17. 3. 2018

Vražda novinára Jána Kuciaka

Vražda novinára Jána Kuciaka


 Na pražskom Václavskom námestí sa konala v piatok demonštrácia proti slovenskej aj českej vláde. Slovákom nestačí demisia premiéra Roberta Fica, žiadajú predčasné voľby. Česi sa zasa vymedzujú proti tomu, že premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) chce odvolať šéfa Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov, informoval spravodajský server iDNES.cz.
      Na demonštrácii sa zúčastnili stovky ľudí. Priniesli si predovšetkým slovenské vlajky, ale aj transparenty s nápismi "Chceme slušné Slovensko" alebo "Už sa toho stalo tak moc, že neviem, čo sem napísať". Po úvodných prejavoch organizátorov nasledovalo niekoľko hudobných vystúpení.
      "Sme si istí, že Slováci a Česi sledujú dianie na Slovensku a nemôžu sa uspokojiť s tým, akú vládu máme. Hoci došlo k demisii vlády, ľudia sa len obmenia a dôvera spoločnosti v štátne inštitúcie je tak nízko, ako nebola od roku 1989. Preto sme sa rozhodli požadovať predčasné voľby," uviedol pre iDNES.cz za organizátorov Samuel Zubo zo spolku Pražská kaviareň.
      Demonštrácia sa týkala aj diania na politickej scéne v Českej republike. Niektoré české iniciatívy sa údajne rozhodli zapojiť do pôvodne slovenskej demonštrácie po tom, čo premiér v demisii Andrej Babiš (ANO) vo štvrtok oznámil, že odvolá z funkcie šéfa Generálnej inšpekcie bezpečnostných zborov Michala Murína. Na akcii vystúpil aj známy slovenský spevák Miro Žbirka i jeho český kolega Ondřej Ruml.
      Zhruba 500 ľudí sa v piatok z rovnakého dôvodu zišlo aj v Brne. Väčšinu demonštrujúcich tvorili slovenskí študenti tamojších vysokých škôl. Od rečníckeho fóra zaznel okrem iného názor, že odstúpenie slovenského premiéra Fica by nebolo bez občianskeho tlaku v uliciach možné. Rad ľudí mal transparenty s nápismi vyjadrujúcimi obdobné postoje ako ľudia zhromaždení v Prahe.
      Server iDNES.cz. doplnil, že na Slovensku protesty vyvolala vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. Tisíce ľudí vyšli v minulých týždňoch do ulíc a požadovali odvolanie premiéra Roberta Fica. Politická kríza na Slovensku, ktorú vražda novinára vyvolala, vyvrcholila vo štvrtok demisiou premiéra Roberta Fica.

Okolo 120 Slovákov sa v piatok večer opäť stretlo v Bruseli na Schumanovom námestí v blízkostí inštitúcií EÚ, aby na diaľku podporili protesty pod názvom Za slušné Slovensko a vyjadrili nespokojnosť s vývojom politickej situácie na Slovensku. 
      Organizátori protestu, ktorí na túto akciu opäť dostali mimoriadne povolenie od starostu štvrte Brusel-centrum, si tentoraz ako rečníkov pozvali "ľudí spomedzi seba" - Slovákov, ktorí v Bruseli pôsobia vo svete financií, advokácie, školstva alebo v rámci inštitúcií EÚ.
      "Ľudia vyšli do ulíc, aby vyjadrili svoju nespokojnosť, hnev a túžbu po zmene," uviedla Veronika Jankovičová, slovenská podnikateľka v Belgicku a jedna z organizátoriek protestnej akcie.
      Mladí Slováci vydržali protestovať aj napriek dažďu a skonštatovali, že kvôli politickému dianiu a odhaleniam, ktoré nasledovali po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, Slovensko stratilo povesť "bezproblémovej krajiny" v rámci Vyšehradskej štvorky. Odchádzajúcemu premiérovi pripomenuli sériu škandálov spojených s jeho vládami, odsúdili jeho vzťahy s médiami, vyjadrenia na adresu východného Slovenska a vyjadrili nádej, že mafiánske štruktúry v našej krajine nevyhrajú. Zároveň domov odkázali, že rekonštruovaná vláda má právo iba "kúriť a svietiť", a pripojili sa k výzvam na výmenu najvyšších predstaviteľov polície a prokuratúry a nahradenie odchádzajúceho ministra vnútra "dôveryhodnou osobou".  
      Hlavný architekt Európskej komisie Peter Beňuška pre TASR uviedol, že verí, že protestné akcie, ku ktorým sa pridali aj Slováci v Bruseli, majú zmysel. "Stále cítime spolu so Slovenskom a všetci máme záujem, aby sa stalo definitívne slušnou krajinou," uviedol. Dodal, že pred týždňom sa zúčastnil protestu v Bratislave. "Tak ako sme nie nadarmo štrngali kľúčmi v roku 1989, aj tieto stretnutia smerujú krajinu k lepšiemu," uviedol na adresu protestných podujatí na Slovensku, v Európe a vo svete.

 Za slušné Slovensko v piatok pochodovali opäť aj Slováci v Kodani. Zopakovali výzvu na zabezpečenie medzinárodného vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, vyšetrenie káuz, na ktoré novinár poukázal. Pre TASR to uviedol spoluorganizátor pochodu v dánskej metropole, študent Vladan Glončák.
      "Priebeh pochodu bol veľmi pokojný a počas neho nedošlo k nijakým incidentom," priblížil Glončák, ktorý vystúpil s prejavom v slovenčine. Po ňom prejav v dánčine predniesla ďalšia študentka. 
      Na námestí Nytorv v centre Kodane sa o 18.00 h zhromaždilo 150 až 200 ľudí, ktorí pokračovali smerom na Radničné námestie.
      "Odkaz protestu bol, že nie sme spokojní s tým, čo nám politici priniesli, konkrétne nie sme spokojní s demisiou Roberta Fica. Vzhľadom na to, čo povedal pri oznámení demisie, že nikam neodchádza. Tiež vzhľadom na to, že sa nič nezmenilo a ide len o formálnu zmenu. Taktiež stále nie je zaistené nestranné vyšetrovanie, čo bola najdôležitejšia požiadavka tohto protestu," zdôraznil. 
      Podobnú akciu v blízkej dobe organizátori kodanského pochodu zatiaľ neplánujú. Spolupracujú však s organizátormi protestov v Bratislave a ďalších regiónoch. "Ak sa budú na Slovensku organizovať ďalšie protesty, tak sa určite opäť pridáme a symbolicky ich podporíme," dodáva spoluorganizátor pochodu Kodaň za slušné Slovensko Vladan Glončák. 

Copyright © TASR 2018

Polícia počas verejného zhromaždenia v Bratislave nebola nútená zakročiť. Riešila len vodiča, ktorý s nákladným vozidlo s kopou hnoja na korbe zastavil pred hlavným vchodom na Úrad vlád SR. Muž sa hnoj pokúsil vysypať. Policajti mu v tom zabránili, eskortovali ho na policajné oddelenie a zaistili mu nákladné vozidlo. Ako ďalej informovala agentúru SITA bratislavská policajná hovorkyňa Veronika Slamková, v mene Policajného zboru by sme sa chceli aj v prípade dnešného zhromaždenia poďakovať organizátorom, ako aj účastníkom za jeho nerušený priebeh.

©2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.