12. 2. 2008

SLOVAK MEDIA NEWS

SLOVAK MEDIA NEWS
Sporný tlačový zákon dnes odmietla Asociácia vydavateľov regionálnej tlače (AVRT) a žiada jeho prepracovanie. Viaceré ustanovenia sú vágne a umožňujú tak zneužívanie politikmi alebo firmami na vlastné ciele, alebo proti slobode prejavu a nezávislosti médií. AVRT chce, aby zákon obsahoval právo na ospravedlniteľný omyl, čím by vylúčil stíhanie za informácie z dôveryhodného a kompetentného zdroja. V zákone chýba povinnosť orgánov verejnej moci a verejných činiteľov poskytovať pravdivé informácie, túto povinnosť nemožno vymáhať. Preto by mal zákon stanoviť sankcie za neposkytnutie informácií. Asociácia nesúhlasí s časťami zákona, ktoré napadla aj OBSE. Právo na odpoveď musí byť určené presne. Mala by to byť oprava, doplnenie či spresnenie v rozsahu, primeranom napadnutému tvrdeniu, nie celému textu. V paragrafe o práve na odpoveď by sa malo odraziť rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva, že verejný činiteľ má pri správach o ňom nižšiu ochranu ako obyčajný občan. Tlačový zákon by mal vymedziť hornú hranicu pokuty, ktorú by mohol za neuverejnenie odpovede uložiť súd, žiada AVRT. Vydavatelia regionálnej tlače nesúhlasia, aby o pokutách rozhodovalo ministerstvo kultúry. Nepáči sa im ani paragraf 6, uvádzajúci obsahy, za ktoré môže ministerstvo noviny potrestať pokutou do 200-tisíc korún. Okrem podpory či schvaľovania drog, neľudského správania vojny, atď. zákon uvádza aj zákaz šírenia obsahov, ktoré by mohli podnecovať nenávisť na základe "politického alebo iného zmýšľania". AVRT upozorňuje, že takéto obsahy spadajú pod rozhodnutie súdu na základe trestného zákona. Formulácia o nenávisti na základe "politického alebo iného zmýšľania" sa dá svojou neurčitosťou zneužiť proti slobode tlače, dodáva AVRT v stanovisku k tlačovému zákonu. Parlament dnes posunul vládny návrh tlačového zákona do druhého čítania. Definitívne sa má o ňom rozhodnúť na ďalšej, marcovej schôdzi. OBSE po rokovaní s ministerstvom kultúry prirovnala paragraf 6 ku Guinessovej knihe rekordov, pretože uvádza 18 foriem nenávisti, čo je najviac na svete. Jej predstaviteľ pre médiá Miklós Haraszti zdôraznil, že v súčasnej podobe by nový tlačový zákon obmedzil slobodu slova. MK SR uviedlo, že je pripravené zohľadniť "racionálne návrhy". Zákon môžu zmeniť poslanci v druhom čítaní.

© 2007, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Práve zmenami v tlačovom zákone opozícia podmieňovala podporu Lisabonskej zmluve, dokument otvorene odmietlo iba KDH. Koalícii chýba k potrebnej trojpätinovej ústavnej väčšine na schválenie zmluvy najmenej päť hlasov opozície. Zástupcovia opozičných strán dnes potvrdili, že budú spoločne presadzovať úpravu niekoľkých častí návrhu tlačového zákona, ktoré sú v súčasnej podobe podľa nich nedemokratické. Ak sa tieto požiadavky nedostanú do predlohy, podľa podpredsedníčky strany SDKÚ-DS Ivety Radičovej to ohrozí hlasovanie opozičných strán za prijatie Lisabonskej zmluvy. Návrhu vyčítala opozícia napríklad zámer zaviesť právo na odpoveď osobám dotknutých článkami aj vtedy, ak budú články pravdivé. "Takéto právo môže byť aplikovateľné len za okolností, keď budú veľmi jasne definované kritériá a stanoviská, čo je nepravdivá informácia," povedala novinárom Radičová. Za zásah do slobody slova považuje opozícia aj ustanovenie, podľa ktorého v tlači nesmú byť uverejnené informácie, ktorými sa podnecuje nenávisť na základe napríklad aj politického zmýšľania. Inak vydavateľom hrozí pokuta od ministerstva kultúry. "Sankcie musia byť vykonávané len a len a jednoznačne súdmi," tvrdila Radičová. Poslanci takisto požadujú, aby ochrana zdroja informácií nebola pre médiá povinnosťou, ale iba právom. "Tieto tri body sú základné požiadavky na to, aby tlačový zákon spĺňal a mal charakter demokratického tlačového zákona, ktorý umožňuje slobodu slova a prejavu," poznamenala Radičová.

Zdroj: ČTK