultúry Marek Maďarič. Po protestoch zamestnávateľov ministerstvo určilo, že platiť budú firmy od troch zamestnancov.
Doteraz firmy platili poplatky podľa počtu prijímačov. Po novom firmy do deväť zamestnancov zaplatia 140 Sk, nad tisíc ľudí 14.000 Sk mesačne. Podľa opozičnej SDKÚ-DS je to však ďalšie daňové zaťaženie podnikateľov.
Podľa ministra je hlavným zámerom zákona prinútiť platiť neplatičov, keďže peniaze od nich televízii a rozhlasu chýbajú na plnenie zákonných úloh, diváckych očakávaní i rastúcich cien.
Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún. V súčasnosti ročne zinkasujú vyše dve miliardy korún. Z analýz vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov, hoci v skutočnosti 98 percent z nich prijímače vlastní. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov.
Z 536.000 inštitúcií a podnikateľov televízii a rozhlasu neplatia tri štvrtiny.
Zákonodarcovia zároveň schválili, aby sa kandidát na generálneho riaditeľa STV a SRo preukázal výpisom z registra trestov, nie odpisom, ako dosiaľ.
Zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo) považuje televízia za pozitívny. Pozitívum je najmä v tom, že zákon by mal svojím nastavením zvýšiť financovanie televízie na najbližšie tri až štyri roky, umožní spustenie tematického športového okruhu, rozšírenie programovej ponuky najmä v oblasti dokumentárnej a pôvodnej hranej tvorby a tiež ďalší technologický rozvoj, píše v stanovisku hovorkyňa STV Želmíra Habánová.
Poplatky za verejnoprávne médiá budú platiť všetci odberatelia elektriny, ak prezident podpíše zákon, ktorý dnes schválil parlament. Zmenu navrhol minister kultúry Marek Maďarič a platiť by mala od začiatku apríla. Vládna novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo nemení výšku koncesionárskych poplatkov za verejnoprávne médiá. Ľudia budú naďalej platiť 140 korún mesačne. Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún, v súčasnosti sú to vyše dve miliardy. Z analýz totiž vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov. Platiť za STV a SRo budú aj tí, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Poplatky pre firmy budú závisieť od počtu zamestnancov. Úľavy pre zdravotne postihnutých, dôchodcov, zdravotnícke, sociálne a školské zariadenia a ďalších zostávajú. Platenie sa odpúšťa domácnostiam s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi. Do schváleného návrhu sa dostala aj zmena, ktorá rieši problémy adeptov o post šéfa STV. Kandidáti na post generálneho riaditeľa STV a SRo nebudú musieť k prihláškam prikladať odpis z registra trestov, ale len výpis.
Poslanec Národnej rady (NR) SR za SDKÚ-DS Tomáš Galbavý s poľutovaním prijal schválenie zákona, ktorým sa mení spôsob platenia za vysielanie verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Ide o "zástrčkový zákon", zákon o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou (STV) a Slovenským rozhlasom (SRo). "Jeho jediným cieľom je zvýšenie objemu prostriedkov, ktoré budú tieto médiá dostávať, pričom nie je garantovaná vyššia kvalita vysielania a teda poskytovanej služby, ale ani nezávislosť STV a SRo od politickej moci," píše poslanec v stanovisku. "Pretože financovanie bude nedostatočné aj po zlepšení výberu poplatkov, médiá budú odkázané na rozhodnutie vlády, či im poskytne alebo neposkytne dotácie zo štátneho rozpočtu. Tým sa zvýši ich závislosť na politickej ľubovôli vládnej väčšiny," uvádza sa v materiáli.
Za neprijateľné považuje Galbavý naviazanie povinnosti platiť poplatky na odber elektrickej energie, pretože sa zaťažia aj tí občania, ktorí nemôžu alebo nechcú prijímať rozhlasový a televízny signál a teda odoberať službu, za ktorú budú musieť platiť. "Vláda tak jednou rukou dáva dôchodcom vianočné príplatky, druhou rukou v podobe zástrčkového zákona berie všetkým ľuďom ročne asi 1 700 korún," píše poslanec.
SDKÚ-DS bude aj naďalej presadzovať zrušenie koncesionárskych poplatkov a financovanie STV a SRo formou zákonom stanoveného podielu z výdavkov štátneho rozpočtu. "Tento systém zvýši nezávislosť médií od štátu, pretože ani vláda a ani parlament nebudú môcť rozhodovať o tom, koľko peňazí STV a SRo dostanú. Výkonnosť ekonomiky SR je dostatočná na to, aby si takéto financovanie mohla dovoliť bez toho, aby občanom každoročne vyťahovala peniaze z vrecka," uzatvára Galbavý.
Poplatky za verejnoprávne médiá budú platiť všetci odberatelia elektriny, ak prezident podpíše zákon, ktorý v piatok 15. februára schválil parlament. Zmenu navrhol minister kultúry Marek Maďarič, zákon by mal platiť od začiatku apríla. Vládna novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo nemení výšku koncesionárskych poplatkov za verejnoprávne médiá. Ľudia budú naďalej platiť 140 korún mesačne. Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún, v súčasnosti sú to vyše dve miliardy. Z analýz totiž vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov. Platiť za STV a SRo budú aj tí, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Poplatky pre firmy budú závisieť od počtu zamestnancov. Úľavy pre zdravotne postihnutých, dôchodcov, zdravotnícke, sociálne a školské zariadenia a ďalších zostávajú. Platenie sa odpúšťa domácnostiam s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi.
Poslankyňa za SDKÚ-DS Magdaléna Vášáryová dnes v parlamente povedala, že vládna koalícia tzv. zástrčkovým zákonom zaťaží občanov a podnikateľov, keďže každý odberateľ elektriny by mal od apríla platiť koncesionárske poplatky za Slovenskú televíziu (STV) a Slovenský rozhlas (SRo). "Tento zákon je o novej dani pre stranícke médiá," uviedla v pléne Vášáryová. Podľa nej STV a SRo budú straníckymi médiami, potvrdzujú to výsledky volieb do televíznej a rozhlasovej rady, do ktorých sa dostali ľudia blízki vládnej koalícii.
Návrh podľa Vášáryovej nerieši hlavný problém, a to financovanie verejnoprávnych médií. Domnieva sa, že nový spôsob platenia síce prinesie viac peňazí, ale financovanie nebude úplne vyriešené. Podľa Vášáryovej vládny zákon nerieši ani nezávislosť verejnoprávnych médií od politickej moci. Kritizovala, že spravodajstvo STV neposkytuje kvalitu. Spravodajstvo dnes vlastne pozerá len sedem Slovákov zo sto, konštatovala Vášáryová.
Poslanec za SNS Rafael Rafaj tvrdí, že v prípade spravodajstva treba posudzovať dôveryhodnosť. Oveľa vyššie čísla by vyšli pre STV než pre komerčné médiá, dodal. Poslanec za Smer-SD Dušan Jarjabek si myslí, že v prípade Rady STV a Rozhlasovej rady nie je dôležité, či sú stranícke, ale či fungujú.
Minister kultúry Marek Maďarič odmietol zrušenie koncesionárskych poplatkov a výlučné financovanie STV a SRo zo štátneho rozpočtu. Podľa neho najprv treba zlepšiť výber koncesií, aby sa predišlo opakujúcim finančným krízam týchto médií a potom budú nasledovať ďalšie opatrenia. "Keďže sme našli dieru v efektivite výberu poplatkov, mohli sme v tomto štádiu navrhnúť krok, ktorý podstatne zvýši vybranú sumu bez toho, aby sme museli zvýšiť úhradu samotnú," vyhlásil v pléne šéf rezortu. Podľa neho majú verejnoprávne médiá viac reklamy v programe, ak dostávajú peniaze len zo štátneho rozpočtu. "Mali by sme rozmýšľať o redukcii reklamy v nich," dodal.
Pravicoví politici by len zvyšovali poplatky, ale to nie je riešením, tvrdí minister. Zvýšenie poplatkov by znamenalo, že viac by platili tí poctiví, a neplatiči by sa ďalej viezli, dodal. Priznal, že súčasné poplatky sú príliš nízke, ale ich zvyšovanie môže prísť až keď verejnoprávne médiá skvalitnia svoje programy. Verejnoprávne médiá by mali okrem koncesií dostávať peniaze od štátu na základe zmlúv. Podľa ministra zmluvami by štát platil verejnoprávnym médiám za výrobu určitých programov. Zmluvy by mali presahovať funkčné obdobie vlády. V súčasnosti závisí od vôle vlády, koľko STV a SRo dostanú zo štátnej kasy, dodal Maďarič. Maďarič uviedol, že v radách verejnoprávnych médií sú aj ľudia "stranícky zviazaní so stranami súčasnej opozície." Zopakoval, že by sa mal vytvoriť komplex verejnoprávnych médií, aby sa ušetrili prevádzkové náklady.
Vládna novela zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované STV a SRo ponecháva výšku koncesionárskych poplatkov za verejnoprávnu televíziu a rozhlas. Ľudia budú naďalej platiť 140 korún mesačne. Rezort kultúry si sľubuje, že vďaka zmene ročne vyberú 3,1 miliardy korún. V súčasnosti ročne zinkasujú viac ako dve miliardy korún. Z analýz vyplýva, že koncesie neplatí takmer tretina koncesionárov. Podľa súčasných pravidiel je veľmi ťažké dokázať domácnostiam, že prijímače vlastnia, pokiaľ tvrdia, že to tak nie je. Komplikované je aj vymáhanie nedoplatkov.
Koncesie by mali platiť aj tí, ktorí zamestnávajú aspoň troch zamestnancov. Poplatky pre firmy majú závisieť od počtu zamestnancov. Úľavy pre zdravotne postihnutých, dôchodcov, zdravotnícke, sociálne a školské zariadenia a ďalších majú zostať. Koncesie nemajú platiť domácnosti s ťažko zdravotne postihnutou osobou. Polovicu budú platiť dôchodcovia a domácnosti v hmotnej núdzi.© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.