MEDIA NEWS
Video 16-ročnej Francúzky Mily na sociálnej sieti, v ktorom islam nazvala "náboženstvom nenávisti", rozvíril v krajine diskusiu o slobode prejavu, píše agentúra AFP.
Podľa britskej televízie BBC sa Mila vulgárne vyjadrila na adresu islamu v živom prenose na sociálnej sieti Instagram, a to po homofóbnych urážkach jedného z moslimských používateľov.
Následne dostala veľké množstvo vyhrážok a svoj účet musela deaktivovať. Od uverejnenia videa nechodí ani do školy.
Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v utorok oznámil, že tínedžerka a jej rodina sú pod policajnou ochranou. Jej priezvisko médiá z bezpečnostných dôvodov nezverejnili.
V pondelňajšom televíznom rozhovore Mila vyhlásila, že "neľutuje" svoje poznámky, a obhajovala právo "rúhať sa".
Na jej stranu sa postavili pravicoví politici, ktorí vládu obvinili z nedostatočnej podpory pre tínedžerku v čase "islamistických" hrozieb z uplynulých dvoch týždňov.
"Toto mladé dievča je statočnejšie než celá politická trieda, ktorá je pri moci posledných 30 rokov", napísala predsedníčka krajne pravicového Národného zhromaždenia Marine Le Penová na sociálnej sieti Twitter.
Na jej stranu sa postavil aj líder opozičných Republikánov v Senáte Bruno Retailleau. "Toto je politický islam, ktorý ohrozuje naše hodnoty," povedal.
Ľavicoví politici sú naopak zdržanlivejší. Niekdajšia prezidentská kandidátka socialistov Ségolene Royalová na jednej strane bránila Miline právo slobody prejavu, na druhej strane však vyhlásila, že by ukázala "viac rešpektu, dobrých spôsobov a vedomostí". Mila by sa podľa nej nemala stať symbolom slobody prejavu.
Ministerka spravodlivosti Nicole Belloubetová označila vyhrážky za "neprijateľné". Dodala však, že Miline vyjadrenia o islame sú v rozpore s princípom slobody vedomia, svedomia a náboženskej slobody.
"Kto seje vietor, žne búrku", povedal člen Francúzskej rady moslimskej viery (CFCM) Abdallah Zekri. Jej predseda Mohammed Moussaoui neskôr vyjadrenie korigoval slovami, že "nič neospravedlňuje vyhrážky smrťou".
Mila sa v pondelok ospravedlnila všetkým, ktorých jej vyjadrenia zranili. "Nikdy som nechcela zasiahnuť ľudské bytosti. Chcela som hovoriť o náboženstve a povedať, čo si o ňom myslím," vyhlásila.
Prokuratúra pre Moskvu-západ sa ospravedlnila novinárovi Ivanovi Golunovovi za nezákonné trestné stíhanie na základe podozrenia z pokusu o obchodovanie s drogami. Informovala o tom v stredu agentúra Interfax s tým, že ospravedlnenie v písomnej podobe od štátu žiadal samotný Golunov.
Ivan Golunov je investigatívny novinár pracujúci pre spravodajský portál Meduza, ktorý odhaľuje korupciu v Rusku. Polícia ho zatkla 7. júna 2019.
Počas približne 30 minút, čo ho držali v aute pred jeho domom, mu urobili v byte domovú prehliadku, pri ktorej našli drogy. Golunov sa bránil, že o drogách nič nevie a že on sám ich neužíva. Vyslovil podozrenie, že drogy mu podhodili zasahujúci policajti.
Golunova následne obvinili z pokusu o predaj drog a hrozil mu trest 20 rokov väzenia.
Po bezprecedentných protestoch verejnosti, v ktorých sa angažovali aj novinárovi kolegovia a ďalší verejne známi ľudia, Golunova z väzby po niekoľkých dňoch prepustili a obvinenia voči nemu stiahli.
Ruský prezident Vladimir Putin následne v súvislosti s Golunovovou kauzou odvolal dvoch vysoko postavených funkcionárov polície. Koncom januára ruská polícia zadržala piatich policajtov, ktorí sú v súvislosti s prípadom podozriví zo zneužitia právomocí. Podľa vyšetrovateľov ide o piatich bývalých príslušníkov jednotky na odhaľovanie drogovej trestnej činnosti pre oddelenie Moskva-západ.
Spotify, najznámejšia služba na streamovanie hudby na svete, vlani výrazne prehĺbil svoju stratu v dôsledku "agresívneho investovania". Má však viac aktívnych užívateľov aj predplatiteľov.
Spotify mal na konci minulého roka 271 miliónov aktívnych užívateľov, čo bolo o 31 % viac ako v predchádzajúcom roku. A počet platiacich užívateľov vzrástol medziročne o 29 % na 124 miliónov.
Spotify tiež uviedol, že zaznamenal exponenciálny rast, pokiaľ ide o podcasty, pričom počet tzv. streamovaných hodín stúpol medziročne približne o 200 %.
Ale agresívne investície do výskumu a marketingu prispeli k prehĺbeniu čistej straty za rok 2019 na viac ako dvojnásobok. Konkrétne na 186 miliónov eur zo 78 miliónov eur v roku 2018.
Tržby spoločnosti registrovanej v Luxembursku pritom vzrástli o 28 % na 6,7 miliardy eur.
Spotify verí svojej stratégii a tvrdí, že zaznamenal výhody investovania do podcastov. Aj rok 2020 má byť "investičným rokom“.
Spoločnosť vo svojom usmernení uviedla, že do konca tohto roka by mala mať 328 až 348 miliónov aktívnych užívateľov a očakáva prevádzkovú stratu medzi 150 a 250 miliónmi eur.
Nová online video služba Disney+ má za sebou skvelý štart, keď v priebehu necelých troch mesiacov získala takmer 29 miliónov zákazníkov. To podľa šéfa koncernu Walt Disney Boba Igera prekonalo všetky očakávania. Malo to však aj svoju cenu a zisk koncernu sa v 1. kvartáli fiškálneho roka 2019/2020 výrazne znížil.
Zisk za tri mesiace od októbra do decembra 2019 klesol o 23 % na 2,11 miliardy USD (1,91 miliardy eur) alebo 1,16 USD na akciu po 2,79 miliardy USD alebo 1,86 USD na akciu v rovnakom období rok predtým. Analytici počítali so ziskom na akciu 1,44 USD. Tržby medziročne stúpli o 36,3 % na 20,86 miliardy USD.
Služba Disney+ bola v USA spustená 12. novembra 2019 a na začiatku tohto týždňa mala už 28,6 milióna zákazníkov. Tento rast prekonal "naše najvyššie očakávania", uviedol Iger pri prezentácii hospodárskych výsledkov. Za doterajším úspechom Disney+ sú populárne produkcie, napríklad série Star Wars alebo The Mandalorian, rovnako ako nižšia cena v porovnaní s Netflixom.
Copyright © TASR 2020
Sociálna a mikroblogovacia sieť Twitter bude označovať a v niektorých prípadoch aj mazať zmanipulované fotografie, zvukové a video záznamy, ktoré sú určené na zavádzanie ľudí. Spoločnosť v utorok oznámila, že prijala nové pravidlá, na základe ktorých bude manipulovaný materiál, ktorý nie je nevyhnutne škodlivý, mať varovný štítok. Materiály, ktoré ale môžu spôsobiť nejakú ujmu, pravidlá zakazujú. Nové opatrenia začnú platiť od 5. marca.
Rozhodovanie o tom, čo môže byť škodlivé a čo nie by podľa agentúry AP mohlo byť náročné, pričom niektoré veci by mohli spadať do takzvanej šedej zóny. "Bude to výzva a popritom sa dopustíme chýb - vážime si trpezlivosť. Sme však odhodlaní urobiť to správne," uviedol Twitter v blogovom príspevku.
Za vážne škodlivé Twitter považuje napríklad hrozby voči bezpečnosti osoby alebo skupiny, riziko masového násilia alebo šírenia občianskych nepokojov. Ujmu však podľa spoločnosti môžu spôsobiť aj hrozby voči súkromiu osoby alebo schopnosti slobodne sa vyjadrovať, medzi ktoré patria napríklad sledovanie, utláčanie voličov a materiály určené na zastrašovanie a umlčanie niekoho.
Google, Facebook, Twitter a ďalšie technologické spoločnosti v ostatnom období čelia tlaku, aby zabránili zasahovaniu do novembrových amerických prezidentských volieb. V pondelok služba YouTube napríklad objasnila svoje pravidlá týkajúce sa politickej manipulácie a potvrdila, že zakazuje deepfake videá týkajúce sa volieb. S prichádzajúcimi voľbami svoje úsilie posilnil aj Facebook.
Úspešnosť nových pravidiel sa ukáže v tom, ako ich spoločnosť dokáže uplatňovať, pripomína AP. Hoci Twitter zavedie pravidlá, ich uplatnenie môže byť nerovnomerné a pomalé, čo by sa mohlo pravdepodobne stať najmä pri dezinformáciách, ktoré sa na sociálnych sieťach šíria veľmi rýchlo aj napriek rôznym opatreniam. Spoločnosť tvrdí, že sa zaviazala hľadať pomoc s pravidlami u svojich používateľov. Ako uviedla, na svojej platforme zverejnila prieskum v šiestich jazykoch a získala 6 500 odpovedí z celého sveta. Väčšina respondentov sa zhodla na tom, že zavádzajúce príspevky by mali byť označené, nie každý sa však zhodol na ich odstránení.
Austrálska herečka Toni Collette sa predstaví v novom trilerovom seriáli spoločnosti Netflix Pieces of Her. Projekt bude mať osem epizód a vzniká na motívy rovnomennej knihy od Karin Slaughter. Novinka prinesie príbeh Andy Oliver a jej matky Laury, ktorých život ovplyvní násilný incident. Po tom, čo čin v ich meste v Georgii spustí sled udalostí, sa Andy túžiaca po odpovediach vydá na nebezpečnú cestu, ktorá ju privedie k temným tajomstvám v jej rodine.
Štyridsaťsedemročná Collette stvárni práve spomínanú Lauru. Tá je zdanlivo perfektnou, empatickou, skromnou Južankou, ktorá je oddaná svojej nespokojnej dcére a práci logopedičky. Keď však duchovia minulosti ohrozia Laurin život, na povrch sa dostane aj to, čo na prvý pohľad nevidno.
Tvorkyňou a scenáristkou projektu je Charlotte Stoudt. O réžiu sa postará Minkie Spiro.
Toni Collette má na konte nomináciu na Oscara za vedľajšiu rolu v mysterióznej dráme Šiesty zmysel (1999). Okrem toho je známa napríklad aj z filmov Muriel sa vydáva (1994), Emma (1996), Hodiny (2002), Ako na vec (2002), Vášeň v srdci (2003), Malá Miss Sunshine (2006), V ten večer (2007), Scary Night (2011), Hitchcock (2012), Už teraz mi chýbaš (2015), xXx: Návrat Xandera Cagea (2017), Madam slúžka (2017), Prekliate dedičstvo (2018) či Na nože (2019). Zaujala tiež v seriáli Tara a jej svet (2009 - 2011), za účinkovanie v ktorom získala v roku 2009 cenu Primetime Emmy a v roku 2010 Zlatý glóbus ako najlepšia herečka v hlavnej úlohe komediálneho seriálu.
©2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.