14. 1. 2015

CHARLIE HEBDO SPECIAL

CHARLIE HEBDO SPECIAL

Kontroverzného francúzskeho komika Dieudonného v stredu zadržala polícia v súvislosti s jeho príspevkami na sieti Facebook vyznievajúcimi ako podporovanie teroristov, ktorých útoky v Paríži a okolí minulý týždeň neprežilo 17 ľudí. Štyridsaťosemročný umelec sa tak opäť dostal do problémov po tom, ako mu v roku 2014 zakázali vystupovať, keďže jeho vyjadrenia o Židoch zhodnotili ako rasistické. Dieudonného už viackrát usvedčili z antisemitizmu a rasizmu, v radoch francúzskej rebelujúcej mládeže však má naďalej sympatizantov. Jeho najnovšie príspevky na Facebooku medzičasom zmazali.
Francúzska vláda pripravuje súbor nových protiteroristických opatrení a vyhlasuje, že chce zakročiť proti komukoľvek, kto terorizmus obhajuje. V pondelok odsúdili na štyri roky vo väzení Francúza, ktorý sa v opitosti vyjadroval pochvalne o teroristoch a kládol odpor pri zatýkaní.

©2015, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

K zodpovednosti za útok na redakciu francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý sa odohral pred týždňom v Paríži, sa dnes prihlásila Organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP) so sídlom v Jemene. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa priznanie objavilo v podobe videozáznamu na portáli YouTube.
Jemenská odnož al-Káidy v ňom útok, ktorý si vyžiadal 12 obetí na životoch, zdôvodnila ako pomstu za urážku proroka Mohameda.
Predstaviteľ AQAP Násir bin Alí al-Ansí na videu vyhlasuje, že "požehnanú bitku v Paríži sme spáchali my, Organizácia al-Káidy na Arabskom polostrove, (...) ako pomstu za Božieho posla".
AQAP už počas uplynulého víkendu hrozila ďalšími útokmi na Francúzsko - v prípade, že táto európska krajina neprestane "bojovať proti islamu a jeho symbolom".
Jeden z popredných duchovných AQAP, Harís Nazarí, vtedy pochválil útočníkov zabitých vo Francúzsku a povedal o nich, že to boli "vojaci, ktorí sa nebáli smrti".
"Niektorí synovia Francúzska boli neúctiví k Alahovým prorokom, a tak skupina spomedzi veriacich vojakov Alaha na nich napochodovala a naučila ich úcte a tomu, kde sú hranice slobody a vyjadrovania," povedal Nazarí vo zvukovej nahrávke zverejnenej na internetovej stránke AQAP.
Týždenník Charlie Hebdo bol známy svojimi kontroverznými článkami a karikatúrami, ktoré si však "neuťahovali" len z islamu, ale aj z ostatných náboženstiev, politikov či umelcov, či spoločenských nešvárov. Pri minulotýždňovom islamistickom útoku, ktorý bol podľa páchateľov pomstou za urážku islamu, prišlo v redakcii Charlie Hebdo o život 12 ľudí.
Vyšetrovaním sa ukázalo, že jeden z páchateľov útoku - Said Kouachi - navštívil v roku 2011 Jemen, kde absolvoval výcvik s militantmi AQAP, ktorá je jednou z najaktívnejších a najobávanejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.
V čase, keď Said odišiel do Jemenu, bol jedným z popredných lídrov AQAP Anwar Awlakí - duchovný, narodený v Spojených štátoch. Minulý týždeň, už po spáchaní útoku v redakcii Charlie Hebdo, Kouachi pre televíziu BFM uviedol, že počas pobytu v Jemene bol s Awlakím v kontakte.

Vzhľadom na obrovský záujem čitateľov sa redakcia francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo rozhodla pre dotlač svojho najnovšieho čísla, ktoré napokon vyjde v náklade päť miliónov kusov.
Ide o prvé číslo od minulej stredy, keď pri útoku dvojice islamistov na redakciu prišlo život 12 ľudí vrátane kľúčových karikaturistov.
Prvá časť pôvodne trojmiliónového nákladu, ktorú distribuovali dnes, sa prakticky okamžite vypredala. Tí záujemcovia, ktorí si týždenník nerezervovali vo svojom stánku, ho dnes kúpili len veľmi ťažko, lebo týždenník bol vypredaný už dopoludnia.
Ako informovali francúzske médiá, v Paríži sa kiosky na železničných staniciach otvárajú o 04.30 h a dnes okolo 06.00 h pred nimi čakali rady ľudí s päťeurovkou v ruke, aby si kúpili týždenník, ktorého názov sa stal sloganom hnutia proti terorizmu, antisemitizmu, za slobodu tlače a obranu hodnôt hlásaných Francúzskou republikou.
Týždenník obvykle vychádzal v 60-tisícovom náklade, ale najnovšie číslo - mimoriadne kvôli tragédii, ktorá redakciu postihla - vyšlo pôvodne v náklade troch miliónov kusov. Vzhľadom na veľký záujem ho však dnes redakcia zvýšila na päť miliónov, ktoré budú v predaji najbližšie dva týždne.
Zástupkyňa distribučnej spoločnosti Véronique Faujourová vysvetlila, že veľký záujem o nákup väčšieho počtu výtlačkov Charlie Hebdo majú firmy, rôzne združenia, predstavitelia kultúrneho a spoločenského života. Pokryť treba aj záujem zahraničných odberateľov, uviedla Faujourová. Ubezpečila, že "(Charlie Hebdo) sa ujde každému."
Charlie Hebdo vyšiel dnes v 16 jazykových mutáciách s karikatúrou proroka Mohameda na obálke. Na zelenom pozadí je vykreslený moslim v bielom turbane, ktorý drží ceduľu s nápisom "Je suis Charlie". Titulok na obálke uvádza: "Tout est pardonné" (Všetko je odpustené), čo francúzske médiá vysvetľujú tak, že prorok Mohamed odpustil karikaturistom za to, že si z neho uťahovali.
Ani vcelku zmierlivá titulka z dielne zdecimovej redakcie však nezabránila, aby zvyšok čísla bol ostrý a uštipačný - presne v duchu Charlie Hebdo, ktorý zvyčajne vychádzal v náklade 60.000 kusov a v čase pred tragickým útokom mal veľké finančné problémy a bol na pokraji bankrotu.

Turecký opozičný denník Cumhuriyet (Republika) prevzal do svojho dnešného čísla štyri strany z najnovšieho vydania francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo - vrátane titulky s karikatúrou proroka Mohameda.
Ako dnes spresnila francúzska spravodajská spoločnosť RTL, štyri strany preložené do turečtiny sú do dnešného čísla vložené osve, ako príloha. Strana s prorokovou karikatúrou je pritom vnútri prílohy, nie na jej prvej strane.
Politický komentátor denníka Hikmet Četinkaya v dnešnom úvodníku zopakoval svoj názor, že "terorizmus je zločinom proti ľudskosti bez ohľadu na to, čo je jeho príčinou". "Preto aj ja držím v ruke plagát s nápisom Je suis Charlie," vysvetlil.
Prípravu vydania štyroch strán časopisu Charlie Hebdo ako prílohy novín Cumhuriyet turecké úrady veľmi pozorne sledovali. Aj v minulosti tureckí predstavitelia tento francúzsky týždenník často odsudzovali za "provokatívne" karikatúry urážajúce moslimov.
Turecký týždenník na svojej internetovej stránke uviedol, že v noci nadnes prišla do jedného z jeho distribučných skladov v Istanbule polícia, ktorá sa oboznámila s obsahom čísla a pred vydaním súhlasu na distribúciu telefonovala jednému prokurátorovi. Z obavy pred možnými protestnými akciami dnes sídlo redakcie v Ankare chráni polícia.
Vedenie Cumhuriyetu si bolo vedomé reakcií, ktoré satirické francúzske periodikum u mnohých moslimov vyvoláva. Aj preto redakcia prehodnotila pôvodný zámer preložiť a vydať celé nové číslo Charlie Hebdo.
Aj štvorstranová príloha však v Turecku, kde sa k islamu hlási 99 percent ľudí, vyvolala vášne: prostredníctvom odkazov na sociálnych sieťach sa mnohí Turci denníku vyhrážali útokom alebo redakciu kritizovali.
"Olej do ohňa" prilial aj primátor Ankary Melih Gökček, člen vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), keď počin redakcie Cumhuriyetu označil za závažnú provokáciu a obvinil ju, že pracuje pre cudzie mocnosti. Celú záležitosť označil za "zahrávanie sa nepriateľov islamu".
Gérardovi Biardovi, novému šéfredaktorovi francúzskeho týždenníka, však záležalo na tom, aby sa jeho najnovšie číslo objavilo aj v tureckej mutácii, lebo "Turecko prežíva ťažké obdobie a sekulárnosť je ohrozená". Tureckú verziu najnovšieho čísla Charlie Hebdo označil za najdôležitejšiu spomedzi všetkých nefrancúzskych.
Denník Cumhuriyet založil v roku 1924 blízky spolupracovník zakladateľa moderného laického tureckého štátu Mustafu Kemala Atatürka. Denník je ostrým kritikom režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. V posledných rokoch redakcia zažila niekoľko súdnych procesov kvôli svojim článkom a jej sídlo bolo terčom viacerých atentátov.
Pri streľbe, ktorú minulú stredu rozpútali v redakcii Charlie Hebdo bratia Said a Chérif Kouachiovci, zahynulo spolu 12 ľudí vrátane kľúčových karikaturistov - Stéphana Charbonniera, publikujúceho pod menom Charb, Georgea Wolinského, Jeana "Cabu" Cabuta a Bernarda "Tignous" Verlhaca. Na útoku na redakciu v ďalších dňoch nasledovali v Paríži ešte dva útoky.
Troch páchateľov všetkých troch útokov polícia zastrelila minulý piatok pri takmer súbežných operáciách v Paríži a v obci Dammartin-en-Goele, kde sa Kouachiovci od piatkového rána skryli pred políciou. Predtým, než ich policajti zneutralizovali, sa všetci traja ešte pokúšali prestrieľať z objektov, kde sa skrývali.
Útoky islamistov v Paríži si vyžiadali celkovo 17 obetí na životoch.

Desiatky ľudí vzdali v utorok v pakistanskom Pešávare hold dvojici páchateľov, ktorí pred týždňom v Paríži zaútočili na redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, pričom tam zastrelili 12 ľudí.
Miestny duchovný, ktorý demonštráciu viedol, vyhlásil islamistických páchateľov Saida a Chárifa Kouachiovcov za mučeníkov.
"Títo dvaja bratia pomstili moslimov celého sveta a my im vzdávame hold a úctu," vyhlásil na zhromaždení duchovný, ktorého prívrženci začali potom skandovať želanie "smrti" pre Charlie Hebdo.
Informovali o tom dnes francúzske médiá, podľa ktorých demonštrácia svedčí o hneve, ktoré vyvolávajú karikatúry proroka Mohameda v Pakistane, kde za urážku islamu hrozí až trest smrti. Útoky, ktoré traja islamisti spáchali v Paríži od minulej stredy do piatka, však pakistanské vedenie ostro odsúdilo, i keď o týždenníku Charlie Hebdo sa pritom nezmienilo.
Trest väzenia za rúhanie si v Pakistane momentálne odpykáva 14 odsúdených. Trest smrti za rúhanie v krajine doteraz ešte nikdy nevyniesli, ale sú známe prípady, keď rozvášnený dav zlynčoval osoby podozrivé zo zosmiešňovania islamu.

Zverejnenie ďalších karikatúr proroka Mohameda v najnovšom čísle francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo označila dnes rozhlasová stanica extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) za "mimoriadne hlúpy čin".
"Ateistický časopis sa dnes pokúša využiť udalosti, aby získal materiálne východy za predaj čísla urážajúceho proroka (Mohameda)," uviedla rozhlasová stanica Bajan, ktorá patrí IS kontrolujúcemu rozsiahle územie Sýrie a Iraku.
Týždeň po útoku islamistov, ktorý zdecimoval redakciu Charlie Hebdo, sa dnes do predaja dostalo nové číslo týždenníka v náklade bezprecedentných päť miliónov kusov.
Mnohé denníky od Európy po Austráliu dnes zverejnili prvú stranu tohto nového čísla, kde je karikatúra proroka Mohameda. Na zelenom pozadí je vykreslený moslim v bielom turbane, ktorý drží ceduľu s nápisom "Je suis Charlie". Titulok na obálke uvádza: "Tout est pardonné" (Všetko je odpustené), čo francúzske médiá vysvetľujú tak, že prorok Mohamed odpustil karikaturistom za to, že si z neho uťahovali.
Irán však túto karikatúru označil za urážlivé gesto, ktoré zasiahlo city moslimov. Hovorkyňa iránskeho ministerstva zahraničných vecí Marzie Áfkhamová v mene Iránu upozornila, že táto kresba môže znovu vyvolať špirálu teroristických útokov. Vyhlásila, že zneužívanie slobody slova, ktoré je na Západe rozšírené, je neakceptovateľné a treba mu zabrániť.
Umiernený iránsky prezident Hasan Rúhání minulý týždeň odsúdil násilie a terorizmus, a to bez ohľadu na to, či je jeho dejiskom Blízky východ, Európa alebo Spojené štáty. Súčasne vyslovil obavu, že útok na redakciu Charlie Hebdo by mohol vyvolať vlnu islamofóbie.
Titulku najnovšieho čísla Charlie Hebdo dnes kritizovali aj iránske médiá, podľa ktorých týždenník uráža posvätné hodnoty islamu a prispieva k posilneniu islamofóbie.
V tomto duchu sa dnes v Ženeve vyjadril aj iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf, podľa ktorého "...posvätné treba mať v úcte". "Kým sa nenaučíme rešpektovať jeden druhého, bude to veľmi ťažké vo svete rôznych názorov a rozličných kultúr a civilizácií; nebudeme schopní začať dialóg, ak začneme znevažovať hodnoty a to, čo je posvätné pre iných," upozornil Zaríf, ktorý v Ženeve rokoval so svojím americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym.
Pri streľbe, ktorú minulú stredu rozpútali v parížskej redakcii týždenníka Charlie Hebdo bratia Said a Chérif Kouachiovci, zahynulo spolu 12 ľudí vrátane kľúčových karikaturistov - Stéphana Charbonniera, publikujúceho pod menom Charb, Georgea Wolinského, Jeana "Cabu" Cabuta a Bernarda "Tignous" Verlhaca.
Po masakre v redakcii v ďalších dňoch nasledovali v Paríži ešte dva útoky, ktoré spáchal ďalší islamista, Amédy Coulibaly.
Všetky tri útoky si vyžiadali spolu 17 obetí na životoch


V kruhu rodiny a priateľov pochovali dnes francúzskeho karikaturistu Jeana Cabuta, zvaného Cabu, na cintoríne v jeho rodisku Châlons-en-Champagne. Cabut sa pred týždňom stal jednou z 12 obetí útoku dvojice islamistov v redakcii satirického týždenníka Charlie Hebdo.
Cabut, ktorý by v týchto dňoch oslávil 77. narodeniny, počas 60 rokov kariéry karikaturistu nakreslil viac než 35.000 obrázkov. Bol pilierom redakcií Charlie Hebdo a Canard enchaîné. Jeho práca z neho robí jedného z najvýznamnejších francúzskych karikaturistov.
Okrem Cabuta pri útoku islamistov prišli o život aj ďalší kľúčoví karikaturisti: šéfredaktor Stéphane Charbonnier, publikujúci pod menom Charb, Georges Wolinski a Bernard "Tignous" Verlhac.
Ako informovala spravodajská spoločnosť RTL, na pohrebe bola aj delegácia magazínu Canard enchaîné, ktorého redaktor Louis-Marie Horeau spomínal, že Cabu pravidelne 30 rokov každý utorok prichádzal na redakčné porady a ihneď načrtol karikatúru do nového čísla. "Tento utorok sa nikto neodvážil sadnúť si na jeho miesto. Zostalo po ňom obrovské prázdno."
Rozlúčkový obrad sa konal za zvukov džezovej hudby, ktorá bola popri kreslení ďalšou Cabutovou vášňou. Po uložení tela do rodinnej hrobky sa Cabutova rodina a priatelia odobrali do reštaurácie, kam zvykol zájsť, keď bol v rodnom meste.
Minulotýždňové útoky islamistov v Paríži si vyžiadali celkovo 17 obetí na životoch. Okrem redakcie Charlie Hebdo sa ich terčom stal aj supermarket s kóšer potravinami a hliadka mestskej polície.

Copyright © TASR 2015