Zomrel Roy Scheider
Americký herec Roy Scheider, známy z filmov ako Čeľuste, Francúzska spojka alebo All That Jazz, zomrel v nedeľu vo veku 75 rokov.
Príčinou jeho úmrtia boli komplikácie spôsobené mnohopočetným myelómom a stafylokokovou infekciou. Je to typ nádorového ochorenia, ktoré vzniká z plazmatických buniek, bežne sa vyskytujúcich v kostnej dreni. Myelóm je druhý najčastejší krvný nádor. Objavuje sa najmä po 50. roku života a vyskytuje sa častejšie u mužov ako u žien.
O smrti herca informovala hovorkyňa Myeloma Institute for Research and Therapy v Little Rocku, štát Arkansas. Scheider sa tam liečil posledné dva roky svojho života.
Roy Richard Scheider sa narodil 10. novembra 1932 v meste Orange v štáte New Jersey. Štíhly a vyšportovaný Scheider skúšal po vojenčine šťastie ako herec. Prvú pozornosť vzbudil na divadelnej scéne v New Yorku, kde v sezóne 1967/68 získal cenu Obie Award za úlohu v hre Stephen D. V tom čase už mal za sebou filmový debut v horore The Curse of the Living Corpse (1964).
Po menších filmových rolách prišiel rok 1971. Scheider sa objavil vo vedľajších úlohách úspešných filmov Klute (réžia Alan J. Pakula, prvý Oscar pre Jane Fondovú) a Francúzska spojka (réžia William Friedkin). Za druhú snímku získal prvú zo svojich dvoch oscarových nominácií, jeho kolega Gene Hackman Oscara aj dostal.
Producent Francúzskej spojky Philip D'Antoni sa pokúsil pod režisérskou taktovkou v roku 1973 zopakovať svoj ťah so Scheiderom v úlohe tvrdého policajta. Hoci snímka The Seven-Ups ponúkla jednu z najväčších automobilových naháňačiek, zisk zaostal za očakávaniami. Keď sa zdalo, že film so Scheiderom v hlavnej úlohe nemá očakávaný úspech, prišiel rok 1975 a režisér Steven Spielberg. Scheiderovi ponúkol rolu miestneho policajného šéfa v legendárnom horore Čeľuste o love na nebezpečného žraloka podľa knihy Petra Benchleya. Snímka preslávila nielen jeho, ale aj hercov Richarda Dreyfussa a Roberta Shawa.
V roku 1976 zažiaril Scheider ako tajný agent a brat hlavnej postavy v podaní Dustina Hoffmana v kriminálnej dráme Maratónec. O rok neskôr nasledoval triler Mzda strachu. Išlo o remake slávneho francúzskeho filmu z roku 1953, ktorý režíroval William Friedkin a Scheider v ňom prevzal úlohu Yvesa Montanda. U kritiky a divákov však film prepadol.
V roku 1978 sa Scheider opäť pustil do boja so žralokom. Čeľuste II režiséra Jeannota Szwarca, ktorý nakrúcal hlavne pre televíziu, mali oproti prvej časti dvojnásobné náklady, ale len zlomok úspechu.
Ďalší kariérny úspech nasledoval v roku 1979. Po účinkovaní v prvej režijnej práci Jonathana Demmeho Posledné objatie stvárnil Scheider sebazničujúceho choreografa v legendárnom autobiografickom muzikáli Boba Fossa All That Jazz. Film získal roku 1980 Zlatú palmu v Cannes ex aeque s filmom Kagemuša a v tom istom roku aj Oscara za dekorácie, kostýmy, strih a hudbu. Nominovaný bol na Oscara za réžiu, scenár, herecký výkon Roya Scheidera a v kategórii najlepší film roka.
Ku kriminálnemu žánru sa vrátil v roku 1982 po boku Meryl Streepovej v snímke Pokoj noci. Nasledoval futuristický film Lietajúce oko (1983). O rok neskôr nakrútil film 2010: Druhá vesmírna odysea, ktorý však ani vďaka dobrému hereckému obsadeniu neobstál v konkurencii majstrovského diela Stanleyho Kubricka 2001: Vesmírne odysea z roku 1968.
Od polovice 80. rokov sa Scheider objavoval väčšinou len vo vedľajších úlohách a jeho filmy mali klesajúcu kvalitu. V prvej polovici 90. rokov ešte raz spolupracoval so Stevenom Spielbergom na seriáli SeaQuest DSV. Sužovaný chorobou sa v novom tisícročí ešte objavil v snímkach If I Didnt Care (2006 ), Básnik vojny a Dark Honeymoon (obe 2007).
V mladosti sa Scheider venoval bejzbalu a boxu, z ktorého si odniesol zlomený nos. Svoju kondíciu predviedol napríklad vo filme Maratónec.
V rokoch 1962-1986 bola ženatý so strihačkou Cynthiou Beboutovou, s ktorou mal dcéru. V roku 1989 sa oženil s herečkou Brendou Kingovou, ktorá mu porodila dcéru a syna Christiana.
Krvné ochorenie zistili Scheiderovi keď mal 72 rokov. V júni 2005 sa podrobil transplantácii kmeňových buniek, ktoré lekári získali z jeho vlastnej krvi. Počas liečby Scheider ironicky spomenul, že vo filme Čarodejník (1997) stvárnil šéfa poisťovne, ktorý zákazníkovi odmietol zaplatiť transplantáciu kostnej drene.
Copyright © TASR 2008